Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pies w mieście. Sprzątają po zwierzakach czy nie?

O tym, że w Jastrzębiu i nie tylko mieszkają psiaki, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Jakie są zalety posiadania czworonoga wiedzą najlepiej ich właściciele. Mają też świadomość - albo mieć powinni - obowiązków, jakie się wiążą z posiadaniem psa. Czy da się pogodzić wielbicieli zwierzaków z tymi, którzy uważają, że nie powinny żyć w mieście?

Pies w mieście. Sprzątają po zwierzakach czy nie?

Na naszych oczach budzi się do życia przyroda. Zachwycamy się kwitnącymi krzewami, drzewami, ale jak spojrzymy na trawę, to nasze wiosenne upojenie szybko mija. Każdy wie, że chodzi o nieczystości pozostawione przez psy, mieszkające na naszych osiedlach. Czy to w ogóle powinno być problemem? Każdy właściciel psa jest zobowiązany do sprzątania po nim i to pod karą grzywny. Rzeczywiście, wielu to robi, nie wyłączając piszącej ten tekst. Co, jednak kiedy właściciel/opiekun psa za nic ma zasady i się do nich nie stosuje?

Jastrzębianie kochają swoje psy, czy jednak sprzątaj po nich nieczystości? Fot. pixabay

Konia z rzędem temu, kto widział albo słyszał, jak straż miejska karze mandatem za niesprzątanie po swoim psie. Cóż, jeśli tłumaczenia i edukacja nie są skuteczne, trzeba sięgnąć po inne środki. Trudno, żeby zwykły mieszkaniec wchodził w rolę mundurowych, którzy przecież mają dbać o ład i porządek w mieście. Wygląda na to, że tego typu wykroczenia nie leżą w sferze ich zainteresowań lub mieszańcy nic o tym nie wiedzą.

Jest też druga strona medalu - sfrustrowani mieszkańcy pałają niechęcią do każdego czworonoga. Najchętniej zakazaliby ich obecności w mieście. Przegonili ze wszystkich skwerów i terenów. Jest to działanie niezgodne z prawem. Nie ma zakazu przebywania psa, nawet w parkach czy na terenach zielonych, jednak pod pewnymi warunkami. Najważniejsze jest bezpieczeństwo innych ludzi, potem - sprzątanie nieczystości. Jeśli właściciel/opiekun należycie wywiązuje się z tych obowiązków, wszystko jest w porządku.  

Uchwała rady miasta regulująca utrzymanie porządku i czystości na terenie Jastrzębia-Zdroju mówi o tym, że zwierzęta domowe nie mogą być uciążliwe dla innych ludzi. Konieczność zakładania kagańców dotyczy psów agresywnych. Nakłada się obowiązek wyprowadzania psa na smyczy, jednak dopuszcza się jego swobodne bieganie, pod warunkiem kontrolowania go przez właściciela. Oczywiście zbieranie nieczystości jest również nakazane.

Czy da się znaleźć jakieś porozumienie pomiędzy mieszkańcami, który nie wyobrażają sobie życia bez psa oraz ich przeciwnikami? Nierzadko dochodzi przecież do niepotrzebnych kłótni i awantur. Nie każdy pies, zwłaszcza ten domowy, jest pełen agresji i stwarza realne niebezpieczeństwo dla innych ludzi. Może warto okazać sobie wzajemne zrozumienie? Jeśli pies wolno biegający budzi obawy, to wystarczy spokojnie o tym powiedzieć.  Ne można też przeganiać psiaków z trawników, gdzie chcą się załatwić. Wystarczy, że właściciele/opiekunowie po nich posprzątają i nie ma problemu.

Warto też tabliczki zakazujące wstępu dla psów zastąpić informacjami o konieczności sprzątania po nich. Tym bardziej że część z nich nie ma żadnej mocy prawnej, bo jest umieszczona bez należytego rozeznania.

Straż Miejska powinna bezwzględnie egzekwować obowiązek sprzątania po psiakach. Póki w miasto nie pójdzie informacja, że można słono zapłacić, niewielu będzie się do tego stosować.

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_niżej (193.169. * .48) 08.05.2023 15:18

~Sandereczka (46.204. * .45)
" Więc i na dworze dbam o czystość. "
irobota uruchamiasz ?

~Sandereczka (46.204. * .45) 08.05.2023 15:03

Zawsze sprzątam po swoim psiaku będąc na zewnątrz. Tak samo w domu jak tylko widzę że sierść jest dużo na podłodze to iRobota uruchamiam. Więc i na dworze dbam o czystość.

~Jaś (5.184. * .139) 03.05.2023 08:21

Mało kto sprząta po psie. Patrole SM jeżdżą po mieście i nic nie robią, bo komendant nie wydał rozkazu. Komendant nie ma poleceń od Pani Prezydent. Jaka wladza, takie obesrane chodniki

~azorek (5.184. * .11) 02.05.2023 16:17

czyli mogę wyprowadzając mojego psa
pozwolić mu aby się załatwił przed drzwiami do twojego mieszkania ?
bo wtedy zadzwonisz po służby

~SmutneAlePrawdziwe (87.239. * .85) 30.04.2023 23:26

Ja nie sprzątam po swoim psie, place za niego podatki do UM związku z tym niech kupy zbierają osoby które inkasują mój podatek. Takiego jestem zdania.

~OficerProwadzacy (196.196. * .25) 30.04.2023 22:25
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~OficerProwadzacy (188.214. * .59) 30.04.2023 19:42
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~wtf (46.223. * .162) 30.04.2023 17:12
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Zwierzęta nie mieszkają - zwierzęta bytują.

~Heniobenio (185.234. * .214) 30.04.2023 13:56
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Myślę, że psie odchody stały się nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Psia kupa przyklejona do podeszwy twojego buta jest afryzjodakiem. Dostaniesz buzi od swojej ukochanej( która wcześniej całowała psa on zaś lizał swoje ja... Ca. Pies w mieszkaniu bardzo pięknie pachnie. Chciałoby się rzec, że wręcz je...ile:)