Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na tropie czarnych owiec z Wrocławskiej

Czarne owce są synonimem osób przynoszących wstyd  i hańbę rodzinie. Czasem są to wyrzutki społeczne. Nie brakuje ich w naszym mieście, czego dowodem są dewastacje i zniszczenia, jakie możemy zobaczyć na naszych ulicach. O tym w ostatnim czasie mogli przekonać się mieszkańcy osiedla Staszica. Do dziś zastanawiają się, kim są czarne owce i gdzie mieszkają?

Na tropie czarnych owiec z Wrocławskiej

Leniwe popołudnie, jedno z pierwszych wakacyjnych, gromadzi spore grono mieszkańców na placu przy siłowni na wolnym powietrzu przy ulicy Wrocławskiej. To miejsce chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi oraz wielbicieli ćwiczeń fizycznych. Ta druga grupa woli korzystać ze znajdujących się tam urządzeń. Miasto zadbało o infrastrukturę - ławeczkę, kosze na śmieci, oświetlenie.

Ławka przy siłowni na Wrocławskiej jest systematycznie niszczona. Fot. KaBa

Właśnie ławeczka jest czymś, co przeszkadza naszym tytułowym czarnym owcom. Jedna z nich jest systematycznie niszczona. Zarząd osiedla zgłasza potrzebę uzupełnienia braków i zaraz po ich wykonaniu deski są łamane. Przypadek? Wygląda to na celowe działanie. Na nic zdają się słowa oburzenia, które na swoim profilu na portalu społecznościowym zamieszcza Zarząd Osiedla Staszica. Odwoływanie się do poczucia przyzwoitości wandali nic nie daje.

Niestety, to nie jednostkowe sytuacje. Co rusz na terenie naszego miasta dochodzi do dewastacji wspólnego mienia. Ktoś zdemolował windę, a to pobazgrał ścianę na korytarzu w bloku, „ozdabiając” ją wulgarnymi napisami. Nie mówię już o sytuacji, kiedy jedna z mieszkanek załatwiała swoje potrzeby fizjologiczne w windzie. Spółdzielnia mieszkaniowa opublikowała nagranie z kamery z nadzieją, że zostaną ustalone personalia tej pani. Nie brakuje też w Jastrzębiu dewastacji roślinności - drzew, krzewów, wszelkich nasadzeń. Czarne owce używają sobie w najlepsze.

Mieszkańcy osiedla Staszica, którzy chętnie korzystają z siłowni, zastanawiają się, kto stoi za zniszczeniami i dlaczego ciągle dewastuje ławkę? Jedni mówią, że czarne owce to klienci sąsiednich barów. Bywalcy lokali, którzy zdążyli co nieco wypić, wyżywają się na ławce. Nikt niczego nie widział, nikt nic nie wie. Być może wandale to mieszkańcy jednej z pobliskich ulic: Wrocławskiej, Opolskiej, Poznańskiej, kryjący się pod osłoną nocy. Nie przejmują się tym, co wspólne, co ma służyć wszystkim ludziom. Co ich to obchodzi. Zresztą, jak już tu zostało napisane, to nie jedyne czarne owce w mieście.

Jak więc bronić się przed wandalami? Pozostaje nam wzruszyć ramionami i pogodzić się z tym, że już tak musi być? Jesteśmy bezsilni, mamy zgrzytać zębami i płacić? Przecież naprawa pokrywana jest z budżetu miasta lub spółdzielni mieszkaniowych. Naprawdę nie ma sposobu na czarne owce z Wrocławskiej, jak i innych naszych ulic?

Miasto pięknieje, szczególnie latem. Zachwycają ogrody kieszonkowe, w których chętnie lubimy spędzać czas. Przyroda  fascynuje i daje wytchnienie. Mała infrastruktura - ławki, kosze na śmieci, oświetlenie nie są po to, aby ćwiczyć na nich swoją siłę czy wyładować agresję. To oczywiste, ale nie dla czarnych owiec. Pomyśleć, że to jastrzębianie - członkowie naszej społeczności.

Na osiedlu Staszica są ambitne plany zagospodarowania jaru, tuż obok Szkoły Podstawowej nr 19. Ma to być miejsce przyjazne dla ludzi, gdzie będzie można odpocząć, odetchnąć. Czy jednak ławki znowu nie staną się wyzwaniem dla chuliganów? Takich miejsc w Jastrzębiu jest wiele. Czy mają zostać zniszczone, zdewastowane? Nie chcemy przecież mieszkać w zaniedbanym i opuszczonym mieście.  Jak skutecznie wypowiedzieć wojnę czarnym owcom?

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Madda (46.134. * .173) 12.07.2023 23:07

Albo w innych miastach nie ma już wandali albo są dobre monitoringi. Poza Jastrzębiem nie widziałam w ostatnich latach nigdzie tak wielu aktów wandalizmu. Czy to miasto nie jest czasami bardziej prymitywne od innych?

~tłoczek (188.137. * .64) 12.07.2023 23:03

@pytam do czego byś się chciała przesiąść w Żorach? To takie samo pseudo-miasto jak Jastrzębie. W Wodzisławiu, Rybniku to rozumiem np. na pociągi do Gdyni, Warszawy czy Ostrawy.

~Pytam (31.60. * .36) 12.07.2023 21:48

Jak z tego pseudo-miasta dostać się autobusem do np. Wrocławia, Krakowa czy innego większego miasta ?Bez przesiadki w Rybniku, Żorach ,Wodzisławiu i Katowicach.

~Dramat (87.239. * .85) 28.06.2023 21:07

Ta puszcza w tym mieście mnie przeraża, gdybym chciał mieszkać na wsi to bym sobie tam kupił ziemię, połowa miasta nadaje się do karczowania !

~@kasia74 (89.72. * .15) 28.06.2023 12:31

Koło siłowni na wrocławskiej przychodzą mieszkańcy z całego miasta,mieszkam zaraz obok w bloku,a wieczorami młodzież również starsi z alkoholem tam urzędują

~Batory (89.64. * .169) 28.06.2023 12:24

Bezzębne patole się śmieją. Najważniejsze żeby na piwo było

~NamiętnyInaczej (141.95. * .62) 28.06.2023 11:45

A gdzie wasza TOLERANCJA! Niektórzy faceci czują się kobietami a inni poczuli że są Bruce Lee i walą pustymi główkami w ławkę. Coś musi pęknąć! Wszystkich trzeba tolerować!

~Zenek98 (89.77. * .147) 28.06.2023 11:43

Do - Astronom

Co Ci da monitorig jak naciągnie kaptur na łeb? To my musimy reagować i tępić ciemnotę!

Astronom 28.06.2023 11:27

Wszędzie musiał by być obecnie monitoring ?? Przez weekend w porach nocnych przetaczają się "młodzi turyści" przez naszą ulicę chodząc po mieście i szukając rozrywek. Sama Wrocławska to jest kilka bloków uchodzi za spokojną ulicę a ludzie się znają.

~Stachu47 (87.101. * .98) 28.06.2023 09:03

Gdzie miasto pięknieje bo się zgubiłem. Nic dla młodych wszystko pod wiek prezydentowej i rady tfuu

~ZnowuMarazm (46.204. * .165) 28.06.2023 08:59

Buahaa miasto wypiękniało ?
Zabetonowano park Zdrojowy.
Zabetonują 1go Mają.
Zabetonowali boisko przy sp.9.
Zabetonowała za każdym blokiem budując parki gi.
MY SIĘ PYTAMY GDZIE JEST PRACA DLA MŁODYCH I STARYCH!!

~jastrzębianka889 (5.184. * .70) 28.06.2023 08:52

100 batów pod pręgierzem i się odechce jednemu z drugim

~Pył (89.25. * .86) 28.06.2023 07:32

czyli ten napis na rogatkach miasta "miasto monitorowane" to dla picu tylko... może niech straż miejska sobie odpoczywa wieczorami na parkingu przy UP a nie na garażach na WLKP jak już nie chce im się w monitoring bawić.