Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jastrzębie jest wsią. Prawda czy fałsz? [FELIETON]

Co jakiś czas pojawiają się zarzuty, że Jastrzębie-Zdrój jest pustynią kulturalną, taką przysłowiową, zabitą dechami wsią. Jeśli nawet coś się dzieje, jak na przykład imprezy z okazji święta miasta, to sporadycznie. Postawmy sobie pytanie: prawda to czy fałsz?

Jastrzębie jest wsią.  Prawda czy fałsz? [FELIETON]

Ostatni felieton na temat Dni Jastrzębia-Zdroju wywołał dyskusję ( i bardzo dobrze) na temat oferty kulturalnej naszego miasta. Jednym jubileuszowe koncerty się podobały bardziej, innym mniej. Niektórzy porównują nawet nasze miasto do zabitej dechami wsi. Pojawiła się opinia, mówiąca, że poza sporadycznymi imprezami niewiele się dzieje, czy naprawdę?

Jastrzębie-Zdrój - tutaj wiele się dzieje. Fot. jastrzębie.pl

Pomocna w odpowiedzi na to pytanie będzie broszura wydana przez jastrzębski magistrat pt. „Jastrzębie-Zdrój zaprasza na weekend. Kalendarium na 2023”. Tylko pobieżne zapoznanie się z publikacją dostarcza informacji na temat tego, co dzieje się w mieście w dziedzinie kultury, sportu, rekreacji.

Mieszkańcy mogą wziąć udział w licznych przedsięwzięciach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną. To nie tylko tradycyjne spotkania z autorami książek, ale również imprezy plenerowe. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji proponuje rajdy, biegi, imprezę cieszące się popularnością wśród młodzieży – „Eksplozja Kolorów”.  Miejski Ośrodek Kultury to tradycyjne wystawy w galerii „Epicentrum”, ale również spektakle teatralne czy występy kabaretowe, projekcje kronik archiwalnych miasta w Parku Zdrojowym. Nie można nie wspomnieć o cieszącej się popularnością imprezie pod nazwą „Jastrzębskie Lato Muzyczne”.  Łaźnia Moszczenica kojarzona jest z „Piknikiem w kurorcie”, Festiwalem Żelaznego Szlaku Rowerowego i Industriadą. 

Czasami ktoś mówi: „No dobrze, ale to kultura popularna. Czy mamy coś ambitniejszego?”  Sala koncertowa przy jastrzębskiej szkole muzycznej zaprasza przez cały rok. Można usłyszeć muzykę jazzową oraz klasyczną, ale też celtycką lub wybrać się na koncert gitarowy. Nie miejsce tu, aby wymieniać wszystko, co dzieje się w mieście.  Przedstawione przed chwilą propozycje mają tylko ukazać szeroką paletę imprez, które proponowane są mieszkańcom.

W czym więc tkwi problem? Trudno udowodnić, że nic się nie dzieje. Chodzi jednak o to, aby jastrzębianie wykazali inicjatywę i wzięli udział w przedsięwzięciach, które ich interesują. Takich osób nie brakuje, sądząc po frekwencji. Jasne, że nic nie zastąpi wizyty w teatrze o ugruntowanej renomie, mieszczącym się w zabytkowym budynku w sercu historycznego miasta. Warto jednak oprócz tego wziąć pod uwagę repertuar spektakli, które możemy oglądać na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury.

Może problem tkwi w tym, że autorzy tych krytycznych wypowiedzi, sami niechętnie biorą udział w przedsięwzięciach kulturalnych. Im zwykle nic się nie podoba, bo nie interesują się czymkolwiek. Pisząc opinie, że w Jastrzębiu nic się nie dzieje, tak naprawdę wystawiają świadectwo o sobie samym. Pewnie też nie za wiele korzystają z ofert kulturalnych innych miast. Trudno mi też uwierzyć w to, że to melomani sztuki operowej, operetkowej czy muzyki klasycznej. Czasami te same osoby, kiedy są na urlopie w innych miejscowościach, bez oporów biorą udział w festynach, potańcówkach i występach przebrzmiałych gwiazd i nie widzą w tym problemu.  Za to po powrocie plują na własne miasto i pogardliwie mówią, że jest wsią.

Co do samej wsi, która kiedyś była symbolem prowincjonalizmu, to problem raczej tkwi nie w miejscu zamieszkania, a umyśle – postrzeganiu rzeczywistości i otwartości na różne bodźce, kultury i poglądy. Można być przysłowiowym zakutym łbem w Krakowie czy Warszawie lub osobą chłonącą sztukę w różnych jej przejawach i chętną do dyskusji, żyjącą w Jastrzębiu. To czy jesteśmy zapadłą dziurą kulturalną, w pewnym sensie zależy od nas samych. Jeżeli ktoś niechętnie bierze udział w różnych przedsięwzięciach, bo nie ma takich potrzeb, to i symboliczna burza z gradem nic nie pomoże na pustynię, którą ma w swojej głowie. 

 

93 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~rozlanemleko (188.137. * .64) 30.08.2023 21:46

W kilku dzielnicach Jastrzębia odbywały się dożynki np. w Moszczenicy czy Szerokiej które zaszczyciła prezydent Hetman. Byli sołtysi, były dożynkowe wystroje, tańce i nawet konkurs na... dojenie krowy. Dlaczego więc stawiać pytanie o to czy Jastrzębie jest wsią skoro nią jest i odprawiane są w nim wiejskie zabawy i zwyczaje? Wieś jak nic!!!

~EKG@miasta (85.202. * .250) 26.08.2023 17:08

Naprawdę współczuję artystom tego jakimi ludźmi się stają ponieważ wygrywa w nich wewnętrzne zło.

Ja nie zasługuje na takich artystów i nie chce ich wspierać w żaden sposób tak samo jak nie oglądam tv więc nie domagajcie się ode mnie opłaty , jaki przekaz do mnie kieruje polska tv ? Śmieciowe show propagandę sukcesu i brak kultury ? Gdzie teatr tv gdzie programy dla dzieciaków gdzie rzetelna publicystyka wszystko wymaga naprawy w innym wypadku będziemy skazani na kolejne edycje 365dni z których naprawdę nie ma co być dumnym . To że uznano autorkę tego dzieła najglupszą istotą na Ziemii przyznając malinę roku to nie jest powód do dumy tylko do wstydu ! Masakra współczuję jeszcze raz artystom za mieliznę intelektualną na której tkwicie w błogim samoistnieniu żerującym na reszcie narodu bo przecież każdy z nich kradnie wasze utwory i je odsłuchuje a skoro już za nie pobraliscie pieniądze to wypadało by je im udostępnić bo przecież zapłacono za nie w firmie oskarżenia że ktoś był złodziejem i ukradł a zatem ma zapłacić i nie ma tu znaczenia czy ukradł czy nie prawo jest prawem ale tu dochodzimy do sedna sprawy czy w takim wypadku należy respektować polskie prawo które okrada ludzi ?

~EKG@miasta (85.202. * .250) 26.08.2023 17:07

Zalano nas hip hopem który nawet oryginałowi nie dorasta do pięt np. Mobb deep klasa sama w sobie Coolio z gangsta paradise czemu nie bierzecie przykładu od najlepszych . Zamiast się inspirować kopiujecie czyjąś twórczość . To wszystko zaczęło psuć się po 1990roku i to nie tylko w Polsce ale już od samego MTV gdzie zamiast muzyki zaczęły pojawiać się durne krytykowanie artystów np. Phila Collinsa za niewidzialną dziewczynę śmieszki które nie stworzyły same niczego krytykują ludzi ktorych przeboje zdobywały szyty popularności na całym świecie . Ale odbiegam od tematu co z polską twórczością ? Jaś kapela to straszna bieda zaiksy i stowarzyszenia filmowców które po krytyce przez Stanowskiego ustawki reprograficzne mszczą się na nim domagając podatku od zysków ( łacznie) 600tys zł jak bardzo polska " kultura " potrafi być splugawiona jak można domagać się 60 mln zł po odsprzedaniu prawa do twórczości za 10tys USD bądź za % udział w zyskach i tu zamiast % udziału w wątpliwym zdaniem twórcy interesie pan Sapkowski bierze złoto ( 10tys USD ) a po latach płacze że zabrał za mało choć ani odrobinę nie przyłożył się do twórczości CD redsow w tworzeniu samej gry Wiedźmin 3 nie tworzył muzyki , obrazów artystycznych ani fabuły ale gra przyniosła mu ogromną sławę i sukces związany z zawarciem kontraktu z netflixem i ten człowiek zamiast zapłacić im tantiemy za światowa reklamę oraz przychód domaga się od nich 60mln zł ! Skandal w Polsce przyzwoitość i kultura są wywrócone do góry nogami tak jak i zasady biznesowe .

~EKG@miasta (85.202. * .250) 26.08.2023 17:06

Źle postawione pytanie czy Polska kultura po 1989 jest wsią ? - tak
Jeszcze ratuje nas allegro z dobrze montowanymi filmami krótkometrazowymi ale ogólnie polska filmówka to bieda , wszystko co warte uwagi macie paradoksalnie po komunistach - janosiki , Kloss, pan samochodzik , kargule, jak rozpętałem 2ws , popiół i diament , faraon , tony świetnych artystów Perfekt , Niemen , Stan Borys , Varius manx z Anitą Lipnicką , stare dobre małżeństwo, i wiele wiele innych artystów a teraz naprawdę słabo by pojawiło się coś ...

~ja11 (193.46. * .122) 26.07.2023 13:23

Twój Rybnik jest tak niesamowicie atrakcyjny ,że stale ubywa mu ludności. I tyle w kwesti tego "dużego" atrakcyjnego miasta. Musi boleć że cała okolica nie uznaje twego grajdołka za centrum czegokolwiek, ani za miejsce warte zamieszkania, czy odwiedzenia. acha i nie pisz o domu kultury, oddziale sądu, pustym biurowcu i upadających galeriach. Cos nowego wymysl.

~Sąsiad_ze_wschodu (31.179. * .1) 26.07.2023 11:57

@Arteks
Na innym forum atakujesz zaciekle Żory, tutaj Jastrzębie. Tu na "nowinach" często atakujesz także Wodzisław. A co najważniejsze, wszędzie gdzie sie nie pojawisz ze swoim bełkotem, jesteś wyśmiewany przez całą Polskę. Nawet rybniczanie nie popierają twojego maniakalnego podejścia do innych, wytykając ci twoją chorobę.
Ja myślę, że twój problem leży w dzieciństwie.

Arteks 26.07.2023 10:32

@Sąsiad - poza kompleksami i zawiścią macie jeszcze w zanadrzu ostatnie atuty - kłamstwa i szaleństwo... ;P Myślę, że tak samo PRL oszukiwał waszych rodziców i dziadków których sprowadzano do Żor i Jastrzębie, "że to są miasta", a nie są co sami widzicie porównując się z innymi. Macie czas na hejtowanie ale nie macie odwagi aby porzucić te wasze grajdołki które wprawiają was w kompleksy.

~Sąsiad_ze_wschodu (31.179. * .1) 26.07.2023 08:54

@Arteks
Zobacz jak twoja megalomania została szybko wyjaśniona. Wasz teatr to fikcja, sąd okręgowy nazywa się Sąd Okręgowy w Gliwicach, biurowiec K1 już pięć lat czeka na najemców, a miało być biznesowo. Ja od siebie dodam, ze rybnickie galerie ledwo zipią i świecą pustkami, do czego bardzo przyczyniła się galeria Wiślanka, z czego osobiście się bardzo cieszę.

~To_sem_ja (31.0. * .5) 26.07.2023 00:56

Arteks, jestem dumny że swojego miasta (nie z jego zarządców). Ale hanysowo coraz częściej prosi się o... nazwijmy to: lekcję pokory ;)

Arteks 25.07.2023 22:44

@lepen - widzisz, Jastrzębie straciło w ostatnich 10 latach filię rybnickiego ZUS, a Rybnik uzależnił się od Sądu Okręgowego w Gliwicach i ma własny. To się nazywa rozwój i upadek. Tym bardziej o tym każdy jastrzębianin powinien wiedzieć od czasu powołania SO w Rybniku przestępcy z waszego kryminalnego grajdołka są sądzeni właśnie u nas. Ostatnio "jastrzębski Escobar". Zaprzeczanie rzeczywistości jest... odrealnieniem. Wasza wioska jest na etapie braku Sanepidu - instytucji która w Rybniku pojawiła się zaraz po wojnie! Super, że cię boli nasz gmach Teatru - jeden z najpiękniejszych gmachów teatralnych w naszym województwie, niedawno wpisany na listę zabytków o randze wojewódzkiej. U was nie dorobiliście się nawet porządnego kina nie mówiąc o dużych multipleksach które są tylko w dużych miastach. ;) @ja11 - wolałbym po stukroć być pośmiewiskiem niż mieszkać w miejscu które jest dla wielu pośmiewiskiem. Na zeszłorocznym Ryjku był nawet kawał z udziałem Jastrzębia - puszczany potem na Polsat. ;)

~Ja11 (84.234. * .121) 25.07.2023 21:43

Arteks idź chłopie tą pizzę kulać, ten twój Rybnik jest nic nie warty,szkoda czasu. Nie przeszkadza Ci być pośmiewiskiem na wszystkich możliwych portalach? Masz jakieś zaburzenia?

~Lepen (46.204. * .195) 25.07.2023 21:19

@Arteks
Sąd Okręgowy w Rybniku???
To o czym mowisz nazywa się SĄD OKRĘGOWY W GLIWICACH z ośrodkiem zamuejscowym w Rybniku.
Nawet w takich sprawach olano ciepłym moczem Rybnik, nie tworząc tam SAMODZIELNEGO sądu, tylko zamiejscowy ośrodek z siedzibą w Gliwicach. Kolejne pudło burku.
Tak samo z tym waszym domem kultury, który nazwaliście sobie teatrem.
Jesteś gaszony jak pet w popielniczce, za każdym razem. Ha ha ha.

Arteks 25.07.2023 18:38

@Ja11 - w Mikołowie i Łaziskach Górnych nie ma najwyższego kościoła na Górnym Śląsku, największej elektrowni, szpitali wojewódzkich czy Sądu Okręgowego ani galerii handlowych. Masz widocznie kiepskie oko i niespójne porównania. Łaziska Górne tak jak Jastrzębie - nie ma centrum! Pamiętaj, przez takiego nieprawdziwe przesadyzmy, pozycji Jastrzębia niestety nie poprawisz ani pozycji Rybnika nie zmniejszysz. To lider w naszym regionie i jedno z 4 województw - centrów subregionalnych województwa. Jastrzębie to trochę większe Pawłowice... Wszyscy mają ubaw z tego twojego Jastrzębia. Niby miasto, a przecież jest jak wieś! ;)

~Ja11 (84.234. * .121) 25.07.2023 16:44

Rybnik porównywalny jest z Mikołowem czy Łaziskami Górnymi, przy Zabrzu, Gliwicach, Bytomiu Chorzowie czy Katowic nawet stanąć nie może, Tychy to przy nim metropolia, smutne małe miasteczko z dużymi dzielnicami domków i małych budyneczków. Tak na moje oko Rybnik to jak Sanok, bo Rzeszów to ogromna metropolia przy Rybniczku, zaklina rzeczywistość koleś a tutaj wszyscy mają ubaw z tego jego Rybnika.

Arteks 25.07.2023 16:13

@Lepen - lata temu to porównałem w czasie swoich wojaży i jestem bardzo zadowolony, a z wyglądu i ilości zieleni nawet bardzo! Dosłownie w przeciwieństwie do tego co o swoim grajdołku Jastrzębiu sądzą mieszkańcy. Rybnik został mądrze zaprojektowany przez Niemców i od wieków stale rozbudowywany. Czy nie chciałbyś w Jastrzębiu takiego Rynku, pięknych gmachów jak bazylika, ratusz, dworzec, sąd, Focus, teatr, K1, gmach starostwa czy zespół Juliusza? Powinniście bardzo doceniać to, że macie w pobliżu miasta. Jastrzębie z wyglądu to... trochę większe Pawłowice. Kompletnie niepoważne miejsce. Jak wbijesz w google najbrzydszy obiekt w Polsce - wyskakuje Jastrzębie ze swoim koszmaronem hehehe Jastrzębie - najbrzydsza polska wieś!

~Lepen (46.204. * .98) 25.07.2023 13:46

@Arteks
Co z tego, ze Rybnik jest uwazany za miasto ponad 100 tysieczne? To ustalają statystycy na podstawie liczb.
Ale jakby taki statystyk przejechał sie do takiego ponad 100 tysiecznego Rybnika, to by sie za głowę złapał, bo w Polsce nie ma takich miast powyżej 100 tys, które wygladają tak okrutnie prowincjonalnie i smutno jak Rybnik!
Porównaj sobie miasta z podobną liczbą mieszkanców, to się zawstydzisz i dojdziesz do wniosku-Z CZYM DO LUDZI?
Sorry, ty nie dojdziesz do żadnych wniosków, bo słynny na całą Europę rybnicki smog, zrobił spustoszenie pod twoimi włosami.
Liczba mieszkańców to nie wszystko. Trzeba jeszcze jakoś wyglądać. He he he.

Arteks 25.07.2023 13:27

@ja11 - każde miasto w Polsce powyżej 100 tys. mieszkańców jest uważane przez geografów jako duże. W dużych miastach zawsze się coś dzieje, zawsze coś buduje. Nie ma w Polsce dużego miasta które nie miałoby kolei czy ważnych instytucji w przeciwieństwie do małych miasteczek i wsi. Ps. Cieszą opinie o Jastrzębiu. Jednak większość uważa Jastrzębie za wieś! :PPP

Arteks 25.07.2023 13:24

@lepen - czemu nie masz jakichś argumentów na to, że Jastrzębie nie jest wsią poza zochydzaniem okolicznego miasta i kłamstwami? U nas jak widzisz powstał biurowiec klasy Premium podczas kiedy na wsi uzdrowiskowej zburzono Diamenta - którego przecież też dałoby się przerobić na biurowiec. Problem w tym, że na wsi jak to na wsi nie ma zapotrzebowania na powierzchnię biurową... Skoro K1 stoi puste czemu właściciel niedawno dokupił budynek obok i tam też tworzy nowe biura? Do miasta Rybnik przyłączono wioski i miasteczka. A Jastrzębie zostało stworzone przez połączenie wiosek dlatego w Jastrzębiu nie ma ani jednego żyjącego, miejskiego miejsca. Nie spinaj się burku, bo wszyscy się z was śmieją! ;)

~Lepen (46.204. * .57) 25.07.2023 11:27

@Arteks
Jaki teatr w Rybniku??? To zwykły dom kultury, ktory nazwaliscie sobie na własne potrzeby teatrem. Prawdziwe teatry z aktorami i WŁASNYM programem są w Gliwicach Bielsku Katowicach Cieszynie, ale nie w Rybniku. Wy macie dom kultury, ale ze wzgledu na kompleksy, nazywacie go sobie teatrem.
Wasz biurowiec K1 wyremontowany 5 lat temu, dalej szuka najemców, bo w połowie stoi pusty. Myśleliscie, ze jesteście miastem biznesowym, ale nikt nie chce u was wynajmować powierzchni biurowych, bo to wstyd dla powaznych biznesów.
Rybnik to najdziwniejsze i najbardziej wieśniackie miasto w Polsce liczące ponad 100 tys mieszkanców, bo to że przyłączono sztucznie do Rybnika 70 tys mieszkańców, nie zrobiło z Rybnika dużego miasta, bo dalej jego centrum wyglada wieśniacko, z wiejskimi chalupami i piejącymi kogutami, jak przed przyłaczeniem tych miasteczek i wiosek.
Tak ze nie spinaj się burku, bo nikt sie z wami nie liczy.

~ja11 (193.46. * .122) 25.07.2023 11:17

Rybnik dużym miastem? naprawdę ? hahahah

Arteks 24.07.2023 22:15

@lepen - 40 tysięczne miasteczko to np. Mikołów. Różnica między takim miasteczkiem, a Rybnikiem jest bardzo duża. Nie widziałem tam ani dużego dworca, ani takiej galerii handlowej jak Focus, ani biurowca pokroju K1. Nie widziałem tam też teatru, bazyliki i innych miejskich gmachów. Nie widziałem też żadnych instytucji których nie ma w miasteczkach ale są w dużych miastach jak w Rybniku. Nie widziałem też ulic dużego miasta jak rybnicka Kościuszki. Ale zarówno Mikołów jak Rybnik są sympatycznymi miastami! Natomiast niestety Jastrzębie wyglądem przegra z KAŻDYM, także 40 tys. Mikołowem czy kilkutysięcznym Strumieniem. Bo w Jastrzębiu nie ma ani jednego miejsca o którym możnaby powiedzieć, że tu jest miasto. Wiem, że wielu ludzi z Jastrzębia ma kompleksy i wiem też, że Jastrzębie nie podoba się samym jastrzębianom ale... po co chcecie zochydzać coś co jest normalne, ładne, lepsze? A co do tych chałup to nikomu do głowy nigdzie na świecie by nie przyszło aby deptak robić między kopcącymi chałupami... a taki właśnie powstanie na 1 Maja w Jastrzebiu hehehe

~Gagarinstreet (178.189. * .34) 22.07.2023 22:59

Nie bez powodu mówi się Wieśtrzembie.

~Lepen (46.204. * .123) 21.07.2023 04:47

Twój Rybnik dalej wygląda jak 40 tys miasteczko i to cię boli. Wiejskie, kopcące chałupy w centrum Rybnika i to ma być miasto? Wszyscy się śmieją z Rybmika że chce być dużym miastem, a wygląda jak Rydułtowy.
Wiem rybnicki kompleksiarzu, że to cię boli.

~JajkoSJZ (185.109. * .82) 20.07.2023 23:00

Oczywiście że wieś. Miasta tak nie wyglądają. Gdzie centrum???????

~Graczuliczny (31.60. * .206) 19.07.2023 18:58

Czy ktoś zauważył że tu się nic nie buduje mniej więcej od 1990 roku? Jak na wsiach. Chociaż nie wszystkich bo sami zobaczcie jak się rozwijają Pawłowice, Warszowice, Świerklany. Jastrzębie postawiłbym pod kątem rozwoju nawet za niektórymi wsiami a nie na równi z nimi

Arteks 19.07.2023 14:59

@ja11 - zastosowałem twój cytat ale w przeciwieństwie do ciebie czy twoich prostych kumpli nie stosuję hejtu i określeń typu "smrodliwa wieś". Piszę tylko o faktach a fakty są takie, że z administracyjnie, urbanistycznie, transportowo i inwestycyjnie Jastrzębiu najbliżej do wsi niż nawet do małego miasteczka.
@Liburn - z kąpieliska Ruda korzysta kilka tysięcy osób codziennie i są to osoby z całego Śląska. Nie chcę uczyć nikogo kultury i to nie jest temat o kulturze czy incydentach kałowych ale... skoro wykorzystujesz taki incydent to przypomnę, że w Jastrzębiu monitoring uchwycił osobę srającą w windzie czyż nie? ;PPP

~ja11 (193.46. * .122) 19.07.2023 12:24

Bardzo ładnie mnie zacytowałeś, umknęło Ci jedynie coś ważnego. ja w odróżnieniu od Ciebie nie pisze na każdym możliwym portalu o zaletach Jastrzębia, dotarło w końcu do Ciebie że to temat Jastrzębia a nie twojej smrodliwej wsi?

~Liburn (46.204. * .123) 19.07.2023 11:44

@Arteks
W tym twoim "mieście" znowu zamknieto kąpielisko, bo najzwyczajniej rybniczanie przychodzą się wypróżniać do basenu. W zeszłym roku aż osiem razy zamykano basen w Rybniku, bo nie umiecie się zachować i wypróżniacie się do basenu. I to jest nagminne w Rybniku, jak w żadnym innym mieście w Polsce!
Takiej "kóltóry" chcasz uczyć innych?

Arteks 19.07.2023 10:35

@Ja11 - Jastrzębie nic nie znacząca dawna wieś uzdrowiskowa, obecnie górnicza, kiedyś można było przez nią przejeżdżać w drodze do Czech, obecnie nie ma żadnej potrzeby by tam bywać. Chory z urojenia człowiek widać, że ma żal do świata, że miasta w całej Polsce i na świecie żyją po miejsku, a w Jastrzębiu dyskusja o wsi. Jastrzębski Escobar właśnie ma potrzebę bycia w Rybniku w tamtejszym Sądzie Okręgowym, który swoim zasięgiem obejmuje wszystkie okolicze miasteczka i wieś jastrzębską.

~Ja11 (84.234. * .121) 19.07.2023 06:12

Rybnik nic nie znaczące miasto, kiedyś trzeba było je przejechać jadąc do Gliwic, obecnie nie ma żadnej potrzeby by tam bywać. Chory z urojenia człowiek widać ma żal do świata że nie dostrzega niesamowitych atrakcji jego wioski, sądzi że jest jakimkolwiek centrum kogokolwiek, zbliżył się niebezpiecznie do urojeń pewnych panów z pewnego towarzystwa, którzy z równą gorliwością twierdzili że centrum subregionu jest Wodzisław i tam wszyscy powinni się zjeżdżać by rozjeżdżać się później do pracy i szkół. Cóż to niestety trzeba leczyć panie tętniący.

~Robert_B (31.179. * .1) 18.07.2023 11:12

@Arteks
Niestety u ciebie Arteks tętni, jedynie tętniak.

Arteks 18.07.2023 10:58

@op - niestety nie były o czym świadczą bardzo biedne i skromne kamieniczki i brak publicznych okazałych gmachów w Żorach i Wodzisławiu. W Rybniku spotkasz i jedno i drugie bo Rybnik był ważnym miastem powiatowym, nadrzędnym dla całej okolicy. System powiatowy się zmienił ale zależności administracyjno-gospodarcze się nie zmieniły. Nowiny, co ty bredzisz? Takie osiedla powstawały w każdym polskim mieście. Ważniejsze jest to co gdzie dominuje. W Rybniku nie dominują Nowiny tylko e wyraźnie pełne życia centrum miasta. Niestety ale w Wodzisławiu, Żorach nie widzę niestety tętniących centrów miast, a w Jastrzębiu tętnią... okolice kopalń.

~op (91.192. * .86) 18.07.2023 10:07

Arteks - mieszczańskie były i Żory i Wodzisław nie mowiąc już o książęcym Raciborzu Natomiast Ty mieszkasz na wiosce zwanej Nowinami zasiedlonej ludżmi ze wsi Nie ma się co wypierać

Arteks 18.07.2023 09:25

@op - o wypraszam sobie! Właśnie Rybnik był mieszczańskim miastem i zachował sporo mieszczańskich kamienic. To jeden z przykładów który zdecydowanie różni Rybnik od Żor, Wodzisławia, Jastrzębia. Ja nie czuje w Rybniku mentalnej wioski. :)

~Mark_Twain (46.204. * .1) 18.07.2023 09:24
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~op (91.192. * .86) 18.07.2023 08:27

Ludzi ktorzy zbudowali miasta naszego regionu juz nie ma Byli to głównie żydzi oraz niemcy To było mieszczaństwo a teraz ich kamienice zamieszkuje buractwo Osiedla to betonowe wsie zamieszkałe tylko przez ludzi ze wsi Nie tylko Jastrzębie ale także Żory,Rybnik i Wodzisław to wsie

Arteks 17.07.2023 21:32

@Agnieszka234 - nikt nie kwestionuje, że Jastrzębie ma przeszłość uzdrowiskową. Kopalnie i osiedla popsuły tę sielskość ale miasta z Jastrzębia nie zrobiły. Proszę, nie nazywaj okazałym deptaka który powstaje przy bardzo nieatrakcyjnej zabudowie! Okazały deptak uzdrowiskowy jest np. w Polanicy ale tam są bogate i eleganckie budowle, rzeczka z mostkami no i deptak prowadzi do pijalni. Deptak w Jastrzębiu będzie tak jak wszystko w Jastrzębiu - byle jaki.

~Agnieszka234 (5.184. * .52) 17.07.2023 11:51

Jastrzębie w odróżnieniu do innych miast MZ ciekawą przeszłość uzdrowiskową. Park Zdrojowy piękniejszy z dnia na dzień. Prosperujące tam kawiarnie to miłe miejsca spotkań. Ulica 1 Mają zmienia się w okazały deptak. Zapraszamy Rybniczań i mieszkańców okolicznych miast do nas. Najpierw zobaczcie, potem krytykujcie.

~ja11 (193.46. * .122) 17.07.2023 09:29

Odpuść sobie i zajmij się pizza kompleksiarzu, piszesz te swoje dyrdymały wszędzie. czy ktoś tu udowadnia że Jastrzębie to super miasto? nie!! Ale ty musisz pisać o tym twoim zadupiu Rybniku. Nie ogarniasz że temat nie dotyczy twojej wiochy?

Arteks 16.07.2023 20:28

@Ja11 - mieć kompleksy wobec Jastrzębia o którym powstają artykuły "Wieś czy nie wieś" to trochę tak jakby jako Polak mieć kompleksy wobec Erytrei... Nie wyjeżdżaj z czymś takim i nie mów, że piszę jakieś bzdury bo moje wypowiedzi zawsze są merytoryczne. A to, że się tobie nie podobają - co mnie to obchodzi. To twój problem. Mieszkać w Jastrzębiu w XXI wieku to obciach! Dzisiaj każdy może mieszkać przecież gdzie chce. Kiedyś do Jastrzębia się przyprowadzano bo dawano mieszkania za darmo ale teraz?!