Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dlaczego poznawać lokalną historię? [Felieton]

Niedawna reaktywacja działalności Galerii Historii Miasta spowodowała zainteresowanie lokalną, czyli naszą przeszłością. Na wernisaż nowych wystaw przybyło całkiem spore grono zainteresowanych mieszkańców. To optymistyczne, że ludzie chcą poznawać dawne dzieje.

Dlaczego poznawać lokalną historię? [Felieton]

Trzymając w rękach filiżankę z napisem hotel Diament, dotykamy przeszłości, której już nie ma. Hotel - niegdyś duma miasta, legł w gruzach. Patrząc na archiwalne fotografie dawnych kuracjuszy, podglądamy życie bywalców uzdrowiska. Dotykając pięknej, marmurowej wanny – oczami wyobraźni widzimy bogatych ludzi szukających zbawczego działania borowiny. To jest właśnie nasza, lokalna historia. Ma swój urok, temperament i dramatyzm.

Budynek Sanatorium Spółki Brackiej to jeden z piękniejszych zabytków pozudrowiskowych Jastrzębia. Fot. MOK Jastrzębie

Legendę o Czarnym Rycerzu zna chyba każdy jastrzębianin. Również i ja poznałam ją w podstawówce, a nawet wierzyłam, że postać ta naprawdę istniała, co jak wiemy, jest bardzo trudne do udowodnienia. Jeśli znane było nazwisko Witczaków to już o hrabim Felix von Königsdorffie wiedziało tylko wąskie grono znawców tematu. Zresztą to był Niemiec, co miało przekreślać jego rolę w historii naszego miasta, a przecież to on był założycielem uzdrowiska. 

Patrząc na budynki dawnego kurortu, do nowo przybyłych mieszkańców docierał fakt, że górnicze miasto ma ciekawą przeszłość. Skoro jest Dom Zdrojowy to i uzdrowisko istnieć musiało. Niewiele publikacji ukazywało się na ten temat. Były oczywiście teksty Lecha Wiewióry, jednak śmiem twierdzić, że do ogółu mieszkańców nie docierały. Pamiętajmy, że internet wówczas nie istniał, a wszelkie publikacje były papierowe i wychodziły w dość ograniczonym nakładzie.

Tak więc historia lokalna była mało znana. Moda na nią przyszła po przełomie politycznym w latach 90. XX wieku. Wówczas zaczęto odkrywać przeszłość miast, miasteczek czy wsi. Jednak w szkole nadal jej nie zauważano. Na lekcjach więcej dowiadywaliśmy się o Egipcie lub starożytnym Rzymie, niż o dziejach ziemi, którą zamieszkiwaliśmy.

Miejsce zamieszkania określa człowieka. W nim dorastamy, uczymy się, wyjeżdżamy na studia czy w świat. To tu wszystko się zaczyna. Zanim zobaczymy Luwr, wieżą Eiffla czy piramidy egipskie, ujrzymy to co bliskie i znajome. Może jastrzębski Dom Zdrojowy czy Sanatorium Spółki Brackiej albo Sanatorium im. Józefa Piłsudskiego nie są znane, tam w wielkim świecie, ale to między innymi one są świadectwem historii naszego miasta.  Odwracanie się od tego, co najbliżej nas, to jakby wyrzekanie się części samego siebie.

Zdarza mi się słyszeć lekceważące opinie na temat Jastrzębia i jego przeszłości. Oczywiście, że się z nimi nie zgadzam. Powiem więcej, im bardziej poznajemy przeszłość naszego miasta, tym bardziej jest ona fascynująca. Dawny kurort pruski, polski, potem budowa górniczego miasta i życiorysy osób wywodzących się stąd – pewnie jeszcze nieraz odkryją swoje tajemnice. Nie do przecenienia jest tutaj rola Galerii Historii Miasta, naszych lokalnych historyków Marcina Boratyna i Dariusza Mazura. Warto sięgać do ich publikacji, odwiedzać wystawy czy brać udział w innych imprezach historycznych.

Po co zatem znać historię lokalną? Bo jest na wyciągnięcie ręki. Możemy ją dotknąć, wędrując do historycznego Zdroju, patrząc na dawny, choć zniszczony, dwór Witczaków, spacerując główną ulicą dawnego kurortu, czytając zapiski z wysłanych niegdyś kart pocztowych, odwiedzając Galerię Historii Miasta czy - to nowo powstała placówka - Carbonarium. Można też wsiąść na rower i pojechać Żelaznym Szlakiem Rowerowym, po którym mknęły niegdyś pociągi. Pójść na Bożą Górę i wyobrazić sobie walki 1 września 1939 roku, ale też te z końca II wojny światowej. Wreszcie cmentarze – pełne historycznych mogił i pomników. To jest nasza historia i należy ją kultywować. Nie da się oczywiście nikogo do tego zmusić, ale warto docenić to, co jest zakorzenione w tej ziemi. Tutaj żyjemy, cześć z nas urodziła się w Jastrzębiu, część znalazła pracę. Może niektórzy wyjadą, ale przecież tu zawsze będzie ich początek. No i ta legenda o Czarnym Rycerzu – zostanie zapamiętana na całe życie.

 

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~warto (46.134. * .86) 07.12.2023 09:35

Pielęgnujmy lokalną historię, bo nie zawsze o niej pamiętamy

~Normalny1 (91.204. * .132) 06.12.2023 22:04

W tym mieście,moim mieście,historia nie zaczęła się w 1956 czy coś koło tego,dla kibiców piłki kopanej w 1962...co nie jest prawdą,ci co przyjechali ,i zadomowili się,nie chcą uznać że tu mieszkali , mieszkają i będą mieszkać Ślązacy,bo to jest Śląsk, był jest i będzie,, możecie pluć, ubliżać, zakłamywać historię, geografię,to tylko świadczy o waszej indolencji,nietolerancji,historia mojego miasta zaczęła się ok 15wieku nie jak próbujecie udowadniać że w 20 wieku

~OnaMusiOdejść (89.64. * .96) 05.12.2023 04:12

Dla dobra miasta,mieszkańców,dla inwestorów i ucieczką przed zacofaniem.

~MaszRacjęJejWina (89.64. * .96) 05.12.2023 04:10

......"Albo za utratę suwerenności Śląska i likwidację uzdrowiska też oskarż rządzącą miastem."

~Myszai (5.184. * .126) 27.11.2023 11:12

Przecież GHM otrzyma cały ten wielki budynek, więc o co chodzi z siedzibą?

~R_K (89.64. * .178) 27.11.2023 10:31

Generalnie obecna władza w mieście robi wszystko, żeby historia miasta pozostała zaniedbana, zapomniana, jak już coś robi to byle jak, jak w przypadku skweru gdzie ostatnio zgromadzili się obrońcy żyta.

~Rycho (93.179. * .36) 27.11.2023 10:06

Rzeczywiscie imię Jessica jest obciachem niewiedzy, delikatnie mówiąc. Nie wiesz, czyj był hotel, i kto go zburzył? Nie wiesz dlaczego nie warto było go utrzymywać? Jak nie wiesz, to nie pisz. Albo za utratę suwerenności Śląska i likwidację uzdrowiska też oskarż rządzącą miastem.

~Jessica22 (46.204. * .227) 27.11.2023 08:39

Dlaczego rządząca w mieście pozwoliła na zburzenie hotelu diament tylu ludzi mogłoby mieć tam mieszkania …Dlaczego sprzedano komunalnik ?Klasyka PO nic się nie da nie opłaci .Po hotelu diament zostało kilka filiżanek i jeszcze się szczycą ze zniszczyli obiekt warty kilkaset milionów złotych