Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jastrzębski Węgiel w finale Ligi Mistrzów nie dał rady ZAKSIE [ZDJĘCIA]

W rozegranym w Turynie Superfinale Ligi Mistrzów Jastrzębski Węgiel stoczył pasjonujący bój z obrońcą tytułu Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, ale uległ w meczu po tie-breaku. Gratulacje dla rywali! Zespół powalczył do końca, ale czegoś zabrakło. Na gorąco porażka boli, ale pamiętajmy: jesteśmy drugą siłą w Europie! Brawo, Panowie!

Jastrzębski Węgiel w finale Ligi Mistrzów nie dał rady ZAKSIE [ZDJĘCIA]
W hali Pala Alpitour w Turynie Jastrzębski Węgiel przegrał z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Superfinał Ligi Mistrzów. W Pala Alpitour w Turynie Jastrzębski Węgiel gra z drużyną Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle o mistrzostwo. W pierwszym secie Jastrzębski Węgiel wygrywa 28:26, w drugim wyrównuje ZAKSA na 1:1 (25-22). W trzecim secie ZAKSA nokautuje Jastrzębian 25:14. Czwarty set dla Jastrzębskiego Węgla 30:28. Jest tie-break. ZAKSA wygrywa tie-breaka 15:12 i mecz 3:2.

Jastrzębski Węgiel w finale Ligi Mistrzów w Turynie - sala Pala Alpitour się zapełnia

Dziś Jastrzębianie mierzą się z Kędzierzynem w walce o mistrzostwo. 

Widać po naszej drużynie mobilizację i determinację. Na treningach wyglądamy bardzo dobrze. Mam nadzieję, że przełoży się to na jutrzejsze spotkanie i zaprezentujemy tak wysoki poziom, jak w finale ligi - mówił na dzień przed meczem Tomasz Fornal. 

- Będziemy skupieni, będziemy grać agresywnie, aby przywieźć ten puchar do Jastrzębia - zapewniał Benjamin Toniutti.

W hali Pala Alpitour słychać i widać już kibiców z Jastrzębia. 

Składy wyjściowe:

Jastrzębski Węgiel: Boyer, Toniutti, Gladyr, M’Baye, Fornal, Clevenot, Popiwczak (libero)

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Kaczmarek, Janusz, Smith, Huber, Śliwka, Bednorz, Shoji (libero)

Pomarańczowe koszulki kibiców z Jastrzębia są dobrze widoczne.

Kibice z Raciborza

W rozegranym w Turynie Superfinale Ligi Mistrzów Jastrzębski Węgiel stoczył pasjonujący bój z obrońcą tytułu Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, ale uległ w meczu po tie-breaku. Gratulacje dla rywali! Zespół powalczył do końca, ale czegoś zabrakło. Na gorąco porażka boli, ale pamiętajmy: jesteśmy drugą siłą w Europie! Brawo, Panowie!

Pierwszy punkt w finałowym spotkaniu zdobył po ataku ze środka Moustapha M’Baye. W kolejnej akcji Trevor Clevenot zablokował Łukasza Kaczmarka (2:0). Po asie serwisowym francuskiego przyjmującego wynik brzmiał 6:3. ZAKSA odpowiedziała tym samym. As Marcina Janusza oznaczał rezultat 8:7, a kiedy zagrywką zapunktował Aleksander Śliwka mieliśmy remis 9:9. Nasza drużyna znów jednak przycisnęła. Najpierw Jurij Gladyr zatrzymał Norberta Hubera, a chwilę później Stephen Boyera dorzucił asa (14:10). Wicemistrzowie Polskie nie zamierzali się poddawać i ponowne ruszyli w pościg punktowy (16:15). Później wciąż byliśmy na czele, ale z minimalną przewagą. Od stanu 19:18 raz jeszcze udało nam się odskoczyć na kilka „oczek” i znów spora w tym zasługa bombardującego zagrywką Boyera (21:18). Jastrzębski Węgiel miał w górze trzy piłki setowe (24:21), ale kędzierzynianie zdołali doprowadzić do wyrównania. Następnie, po asie Śliwki, to oni wyszli na prowadzenie 26:25. Tym razem to my się obroniliśmy. Zaraz potem wszedł w pole serwisowe zmiennik Rafał Szymura i posłał asa (27:26). Po czasie wziętym przez trenera ZAKSY Bartosz Bednorz zaatakował w aut.

W drugą część meczu weszliśmy ze sporym animuszem (3:1), ale ZAKS szybko wyrównała straty. Następnie to kędziezyńska drużyna wyszła na czoło, ale tylko na moment. Mistrzowie Polski znów przejęli inicjatywę. Dzięki skutecznym akcjom Tomasza Fornala i błędom kędzierzynian, wynik brzmiał 10:7. Za chwilę Boyer dorzucił blok na Bednorzu i prowadziliśmy już 11:7. Po czasie wziętym przez Tuomasa Sammelvuo jego drużyna zrobiła przejście i przeszła do kontrofensywy. As Davida Smitha na Fornalu zmniejszył ich straty do jednego punktu (12:11), chociaż jeszcze chwilę wcześniej wynik brzmiał 12:9. Dwa błędy Gladyra w ataku poskutkowały odwróceniem rezultatu na korzyść rywali (15:14). Po pierwszym czasie wziętym w tym spotkaniu przez Marcelo Mendeza Śliwka zablokował Boyera, a następnie Bednorz posłał nam asa (17:14). Kolejny błąd w ataku, tym razem autorstwa Clevenota, dał wynik 18:14. W naszym zespole doszło do dwóch zmian. Eemi Tervaportti zastąpił Bena Toniuttiego, a Szymura Clevenota. Nasz gra posypała się zupełnie. Przy stanie 20:15 trener Mendez wziął drugi czas. Po nim Gladyr pewnie zaatakował w boisko. Kiwka lewą ręką w wykonaniu Fornala oznaczała wynik 17:20. Po kontrze Boyera mieliśmy już tylko dwa punkty straty do ZAKSY (19:21). Teraz to ZAKSA zyskała trzy setbole (24:21) i wykorzystali drugą z nadarzających się szans, kończąc zwycięsko drugiego seta (25:22).

W trzeciego seta lepiej wkroczyła ZAKSA. W pewnym momencie prowadziła już 6:2, ale blok Clevenota na Huberze rozpoczął nasz pościg za przeciwnikiem. Zwieńczył go udany blok Fornala (6:6). Odtąd walka toczyła się cios za cios. Nasi rywale zrewanżowali się tym samym. Blok Janusza na Fornalu znów pozwolił ZAKSIE odskoczyć na dwa punkty, a chwile później Boyer popełnił błąd w ataku (10:7). Nasz zespól znów męczył się ze swoją grą, a nasi przeciwnicy napędzali się z każdą akcją coraz bardziej (15:9). Znów na placu gry pojawili się zmiennicy – Szymura i Tervaportti. Chwilę później z boiska zszedł Fornal, a w jego miejsce pojawił się Clevenot. Obraz gry nie ulegał jednak zmianie. As serwisowy Kaczmarka był równoznaczny z wynikiem 18:11. Kolejne przerwy na żądanie nie były w stanie zatrzymać rozpędzonych rywali. Kolejny punktowa zagrywka atakującego ZAKSY złożyła się na rezultat 20:11. Przy wyniku 22:11 na boisku pojawił się Jan Hadrava za Boyera, ale Huber nie zamierzał poprzestawać w blokach (23:11) . Seta zakończył w swoim stylu, czyli sprytną kiwką Śliwka (25:14).

Na czwartego seta znów na placu gry pojawiła się nasza wyjściowa szóstka. Od początku tej partii ton naszej grze nadawał w ofensywie Boyer (4:4). Okrasą tej partii była akcja w której Fornal wygranął piłkę spod band reklamowych, a Clevenot nie dał szans rywalom w kontrze. Dwie skuteczne akcja Gladyra – najpierw w bloku, a później w ataku poskutkowały wynikiem 9:7 dla JW. Bomba z pola serwisowego autorstwa Smitha w Jakuba Popiwczaka zapewniła ZAKSIE remis 10:10. Wkrótce to nasi przeciwnicy byli już na czele, bo Huber zastopował na siatce Gladyra (12:10). Na szczęście nasz zespół nie zwiesił głów i zabrał się ostro do odrabiania strat, a następnie wyszedł na czoło (15:13). Dwukrotni triumfatorzy Ligi Mistrzów dopadli nas przy serwisach Hubera i teraz to oni prowadzili (18:16). Autowy atak Śliwki spowodował, że znów mieliśmy remis (19:19). Teraz znów byliśmy świadkami wymiany ciosów (21:21). Kiedy Gladyr strzelił z pola serwisowego tak, że piłka wróciła na naszą stronę, Fornal tylko dopełnił formalności (22:11 dla JW.). Po czasie wziętym przez trenera ZAKSY Gladyr zaserwował w siatkę (22:22). Przy stanie 24:23 Hadrava posłał piłkę w aut, ale zaraz potem Bednorz zrobił to samo (24:24). Potem to my mieliśmy setbola w górze, ale ZAKSA pozostała w grze. Potem Śliwką wyprowadził ją na prowadzenie, ale Fornal utrzymał nas w grze (po 27). ZAKSA ponownie miała meczbola, ale Bednorz przestrzelił (28:28). Piłkę na wagę tie-breaka zwieńczył mądrym, lekkim atakiem o blok Fornal (30:28).

Decydującą część meczu lepiej otworzyli kędzierzynianie (3:1, 5:3). Zespoły zmieniły się stronami przy wyniku 8:5 dla obrońców europejskiego tytuły sprzed roku. Grę ZAKSY napędzał w tej partii Śliwka (9:6). Dwa asy Gladyra doprowadziły do wyrównania po 9. Z wymiany ciosów ZAKSA ponownie odskoczyła na dwa punkty (12:10). Dzięki Hadravie zbliżyliśmy się na punkt (12:11). Przy stanie 13:12 mieliśmy w górze kontrę na remis, ale Janusz zatrzymał blokiem Clevenota (14:12). W ostatnie akcji seta i całego meczu Smith pewnie zaatakował ze środka. Kędzierzynianie po raz trzeci z rzędu wygrali Ligę Mistrzów.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 3:2 (26:28, 25:22, 25:14, 28:30, 15:12)

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Kaczmarek, Janusz, Smith, Paszycki, Śliwka, Bednorz, Shoji (libero) oraz Paszycki

Jastrzębski Węgiel: Boyer, Toniutti, Gladyr, M’Baye, Fornal, Clevenot, Popiwczak (libero) oraz Hadrava, Tervaportti, Szymura

Tekst Marcin Fejkiel / Jastrzębski Węgiel, foto i wideo Jakub Gruchot, Dominik Gajda

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~To_sem_ja (37.248. * .12) 22.05.2023 09:18

To nie Zaksą wygrała, tylko nasz zespół, swoją słabą grą, przegrał.
I tyle.
Nie było tej werwy, zapału, skuteczności jak w meczach finałowych o mistrzostwo Polski.

~zaksio (178.255. * .109) 21.05.2023 23:02

BRAWO ZAKSA.. BRAWO ZAKSA...

~Cesarokl (46.204. * .122) 21.05.2023 17:04

AntyCesarok nie masz argumentów to likwidujesz moje wpisy ale prawdy nie zmienisz

~GeorgeCiekawski33 (91.225. * .2) 21.05.2023 12:37

~antycesarok (89.64. * .203) jakbyś to napisał 30 lat temu to była by to prawda
ale dziś ilosc pracujących na kopalniach w stosunku do innych zawodów to kilka procent
większosc ludzi z okolicy pracuje juz w innych zawodach. Górnicy to juz mniejszosc. I dobrze bo to branża bez przyszłosci.

~antycesarok (89.64. * .203) 21.05.2023 11:07

Tylko zeby nie JSW to byscie nie mieli co do gara włozyc bo wiekszosc pracownikow jest spoza Jastrzebia...głównie SWD, SPS no i cesaroki które najwiecej pyskuja !!!

~3lol (198.98. * .209) 21.05.2023 09:44

@op 91.192, czego niby nie rozumiesz? Jastrzębie to dziura, a to, że JSW stać na opłacacie przebijaczy piłki tego faktu nie zmienia.

~op (91.192. * .86) 21.05.2023 09:13

W komentarzach pod innymi artykulami o Jastrzebiu piszecie ze to dziura bez przyszlosci i wszystkiemu jest miedzy innymi winny JSW Ale wynikow sportowych moga zazdroscic Jastrzebiu wszystie miasta regionu

~Cesarok (46.204. * .122) 21.05.2023 06:22
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu