Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tomasz Fornal na kolejny sezon w Jastrzębskim Węglu

Klub przedłużył kontrakt na następny sezon z Tomaszem Fornalem. Będzie to już jego szósty sezon w barwach Jastrzębskiego Węgla.

Tomasz Fornal na kolejny sezon w Jastrzębskim Węglu

– Historia najnowsza naszego Klubu nierozerwalnie wiąże się z osobą Tomka Fornala. Tak samo jak Jastrzębski Węgiel wszedł w ostatnich latach na falę wznoszącą, tak on rósł i dojrzewał siatkarsko w naszym Klubie i kolejnych zespołach. Obecnie to już w pełni ukształtowany zawodnik, lider i jeden z najważniejszych graczy w naszej drużynie, bez którego ani ja, ani trener Marcelo Mendez nie wyobrażaliśmy sobie zespołu na kolejny sezon. Pomimo wielu ofert, które Tomek miał, zdecydował się pozostać z nami na kolejny sezon. To o czymś świadczy. Nie ukrywam swojej osobistej satysfakcji i radości z takiego rozstrzygnięcia. Nie mam wątpliwości, że jest to gwarant pewnego, bardzo wysokiego poziomu sportowego, adekwatnego do planów i zamierzeń Jastrzębskiego Węgla – mówi Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla.

–  Miałem kilka ofert, które mógłbym określić mianem interesujących, ale wiem, jaka będzie drużyna Jastrzębskiego Węgla w najbliższej przyszłości. Będzie to zespół, który nadal będzie walczyć o najwyższe cele – zdobycie Ligi Mistrzów, wygranie PlusLigi i pozostałych trofeów. To był ten najważniejszy czynnik, który przesądził o pozostaniu w Jastrzębiu. Ja się tutaj dobrze czuję, dobrze mi się tu mieszka, lubię tę halę. Znam cały kompleks, znam tutaj ludzi, a ludzie tutaj mnie szanują. Czasami dobrze jest wyjść ze strefy komfortu, ale oferta z Jastrzębskiego Węgla była na tyle fajna i interesująca, że stwierdziłem, że skoro jest mi tu dobrze i wszystko idzie, to lepiej nie zmieniać – mówi z kolei Tomasz Fornal.

26-letni przyjmujący trafił do Jastrzębskiego Węgla w 2019 roku. Prezes Adam Gorol już wówczas mocno naciskał na pozyskanie 21-letniego wówczas utalentowanego zawodnika. Pierwsza umowa była ważna na dwa sezony.

Tomasz Fornal jest krakowianinem. Karierę zaczynał w miejscowym UKS 22 Kraków. Jako zawodnik Skry Bełchatów przeszedł przez centralne szkolenie w  SMS PZPS Spała. W 2016 roku trafił do Cerradu Czarnych Radom i w klubie tym zadebiutował w PlusLidze. Łącznie w radomskim klubie spędził trzy sezony. Ma także sporo osiągnięć w siatkówce młodzieżowej, z których najważniejszymi są: mistrzostwo Europy i świata kadetów oraz mistrzostwo Europy i świata juniorów. Pochodzi z siatkarskiej rodziny. Jego ojciec Marek jest byłym reprezentantem Polski, a starszy o dwa lata brat Jan również uprawia tę samą dyscyplinę sportu.

Już w pierwszym sezonie w Jastrzębskim Węglu pokazał spore możliwości. W meczach grupowych Ligi Mistrzów drużyna dwa razy pokonała ówczesnego dominatora europejskich rozgrywek Zenit Kazań, a przyjmujący w obu tych meczach został wybrany MVP. Tamten sezon nie został dokończony z powodu pandemii koronawirusa.

W kolejnych rozgrywkach, toczonych w dobie pandemii, Klub sięgnął po mistrzostwo Polski. Dla Fornala był to trudny sezon. Najpierw zmagał się z kontuzją, a potem z koronawirusem. W najważniejszej części sezonu pokazał jednak klasę. W wielkim finale z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle został MVP pierwszego meczu na wyjeździe, natomiast w drugim spotkaniu, decydującym o odzyskanym po 17 latach tytule, był najskuteczniejszy w zespole. Nieco wcześniej, w grudniu 2020 podpisał nową, trzyletnią umową z Klubem.

Po sezonie ligowym otrzymał powołanie do reprezentacji Polski. Dostał szansę gry w Lidze Narodów, ale niestety nie zmieścił się w wąskiej kadrze na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2021 roku. W sezonie 2021/2022 zdobył z Klubem Superpuchar Polski i został wicemistrzem kraju. Niedosyt drużynowy osłodzony został laurami indywidualnymi – Fornal otrzymał najwięcej w sezonie nagród MVP.

We wrześniu 2022 roku Tomasz został wicemistrzem świata rozgrywanego w Polsce turnieju tej rangi. Sezon ligowy 2022/2023 był dla niego wymarzony. Zawodnik jak i cały zespół idealnie trafił z formą na najważniejszą część rozgrywek. Drużyna w znakomitym stylu sięgnęła po mistrzostwo kraju, a potem wystąpiła jeszcze w finale Ligi Mistrzów w Turynie. Przyjmujący został wybrany MVP sezonu w PlusLidze.

Kapitalny był dla niego także ostatni sezon kadrowy. Reprezentacja Polski z Fornalem w składzie wygrała Ligę Narodów, Mistrzostwa Europy oraz wywalczyła awans na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

W środę drużyna z Tomaszem Fornalem w składzie po raz trzeci z rzędu awansowała do półfinału Ligi Mistrzów, a w najbliższy weekend stoi przed szansą na wywalczenie Tauron Pucharu Polski w Krakowie.

Biuro Prasowe Jastrzębskiego Węgla


Kontakt z autorem: g.duda@nowiny.pl

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].