Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Adam Gawęda: Związkowcy znają się na górnictwie, a o tym się zapomina

- Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej sprawia wrażenie jakby lekceważył stronę społeczną. Ja niejednokrotnie miałem okazję przekonać się, że związkowcy to górnicy i twardzi ludzie, znają się po prostu na górnictwie a o tym się zapomina - mówi w rozmowie z nami Adam Gawęda, zawodowo związany z branżą górniczą.

Adam Gawęda: Związkowcy znają się na górnictwie, a o tym się zapomina

Adrian Czarnota: Jest poniedziałek. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej trwa strajk, związkowcy z innych spółek deklarują przyłączenie się do kolegów z JSW. Na Śląsk dziś przyjeżdża były wicepremier pracy Longin Komołowski, który ma być mediatorem w rozmowach z górnikami. To chyba najgorętszy okres od lat w Pana branży?

Adam Gawęda: Oczywiście śledzę jak każdy wydarzenia w górnictwie. Sam jestem pracownikiem spółki górniczej, więc temat jest mi szczególnie bliski. Równocześnie jestem zdumiony niektórymi posunięciami zarządu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej jak choćby zwolnienie w ostatnich dniach przywódców związkowych. Oczywistym było, że to zaogni sytuację w spółce.

To nie wszystko. Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej na stronie umieścił dyplomatyczny komunikat i apel do górników. A w wewnętrznym komunikacie nadawanym prze radiowęzeł nazwał związkowców lebrami.

Takiego języka nie używa się nie tylko w dyplomacji, ale również w codziennych rozmowach. Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej sprawia wrażenie jakby lekceważył stronę społeczną. Ja niejednokrotnie miałem okazję przekonać się, że związkowcy to górnicy i twardzi ludzie, znają się po prostu na górnictwie a o tym się zapomina. Może nie są ekonomistami, wybitnymi menagerami, bo przecież byliby w innym miejscu, ale doskonale wiedzą, że jastrzębska spółka to podmiot, który ma olbrzymi potencjał. Widzą też, że nie jest fedrowany i nie jest sprzedawany węgiel, który uzyskałby dzisiaj wyższą cenę. Oni pracują na tych kopalniach i wiedza w jakie pokłady dzisiaj wchodzą. Dlatego ich stanowisko nie może też być całkiem lekceważone.

Jeśli jesteśmy przy zarządzie, to czy prezes Zagórowski straci posadę?

Nie wiem czy to już nie zostało przesądzone, co mogłoby tłumaczyć postawę prezesa. Kiedy rozmawiamy trwa jeszcze strajk w JSW. Przestój powoduje ogromne straty w spółce, która i tak znajduje się w złej sytuacji. Moim zdaniem sprawy poszły za daleko i związkowcy stawiają konkretny warunek, odwołać prezesa.

Rozliczmy prezesów – takie hasła można było wyczytać na transparentach górników z Kompani Węglowej. Dzisiejsze kłopoty to efekt wcześniejszego zarządzania spółką. Górnicy chcą, aby prezesi ponosili odpowiedzialność za swoje decyzje.

Ubolewam, że w tym najtrudniejszym okresie restrukturyzacji polskiego górnictwa, kluczowej roli w zarządach spółek nie odgrywają doświadczeni fachowcy, sprawdzeni górnicy i ekonomiści. Dobrze pamiętam ten trudny okres, wtedy rozpoczynałem swoją pracę na kopalni Anna, uczyłem się od najlepszych. Główną rolę odgrywały osoby z mojego otoczenia, to była drużyna dobrych fachowców. Proces naprawczy trwający od lat 90. do roku 2010 zakończył się sukcesem. Od pewnego czasu w skład zarządów wchodzą ludzie desygnowani przez Warszawę i z klucza politycznego. Nie mi oceniać, czy ktoś taki jest dobrym czy złym fachowcem, uważam jednak, że na Śląsku mamy wystarczająco duży potencjał, świetne uczelnie i dobrych ekspertów. Fala partyjnych nominacji nie wyszła na dobre a nadzór właścicielski był w ostatnich latach za słaby. Zarząd powinien tak prowadzić spółkę, aby rozsądnie rozwijać działalność i nie przynosić strat. Jeśli tego nie robi, to zastanawiam się gdzie jest problem i dlaczego minister gospodarki przez ostatnie trzy lata przymykał oko na taki stan rzeczy. Umowy z zatrudnianymi menagerami powinny być dwuskładnikowe. Pierwszy to stała podstawa, drugi natomiast uzależniony od zysków spółki.

Wszyscy mówią, że mści się brak inwestycji w czasach koniunktury. Dlaczego więc nie inwestowano?

Dzisiaj pokutuje to, że olbrzymie środki, i z prywatyzacji, i z uzyskiwanych dużych zysków nie zostały skierowane na perspektywiczne inwestycje, które dzisiaj dałyby szansę eksploatacji pokładów najlepszych w tej spółce, z większym udziałem węgla koksowego typu hard. To błąd właściciela albo zarządu. Może to była decyzja odgórna, że środki z prywatyzacji JSW i wypracowanego zysku zasiliły budżet państwa. Te kopalnie mają jeszcze pokaźne zasoby. Moim zdaniem warto się przyjrzeć czy szanse zostały właściwie wykorzystane.

W ubiegłym tygodniu Kompania poinformowała, że na zwałach spółki znajduje się 5 mln ton węgla. 4,6 mln ton to węgiel już kupiony przez energetykę. Zapasy operacyjne węgla, czyli te które KW może obecnie sprzedać, wynoszą obecnie ok. 400 tys. ton.

Kompania pobiera z tytułu przechowywania węgla opłaty, ale ponosi również koszty. Coś co w procesie produkcji nie jest załadowane na wagony i nie wyjeżdża bezpośrednio z kopalni do odbiorcy, stanowi problem. Trzeba wykonywać rożnego rodzaju prace, które przeciwdziałają choćby samozapłonowi węgla. Niesprzedany węgiel, to środki finansowe spółki, które leżą tam zamrożone. Problemem jest również fakt, że przez ostatnie lata nie wszystkim potencjalnym odbiorcom byliśmy w stanie zapewnić odpowiednie dostawy węgla, ci poszukali sobie dostawców zewnętrznych, między innymi importerów węgla.

Dlaczego więc energetyka wybrała inne źródła?

To bardzo proste, szuka się najtańszych dostawców. Prosta ekonomika. Na rynku węgla występuje normalna konkurencja, tak jak w innych gałęziach gospodarki. Od kilku lat nadal zwiększa się import węgla zza granicy, głównie z Rosji. Swój towar oferują prywatni przedsiębiorcy, czeskie kopalnie. Na cenę wpływ ma ogólna światowa nadpodaż, kopalnie odkrywkowe ponoszą niewspółmiernie niższe koszty wydobycia niż nasze kopalnie. Na to nakłada się międzynarodowa gospodarka i ograniczone zapotrzebowanie na ten surowiec ze strony Chin. Musimy wziąć też pod uwagę, że Stany Zjednoczone wywierają pewną presję polityczną na rosyjski gaz i ropę. Ta niska cena ropy i gazu nie jest przypadkowa. Moim zdaniem jest to sposób, aby obecną sytuację w Rosji tymi instrumentami rozwiązać. To z kolei odbija się na naszym rynku europejskim. To system naczyń połączonych. Jeśli dziś Rosja przy niskich cenach węgla wprowadzi na polski rynek więcej swojego węgla, to my będziemy musieli ograniczyć produkcję. To bez zastosowania mechanizmów ochronnych prowadzić będzie do likwidacji kilku kopalni. A co się stanie za kilka lat? Wtedy się okaże, że nasz potencjał wydobywczy jest już ograniczony i Rosja cenę za węgiel z pewnością podniesie. Rosja ma już dziś wielki deficyt budżetowy, który na pewno będzie chciała w przyszłości pokryć.

O reorganizacji Kompani Węglowej powiedziano i napisano już sporo. Na co w nowej spółce powinno się zwrócić uwagę?

Oczywiście opracowanie i wdrożenie planów naprawczych dla poszczególnych zakładów. Moim zdaniem to powinno być powiązane ze stworzeniem nowych modeli funkcjonowania kopalń, unowocześnionych, doinwestowanych, uzyskujących większe wydajności i połączonych ze zmodernizowanymi zakładami przeróbczymi. W nowej strukturze zakłady nie muszą funkcjonować w takiej samej formule. Należy iść w kierunku pewnej specjalizacji. Doposażyć zakłady, by na rynek skierować więcej węgli sortowanych, dostosowanych do potrzeb indywidualnych odbiorców.

Mowa o ekogroszku, o którym wszyscy słyszeli, a mało kto widział?

Między innymi. Najpierw zachęciliśmy mieszkańców do zakupu nowoczesnych pieców. Potem przez problemy z odbiorem węgla energetycznego ograniczyliśmy również wydobycie tych drobnych sortymentów. Nie da się wydobywać tylko węgla tzw. grubego, sortowanego. Wiadomym jest, że przy eksploatacji ścian kombajnami udział tych frakcji, od orzecha po ekogroszek, to zaledwie 10 procent. Parametrem węgla nie jest tylko jego zawartość energetyczna, ale również inne, np. spiekalność, czy zawartość popiołu. Do nowoczesnych pieców musi trafiać dobry jakościowo węgiel, inaczej te urządzenia nie będą poprawnie działać. Mam nadzieję, że ten nowy podmiot zadba o dostarczenie na rynek certyfikowanego i dobrego jakościowo węgla.

Na paskach stacji informacyjnych w kontekście górniczych problemów widzimy tylko nazwy Kompania Węglowa, Jastrzębska Spółka Węglowa czy Katowicki Holding Węglowy. Tymczasem swoje kopalnie mają również spółki energetyczne.

Dokładnie. Mało kto wie, że są też takie kopalnie, bo tam nikt nie protestuje. Połączenie spółki wydobywczej, surowcowej z energetyką to bardzo dobry kierunek, i nie ukrywam, że w tym elemencie przyjętego Planu Naprawczego w Kompanii, pokładam wielką nadzieję. Trzeba zmienić sposób patrzenia na przemysł wydobywczy i na całą branżę górniczą. Dzisiaj zarządzanie zasobami to zarządzanie gdzie buduje się siłę spółki opartą na kilku filarach. Jednym z tych filarów jest wydobycie czyli posiadanie własnych surowców co daje niezależność, drugi filar to energetyka. Wówczas możemy produkować ciepło i prąd w tak zwanej kogeneracji. Dobre zarządzanie to troska o zasoby i umiejętność przewidywania. Jeśli dziś nie jesteśmy w stanie wybrać pokładów trudno dostępnych to nie niszczmy ich dla następnych pokoleń. Obecny stopień zaawansowania badań nad nowymi technologiami jest nie wystarczający, ale kto wie jaka technologia będzie za pięćdziesiąt czy sto lat?

--
Adam Gawęda - z wykształcenia magister inżynier górnik. Ukończył studia na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Pracował w Kompanii Węglowej S.A. w KWK Rydułtowy-Anna. Był sztygarem, inspektorem przygotowania produkcji, nadsztygarem górniczym, szefem inwestycji, koordynatorem i pełnomocnikiem SZJ. W latach 2002–2007 zasiadał w radzie powiatu wodzisławskiego. W wyborach parlamentarnych w 2007 został wybrany na posła na VI kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości. W 2014 uzyskał z ramienia Prawa i Sprawiedliwości mandat radnego sejmiku śląskiego

 

Ludzie

Adam Gawęda

były poseł i senator

49 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
likwidowacwszystko 05.02.2015 03:02
oceniono 9 razy
-9
Zgłoś

Adam Gawęda: Związkowcy znają się na górnictwie, a o tym się zapomina .Strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, prócz wymiernych strat dla JSW, prowadzi do upadłości szeregu firm świadczących usługi dla górnictwa i tym samym do utraty kilku tysięcy miejsc pracy – zaalarmowała w środę Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (GIPH).Prowadzona akcja strajkowa godzi w interesy gospodarcze nie tylko JSW SA, ale również wielu należących do Izby firm wykonujących szereg czynności w ruchu zakładów górniczych, a których pracownicy wbrew ich woli nie są dopuszczani do wykonywania swojej pracy” - przypomniał Olszowski.W efekcie wybrana przez państwa organizacje forma protestu, prócz generowania wymiernych strat dla JSW SA, prowadzi wprost do upadłości szeregu świadczących usługi dla górnictwa firm i tym samym do utraty kilku tysięcy miejsc pracy” - wskazał prezes GIPH.

koło 04.02.2015 23:44
oceniono 16 razy
-6
Zgłoś

Brak fedrunku oznacza bankructwo spółki,jak JSW zbankrutuje, to winię bezspornie idzie na górników. Zagórski to człowiek, który rozumie rynek światowy, a w tym rynku nie ma socjalizmu ani słowa zmiłuj się.Nie ma węgla koksującego, kopalnie bankrutują, znaczy że świat inaczej patrzy na Polskę, ona jest niepewna, nikt już nie podpisze długich kotraktów na koks z polski,bo to niepewny interes.Prosty przykład, potrzebujecie chleba, idziecie do sklepu w dzień roboczy a tam brakuje chleba, raz,drugi czy trzeci... Co robicie? Zmieniacie dostawce czy idziecie w loterię typu,będzie chleb albo nie będzie? Skoro nie ma koksu z polski,to znaczy że to idzie na bankructwo, bo podstawa to stabilność dostaw, jak firma jest niepewna to idzie na bankructwo.JSW straci swoich klientów, oni już pewnie szukają nowych dostawców koksu, bo widzą że firma nie pewna. Właśnie dobiega koniec Jasrzębskiego węgla, niestety nikt z górników nie rozumie rynku, rynek jest taki że sprzedawca musi być pewny, musi mieć stabilizację, czyli odpowidni towar, odpowiednie ilości i godziny otwarcia.Jak górnik idzie po chleb,a sklep otwierają nie wiadomo o której i nie wiadomo czy chleb będzie, to górnik omija zapewne taki sklep, tak samo jest z węglem. Górnicy,właśnie zabiliście kopalnie z JSW, gratuluje wam,wasze największe życiowe osiągnięcie, aby żyłę złota umieć zbankrutować, gratuluja wom debilizmu.

Objektywny 04.02.2015 23:03
oceniono 12 razy
4
Zgłoś

Bo jak by na Śląsku było więcej takich ludzi jak pani senator Kloc czy pan Gawęda oraz poseł Matusiak .....to bardzo wiele problemów w naszych kopalniach i na całym Śląsku mogliśmy uniknąć,ale cóż my Ślązacy może jesteśmy twardymi ludżmi , tylko jak przychodzi zadecydowanie o nas, to nie potrafimy obronić tego co jest dla nas dobre , może w końcu zaczniemy nie pozwalać panoszeniu się wszelakiemu cwaniactwu które godzi w dobro naszych skarbów jakim jest węgiel ,i zarządzaniu kopalniami ludziom niekompetentnym ,prezesom bez doświadczenia nastawionym na wzbogacanie się i wysokie wynagrodzenie ,kiedyś kopalnie były zarządzane tylko przez dyrektorów każda miała swojego ,kopalnie zarabiały odprowadzały kolosalne podatki, posiadały swoje ośrodki zdrowia przynosiły kolosalne zyski i było dobrze ....po stworzeniu przez rząd nie mający pojęcia o kopalniach spółek i spółeczek ,stworzeniu sztucznych etatów takich jak etat prezes spółki czy holdingu lub kompani i tej reszty ich świty pochłaniająca miliony rocznie na wynagrodzenia , to nie ma się czemu dziwić że wszystko pada,tylko kochana Warszawa nie potrafi zrozumieć starej prostej mądrej myśli ...... Bez pracy nie ma kołaczy.....dla nikogo !!!!!!!.

Persona1 04.02.2015 22:07
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

"Musimy wziąć też pod uwagę, że Stany Zjednoczone wywierają pewną presję polityczną na rosyjski gaz i ropę. Ta niska cena ropy i gazu nie jest przypadkowa. Moim zdaniem jest to sposób, aby obecną sytuację w Rosji tymi instrumentami rozwiązać." No to ma pan blade pojęcie. To nie wojna na Ukrainie, lecz polityka gospodarcza (wz. wydobycia paliw) Arabii Saudyjskiej wobec USA leży u podstaw tak wielkich obniżek cen ropy na rynkach światowych. Podpowiem panu: zauważył pan, że amerykańskie koncerny po kolei wycofują się z wydobycia gazu/ropy łupkowej? Wie pan dlaczego? - Bo się już nie opłaca. A wiem pan dla kogo ropa łupkowa była śmiertelnym zagrożeniem?

alexxia84 04.02.2015 21:40
oceniono 9 razy
1
Zgłoś

Zagórowski to rodzina Pa pa pa pa pa wlaka,więc graniczy z cudem wywalenie go ze żłoba!Oby tylko zastój na kopalni nie doprowadził do jakiejś tragedii związanej z wybuchem metanu na przykład.Teraz pełnego obłożenia nie ma a jak dojdzie do tragedii,to złodzieje i cwaniaki z warszaFki jak zwykle umyją rączki albo zwalą na związkowców i walczących o swój GODNY BYT górników!Do jasnej cholery,kopalnie to nie prywatny sklep meblowy Zagóra czy nieudołów z warszaFki,by mogli tak sobie fiuchać!Dalej wybierzcie cichacza Komuruskiego i tym mu podobnych,bo trza powiedzieć,że Tusk to przynajmniej powiedzieć potrafił i obiecać.To ma być prezydent kraju?Cichacz analfabeta?Ślązaki wybierajcie z głową!

Objektywny 04.02.2015 21:09
oceniono 13 razy
3
Zgłoś

Gdzie pan Zagórowski ma honor,jeżeli miałby dobro górników i kopalnię tak jak cały czas przekonuje to by ustąpił i podał się do dymisji , a nie pozwolił żeby dochodziło do tego co widzimy... widać że jest osobą znikąd dobro Śląskiego górnictwa ma głęboko w d..ie,my Ślązacy komuś takiemu co nie szanuje ludzi i gniazda w którym się osiedlił, bo dla niego ważniejszy jest pieniądz nad dobro zdrowie nawet życie ludzi - mówimy dosyć wracaj skąd przybyłeś i jeżeli posiadasz jeszcze choć odrobinę człowieczeństwa to nie narażaj ludzi by między sobą walczyli tylko dlatego byś nie utracił swoich dochodów i stołka!!!!!

idla 04.02.2015 19:29
oceniono 14 razy
2
Zgłoś

jeden facet zaognia sytuację,arogancki język Zagórowskiego napewno nie rozładuje sytuacji,dawno powinni go zwolnić,na co czekają?

hutnik 04.02.2015 19:22
oceniono 15 razy
1
Zgłoś

Dobrze mówi, może wysłać ten wywiad pani Kopacz?