Konferencja Współczesne formy i metody pracy z dzieckiem
14 marca w Jastrzębiu Zdroju – w Niepublicznym Przedszkolu Sportowo-Artystycznym „Mali Pasjonaci” odbędzie się konferencja pt. Współczesne formy i metody pracy z dzieckiem. Głównym organizatorem jest Publiczne Przedszkole nr 10 w Jastrzębiu-Zdroju. Ruszyły zapisy.
Osoby, które chcą wziąć udział w konferencji mogą dokonywać zgłoszeń i płatności do 5 lutego 2016r. Należy wysłać maila z informacją o chęci uczestnictwa pod adres: konferencja.przedszkole10@gmail.com. W odpowiedzi zwrotnej otrzymają Państwo formularz zgłoszeniowy. Po jego wypełnieniu i odesłaniu zostaną Państwo wpisani na listę uczestników konferencji.
Numer kontaktowy pod którym można uzyskać wszelkie informacje ws. zgłoszeń i płatności to 883909057.
A na konferencji…
Od godziny 8.00 do 9.00 odbywać się będzie rejestracja uczestników. Między 9.00 a 17.00 będą miały miejsce wykłady prelegentów, a następnie od 17.00 do 20.00 Monika Kluza poprowadzi warsztaty „Wiosenne nutki”.
Prelegenci
Bogusław Śliwerski - pedagog polski, profesor pedagogiki w Katedrze Podstaw Pedagogiki Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i profesor zwyczajny na Wydziale Pedagogicznym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Jest przewodniczącym Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, przewodniczącym Zespołu Teorii Wychowania KNP PAN, ekspertem Państwowej Komisji Akredytacyjnej, ekspertem Narodowego Centrum Nauki, zastępcą przewodniczącego Sekcji Nauk Humanistycznych i Społecznych Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.
Ewa Zielińska – wieloletnia nauczycielka wychowania przedszkolnego. Wspólnie z profesor Edytą Gruszczyk – Kolczyńską zmienia rzeczywistość przedszkolną poprzez prowadzenie badań nad metodami lepszej efektywności procesu wychowania i kształcenia w warunkach przedszkola. Zajmuje się wspomaganiem rozwoju umysłowego małego dziecka wraz z edukacją matematyczną oraz umiejętnością skupiania uwagi i świadomego zapamiętywania tego, co trudne. Współautorka 3 programów edukacyjnych, 13 publikacji zwartych dla nauczycieli i rodziców, 12 artykułów i 6 pomocy dydaktycznych. Samodzielnie napisała 42 artykuły o różnorodnej tematyce. Od ponad 20 lat zajmuje się szkoleniem nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Prowadzi wykłady i ćwiczenia ze studentami Akademii Pedagogiki Specjalnej na Studiach Podyplomowych z metodyki wychowania przedszkolnego i pracy z dzieckiem uzdolnionym matematycznie . Do chwili obecnej prowadzi zajęcia dydaktyczne z dziećmi przy aktywnym udziale nauczycieli i rodziców.
Robert Halik – Redaktor naczelny miesięcznika Bliżej Przedszkola. Absolwent Przedszkola nr 97 w Krakowie do którego uczęszczał tylko rok, ale przez 20 lat miał go za oknami bloku, w którym mieszkał. Słysząc codzienny gwar dochodzący z przedszkolnego ogródka wcale nie myślał, że kiedykolwiek jego zawodowa droga powiedzie (a raczej uwiedzie) go do bezkresnej krainy wychowania przedszkolnego. Nie zważając na to, że nie cierpiał grać na trójkącie na przedszkolnych uroczystościach oraz patrząc na swoje zdjęcie z balu karnawałowego, gdzie w białej koszulce i białych rajstopach stoi przy swej przedszkolnej miłości – Ani, nieśmiało postanowił przekroczyć próg „piaskownicy” przedszkolnego świata. W tejże piaskownicy, od 15 lat, bawi się wciąż z pasją i entuzjazmem do tego stopnia, że kiedy kładzie się spać, to chce obudzić się jak najszybciej, by znów budować zamki, mosty i tunele za pomocą najcudowniejszej zabawki na świecie jakim jest miesięcznik „Bliżej Przedszkola”. Twierdzi, że o tożsamości nauczyciela przedszkola stanowi nie tylko wiedza i umiejętności (bo te można nabyć), ale to jakim ten nauczyciel jest człowiekiem. Jego zdaniem każdy nauczycielka/nauczyciel przedszkola z dumą może się podpisać pod słowami: „Jestem nauczycielką/nauczycielem przedszkola. Przemieniam świat.” Chyba, że go nie przemienia… Wierzy, że pierwszą i najważniejszą cechą nauczyciela przedszkola jest miłość. Bo z nią można wszystko. I – co najważniejsze – zawsze zwycięża.
Jan Amos Jelinek – adiunkt w Instytucie Wspomagania Rozwoju Człowieka i Edukacji, Katedra Pedagogiki Małego Dziecka, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Jest przyrodnikiem z pasji, fotografem z zamiłowania, mężem, ojcem z miłości, a z zabawy autorem gier edukacyjnych (LABIrynt, Geokom). Prowadzi stronę dla nauczycieli i rodziców www.dzieciecafizyka.pl. Konsekwentnie udowadnia, że słowa te są prawdziwe. Twierdzi, że każdy z nas chce zrozumieć co się dookoła niego dzieje, chce się czuć komfortowo w swoim otoczeniu. Jednak dopiero zrozumienie zasad panujących w otoczeniu zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Tak jest też, gdy mówimy o działaniu urządzeń (np. dzwonka do drzwi, ekspresu do kawy, termosu) i skomplikowanych maszyn (tj. samochodu czy koparki). Dzieci na ogół obserwują te przedmioty w swoim otoczeniu, widzą jak posługują się nimi dorośli i naśladują ich. Naciskają przyciski, by zobaczyć jaki dają efekt. To naturalny sposób gromadzenia przez nich informacji. Jan Amos Jelinek zwraca uwagę, że sposób, w jaki nauczyciele i rodzice mogą przybliżyć dzieciom świat urządzeń wymaga ustalenia konkretnych celów. Na początku istotne jest oswojenie dzieci ze skomplikowanymi maszynami, jakie występują w ich otoczeniu, dalej wspólne wykorzystanie ich do pracy, w której aktywnie uczestniczą dzieci. Mogą je dotknąć i wykonać nimi część pracy – w końcu to przygotowanie dzieci do samodzielnego, bezpiecznego i mądrego korzystania z urządzeń. Przedstawi swoje najnowsze badania na temat kształcenia dzieci w kierunku astronomii.
Ewa Landowska – wokalistka, Kaligrafka. Prowadzi warsztaty dla nauczycieli i dzieci w zakresie kaligrafii. W tym roku prezydent Rzeczpospolitej Polskiej zaprzysięgał na kaligrafowanym egzemplarzem Konstytucji, wykonanej przez Ewę Landowską na zlecenie Kancelarii Sejmu. Jako wokalistka wydała dwie płyty WILDERNESS CONCERTO, 2013 Wilderness Concerto oraz FLYING MOUNTAINS, 2015.
Monika Kluza– roztańczona i rozśpiewana, pełna pomysłów i bajkowych dźwięków, kolorująca każde miejsce, do którego przybywa, przyjaciółka dzieci. Swoją pasję dzieli się z nauczycielami z całej Polski, prowadząc warsztaty doskonalące, podczas których zaprasza w niezwykłą podróż do świata teatru i muzyki. Autorka bajek, wierszy, opowiadań i piosenek. Prowadzi Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni. Jest współzałożycielką i wokalistką zespołu Tęczowa Muzyka oraz pomysłodawczynią projektu Maratonu Artystycznego. Poprowadzi warsztaty dla nauczycieli. Podczas konferencji przeprowadzi warsztaty „Wiosenne nutki” – to ciekawe, nowe pomysły na zabawy krakowskie. Propozycje na wiosenny masaż i relaksację. Wiersze i opowiadania na wiosenną porę. Zbiór autorskich piosenek i zabaw wiosennych z repertuaru Tęczowa Muzyka (Powitanie Wiosny, Wielkanoc, Dzień Mamy i Taty). Tańce, zabawy i instrumentacje do wykorzystania na różne uroczystości. Aranżacje utworów na tęczowych instrumentach: Bumbumrurki, dzwonki na tubach, dzwonki naciskane. Zielona bajka o tematyce ekologicznej z opracowaniem muzycznym. Historyjka „O kaczuszce Tańczynóżce”.
Joanna Białobrzeska - pedagog, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, uznany ekspert od edukacji i wychowania. Właścicielka przedszkola, szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Autorka ponad 100 podręczników z zakresu edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, materiałów ćwiczeniowych, książek dla dzieci, przewodników i pomocy dydaktycznych dla nauczycieli. Promotorka nowych metod pracy z dziećmi uwzględniających ich potrzeby rozwojowe i style uczenia się. Od kilku lat prowadzi popularną audycję radiową dla Radia Warszawa pt. „Wychowywać, ale jak?”. Pomysłodawczyni i organizatorka festiwali, konferencji, warsztatów oraz akcji charytatywnych. W spotkaniach z jej udziałem wzięło udział kilkanaście tysięcy nauczycieli, w tym wielu dyrektorów przedszkoli, szkół, metodyków, a także rodziców i opiekunów. W 2014 r. wystąpiła podczas międzynarodowej Konferencji TEDxWarszawa z prezentacją pt. „Fast Life”. Jest autorką blogu www.bialobrzeska.pl. Wypowiada się w sprawach nurtujących każdego rodzica. Podkreśla, że należy wychowywać dzieci na ludzi kreatywnych, samodzielnych, wrażliwych, ciekawych świata i gotowych nieść pomoc innym. Jest mamą czworga dzieci.
Konferencja odbędzie się 14 marca 2016r. w Jastrzębiu Zdroju – w Niepublicznym Przedszkolu Sportowo – Artystycznym „Mali Pasjonaci” – przy Ul. Libowiec 6C.
Głównym organizatorem jest Publiczne Przedszkole nr 10 w Jastrzębiu-Zdroju, przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Spichlerz”, miesięcznikiem „Bliżej Przedszkola”, Fundacją „Więcej Serca”, Niepublicznym Przedszkolu Sportowo – Artystycznym „Mali Pasjonaci” oraz Publicznym Przedszkolem nr 12.