Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kto mija się z prawdą, w sprawie polskiej ziemi wodzisławskiej?

Po wizycie prezydenta RP Andrzeja Dudy w Wodzisławiu Śl., w mediach społecznościowych oraz w komentarzach na portalach informacyjnych rozgorzała zażarta, często emocjonalna i pozbawiona jakichkolwiek hamulców dyskusja. Dotyczyła m.in. użytego przez prezydenta zwrotu: "To była zawsze polska ziemia" - pisze w swoim felietonie Artur Marcisz, redaktor naczelny "Nowin Wodzisławskich".

Kto mija się z prawdą, w sprawie polskiej ziemi wodzisławskiej?
Część mapy obejmująca ziemię wodzisławską z wynikami plebiscytu z marca 1921 r. Na czerwono miejscowości, w których wygrała opcja przyłączenia do Polski.

Oto Wodzisławska Akcja Demokratyczna, opublikowała na swoim profilu społecznościowym wpis, tytułując go „Odkłamujemy”, dotyczący słów prezydenta Andrzeja Dudy, który na wodzisławskim rynku mówił: „To była zawsze polska ziemia dzięki waszym ojcom i dziadkom”. We wpisie (którego notabene autorem była osoba lub grupa osób ukrytych pod nazwą„Godać niy ma gańba”) przypomniano, że w czasie plebiscytu w marcu 1921 r. większość mieszkańców Wodzisławia opowiedziała się za przynależnością do Niemiec. Skwitowali, że „Polska polityka historyczna opiera się właśnie na takich kłamstewkach i półprawdach."

W rzeczywistości manipulacji dokonali autorzy wpisu, przedstawiając wynik plebiscytu tylko w Wodzisławiu. 20 marca 1921 r. rzeczywiście większość z uprawnionych do głosowania mieszkańców Wodzisławia zagłosowała za przynależnością do Niemiec. Tyle że większe miasta na Śląsku generalnie były proniemieckie i Wodzisław w tej materii akurat się nie wyróżniał (dlaczego tak było, to zupełnie inny temat). Zupełnie inaczej było z ludnością wiejską. W całym ówczesnym powiecie rybnickim, liczącym wtedy prawie 900 km2, w tym całą ziemię wodzisławską, a więc Wodzisław z okolicznymi miejscowościami, za Polską opowiedziało się 65% ludności (np. Rydułtowy Dolne 1826 do 816 za Polską, Pszów 1273 do 485 za Polską, Marklowice Dolne 820 do 112 za Polską, Mszana 994 do 126 za Polską itd.) Tylko w powiecie pszczyńskim opowiedziało się wtedy za Polską procentowo więcej osób. Kto więc mija się z prawdą?

PS. Niedawno wpis "Odkłamujemy" zamieścił Ruch Autonomii Śląska.

Link do całej mapy z wynikami głosowań w plebiscycie: http://grenze.oberschlesien-im-unterricht.net/images/mapa-plebiscyt.jpg

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Jerzik (91.192. * .92) 04.03.2023 08:38

Opcja polska wygrała na wsiach, ponieważ Korfanty obiecał krowę każdemu, kto w plebiscycie zagłosuje za przyłączeniem GŚ do Polski. Oczywiście nie dotrzymał słowa.

Don_C 10.11.2017 23:26
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jakby żona prezydenta była historyczką to by może wiedział :-))

~doswd2 (91.214. * .18) 10.11.2017 17:32
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

mylisz się w Państwie Wielkomorawskim które obejmowało także ziemie wodzisławską nie było czechów

~swd2 (89.25. * .62) 10.11.2017 09:41
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

I tak Wszyscy pochodzimy od braci Czechów!

Arteks 24.10.2017 21:23
oceniono 6 razy
-2
Zgłoś

Ja popieram prawdę historyczną jakąkolwiek by ona nie była. Śląsk był przez kilkaset lat niemiecki i powinniśmy z szacunkiem wyrażać się o tych którzy mieszkali tu kiedyś i rozwijali śląski przemysł, budowali kamienice i inne piękne gmachy. A także nie powinniśmy tuszować tego, że w miastach w plebiscycie opowiadano się za Niemcami. @takoprawda - a czy coś się zmieniło? Nadal jakikolwiek postęp i rozwój idzie wyłącznie od miast. Wsie są ostoją zacofania także dzisiaj. Jeszcze w zeszłym roku Urzędy Gminne(!) powiatu SRB były ogrzewane mułem... Wiele wsi powiatu SRB nie ma kanalizacji na czym cierpią śmierdzące potoki i rzeczki. Komunikacja publiczna na wsiach gorsza niż 30 lat temu, poziom nauczania w szkołach na tyle niski, że nawet ci którzy przeprowadzają się na wieś z miast - swoje dzieci wolą zawozić do placówek miejskich.

~Zewsi (188.137. * .198) 24.10.2017 19:45

No ale wpis dotyczył MIASTA Wodzisław a nie POWIATU. To na tej samej zasadzie można mówić o plebiscycie na całym obszarze Górnego Śląska . Tak więc artykuł niczego nie zmienia co najwyżej uzupełnia o dane z okolicznych wsi.

znawca 24.10.2017 19:43
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Paradoksalnie, tam, gdzie dziś 80% mówi gwarą (Radlin, Pszów itd.), 80% chciało do Polski. W Wodzisławiu, gdzie 80% mówi językiem polskim, 80% chciało do Niemiec :]

~op (91.214. * .18) 24.10.2017 18:08
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

chyba ktoś słaby z historii wprowadził prezydenta w błąd

~wkubers (188.137. * .146) 24.10.2017 08:01
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Bo opozycja i inne rasie, wbijajac szpilka prezydentowi, opierała się na wyniku plebiscytu w Wodzisławiu.

~Odkiedy (31.174. * .181) 24.10.2017 05:50
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dlaczego tylko plebiscyt jest brany pod uwagę ? Zdanie brzmiało ''to była zawsze polska ziemia''.

zezem 23.10.2017 22:55
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~takoprowda (91.214. * .21) ,taaaaa......półgłówek filozof.

czyli co?, teraz wieś wprowadziła się do miasta i głosuje na peło,

intelygentne miasto przeprowadziło się na wieś i głosuje za katoPISiorami.

pop**rdolone.

~takoprowda (91.214. * .21) 23.10.2017 22:06
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

niestety postęp i cywilizacja były wtedy w miastach, wsie był bardzo zacofane, i tam łatwo zmącono ludziom w głowach..