Kto mija się z prawdą, w sprawie polskiej ziemi wodzisławskiej?
Po wizycie prezydenta RP Andrzeja Dudy w Wodzisławiu Śl., w mediach społecznościowych oraz w komentarzach na portalach informacyjnych rozgorzała zażarta, często emocjonalna i pozbawiona jakichkolwiek hamulców dyskusja. Dotyczyła m.in. użytego przez prezydenta zwrotu: "To była zawsze polska ziemia" - pisze w swoim felietonie Artur Marcisz, redaktor naczelny "Nowin Wodzisławskich".
Oto Wodzisławska Akcja Demokratyczna, opublikowała na swoim profilu społecznościowym wpis, tytułując go „Odkłamujemy”, dotyczący słów prezydenta Andrzeja Dudy, który na wodzisławskim rynku mówił: „To była zawsze polska ziemia dzięki waszym ojcom i dziadkom”. We wpisie (którego notabene autorem była osoba lub grupa osób ukrytych pod nazwą„Godać niy ma gańba”) przypomniano, że w czasie plebiscytu w marcu 1921 r. większość mieszkańców Wodzisławia opowiedziała się za przynależnością do Niemiec. Skwitowali, że „Polska polityka historyczna opiera się właśnie na takich kłamstewkach i półprawdach."
W rzeczywistości manipulacji dokonali autorzy wpisu, przedstawiając wynik plebiscytu tylko w Wodzisławiu. 20 marca 1921 r. rzeczywiście większość z uprawnionych do głosowania mieszkańców Wodzisławia zagłosowała za przynależnością do Niemiec. Tyle że większe miasta na Śląsku generalnie były proniemieckie i Wodzisław w tej materii akurat się nie wyróżniał (dlaczego tak było, to zupełnie inny temat). Zupełnie inaczej było z ludnością wiejską. W całym ówczesnym powiecie rybnickim, liczącym wtedy prawie 900 km2, w tym całą ziemię wodzisławską, a więc Wodzisław z okolicznymi miejscowościami, za Polską opowiedziało się 65% ludności (np. Rydułtowy Dolne 1826 do 816 za Polską, Pszów 1273 do 485 za Polską, Marklowice Dolne 820 do 112 za Polską, Mszana 994 do 126 za Polską itd.) Tylko w powiecie pszczyńskim opowiedziało się wtedy za Polską procentowo więcej osób. Kto więc mija się z prawdą?
PS. Niedawno wpis "Odkłamujemy" zamieścił Ruch Autonomii Śląska.
Link do całej mapy z wynikami głosowań w plebiscycie: http://grenze.oberschlesien-im-unterricht.net/images/mapa-plebiscyt.jpg
Opcja polska wygrała na wsiach, ponieważ Korfanty obiecał krowę każdemu, kto w plebiscycie zagłosuje za przyłączeniem GŚ do Polski. Oczywiście nie dotrzymał słowa.
Jakby żona prezydenta była historyczką to by może wiedział :-))
mylisz się w Państwie Wielkomorawskim które obejmowało także ziemie wodzisławską nie było czechów
I tak Wszyscy pochodzimy od braci Czechów!
Ja popieram prawdę historyczną jakąkolwiek by ona nie była. Śląsk był przez kilkaset lat niemiecki i powinniśmy z szacunkiem wyrażać się o tych którzy mieszkali tu kiedyś i rozwijali śląski przemysł, budowali kamienice i inne piękne gmachy. A także nie powinniśmy tuszować tego, że w miastach w plebiscycie opowiadano się za Niemcami. @takoprawda - a czy coś się zmieniło? Nadal jakikolwiek postęp i rozwój idzie wyłącznie od miast. Wsie są ostoją zacofania także dzisiaj. Jeszcze w zeszłym roku Urzędy Gminne(!) powiatu SRB były ogrzewane mułem... Wiele wsi powiatu SRB nie ma kanalizacji na czym cierpią śmierdzące potoki i rzeczki. Komunikacja publiczna na wsiach gorsza niż 30 lat temu, poziom nauczania w szkołach na tyle niski, że nawet ci którzy przeprowadzają się na wieś z miast - swoje dzieci wolą zawozić do placówek miejskich.
No ale wpis dotyczył MIASTA Wodzisław a nie POWIATU. To na tej samej zasadzie można mówić o plebiscycie na całym obszarze Górnego Śląska . Tak więc artykuł niczego nie zmienia co najwyżej uzupełnia o dane z okolicznych wsi.
Paradoksalnie, tam, gdzie dziś 80% mówi gwarą (Radlin, Pszów itd.), 80% chciało do Polski. W Wodzisławiu, gdzie 80% mówi językiem polskim, 80% chciało do Niemiec :]
chyba ktoś słaby z historii wprowadził prezydenta w błąd
Bo opozycja i inne rasie, wbijajac szpilka prezydentowi, opierała się na wyniku plebiscytu w Wodzisławiu.
Dlaczego tylko plebiscyt jest brany pod uwagę ? Zdanie brzmiało ''to była zawsze polska ziemia''.
~takoprowda (91.214. * .21) ,taaaaa......półgłówek filozof.
czyli co?, teraz wieś wprowadziła się do miasta i głosuje na peło,
intelygentne miasto przeprowadziło się na wieś i głosuje za katoPISiorami.
pop**rdolone.
niestety postęp i cywilizacja były wtedy w miastach, wsie był bardzo zacofane, i tam łatwo zmącono ludziom w głowach..