Jastrzębie ma swój Inspektorat Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals
Grupa czterech ludzi będąca w randze Inspektorów, którym nie obojętny jest los zwierząt postanowiła pomóc tym którzy nie mówią, braciom mniejszym czyli zwierzętom towarzyszącym.
Na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój powstał Inspektorat Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals ( OTOZ Animals)
To duże wydarzenie dla miasta biorąc pod uwagę, że najbliższe Inspektoraty mieszczą się kilkadziesiąt kilometrów od Jastrzębia-Zdroju.
Inspektor ds. ochrony zwierząt to funkcja, z którą wiążą się pewne, ściśle określone zobowiązania. Oczywiście punktem wyjścia jest miłość do zwierząt. Równie ważna jest jednak cierpliwość i determinacja. Inspektor musi posiadać odpowiednią wiedzę w zakresie funkcjonowania towarzystwa, przysługujących mu praw, obowiązujących w RP przepisów prawnych dotyczących zwierząt, a zwłaszcza Ustawy o Ochronie Zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku wraz z uzupełnieniami. Zazwyczaj propozycję zostania inspektorem składa towarzystwo osobom współpracującym z nim w charakterze wolontariuszy w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Wybrana osoba, jeżeli wyrazi taką chęć, przechodzi przeszkolenie dotyczące zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce, tak aby w przyszłości okazały się one skuteczne, zgodne z prawem a także dla niego samego bezpieczne.
O przyjęciu do grona inspektorów decyduje pomyślne zaliczenie kończącego szkolenie testu, opinia koordynatorów czy prezesów poszczególnych oddziałów.
Do zakresu działań Inspektora należy:
• Współdziałanie z właściwymi instytucjami samorządowymi jak i państwowymi w ujawnianiu oraz ściganiu przestępstw i wykroczeń określonych w Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku (znowelizowanej 6 czerwca 2002) wraz z uzupełnieniami oraz w dotyczących zwierząt rozporządzeniach ministrów.
• Podejmowanie działań dotyczących wszelkich przypadków znęcania się nad zwierzętami i czynne w nich uczestnictwo.
• Podejmowanie wszelkich interwencji i kontroli dotyczących warunków bytowych zwierząt, do których upoważnia inspektora obowiązujące prawo.
• Kontrole dobrostanu zwierząt w schroniskach, ubojniach, hodowlach, handlu, transporcie, laboratoriach, wykorzystywanych do celów rozrywkowych, filmowych i specjalnych.
• Uczestnictwo w sprawach karnych toczących się przed sądami powszechnymi w sprawach dotyczących złego traktowania zwierząt.
• Opiniowanie i nadzorowanie akcji wyłapywania zwierząt
• Propagowanie zasad humanitaryzmu wobec zwierząt.
• Za zgodą zarządu Rady Krajowej organizowanie rekrutacji inspektorów oraz inicjowanie nowych ośrodków Inspektoratu ds. ochrony zwierząt OTOZ Animals na terenie całej Polski.
• Współpracę ze środkami masowego przekazu w nagłaśnianiu najważniejszych tematów związanych z realizacją przepisów Ustawy z dnia 21.08.1997 o ochronie zwierząt przez Inspektorat ds. ochrony zwierząt OTOZ Animals we współpracy z zarządem Rady Krajowej.
• Współpraca w sprawie podejmowania ważnych decyzji określonych w regulaminie i powiadamianie o ważnych interwencjach centralę inspektoratu znajdującą się w Gdyni.
Jeśli chcesz podzielić się spostrzeżeniami na temat losu zwierząt w swoim regionie, napisz:
OTOZ Animals
Inspektorat Jastrzębie Zdrój
ul. Podhalańska 25
44-335 Jastrzębie Zdrój
jastrzebie.zdroj@otoz.pl