Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jastrzębska Szkoła Fotografii Dokumentalnej – wyjątkowy finał

Fotografia dokumentalna jest odrębną, mocno rozbudowaną dziedziną fotograficzną. Odnosi się ona do ważnych wydarzeń z życia ludzi, świata przyrody, wręcz wszystkiego tego, co nas otacza. Obrazuje, pokazuje i odkrywa miejsca, ludzi i historie nieznane, ukryte, zakazane lub trudne do zobaczenia. Warto ją dobrze poznać.

Jastrzębska Szkoła Fotografii Dokumentalnej – wyjątkowy finał

Tak o tej wyjątkowej dziedzinie fotografii pisze jeden z wykładowców Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej – Adrian Wykrota. 7 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej miał miejsce wernisaż prac słuchaczy Szkoły realizowanej przez Stowarzyszenie Jastrzębski Klub Fotograficzny „Niezależni” i Fundację PIX.HOUSE z Poznania.

Ten ponad półroczny projekt zakładał pracę nad fotograficznym zadaniem długoterminowym. Taka praca wymagała dużego zaangażowania, umiejętności i wyrobienia w sobie wrażliwości na otaczający świat. Wymogiem koniecznym było wyjście ze „świata niebieskiego”, wirtualnego ekranu i żywy kontakt z drugim człowiekiem. Bez tego nie dałoby się historii zarejestrować i opowiedzieć innym. Długoterminowe warsztaty fotografii dokumentalnej pozwoliły uczestnikom zdobyć nowe umiejętności, odświeżyć swoje spojrzenie na otaczającą rzeczywistość i opowiedzieć „swoje małe historie" innym.

Do końca listopada w siedzibie głównej Biblioteki można oglądać wielkoformatowe fotografie, które najlepiej podsumowuje koordynator Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej, Michał Sita: „od Częstochowy, jakiej starają się nie oglądać pielgrzymi, przez hodowcę gołębi sportretowanego o wiele bardziej przekonująco niż przez pryzmat gołębi, przez kolekcję portretów emerytowanych mistrzów boksu; opowieść o Abisynii i jej bohaterach, po kopalnię rozbieraną na części pierwsze. Śląsk, jaki pokazuje się na zdjęciach, gdy poświęci się jednemu tematowi trochę więcej uwagi, złożony ze szczegółów. Takich jak żużel, potraktowany dosłownie. Złożony z osobistych historii: koleżanki z pracy, znajdującej sens w bieganiu, czy sąsiadów - niewidzialnych dla wszystkich wokół.”

Jastrzębską Szkołę Fotografii Dokumentalnej swym patronatem objął Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój. Projekt został także dofinansowany ze środków budżetowych Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Aneta Czarnocka-Kanik | nowiny.pl

zdjęcia Dominik Gajda

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].