Pieszy rajd upamiętni ofiary Marszu Śmierci w Jastrzębiu
W czwartek 9 stycznia oddział PTTK w Jastrzębiu-Zdroju zorganizuje pieszy rajd, który upamiętni ofiary Marszu Śmierci. W tym dniu mieszkańcy będą mogli oddać hołd poległym o godz. 10.45 przy pamiątkowej tablicy w Parku Zdrojowym, gdzie władze miasta złożą okolicznościowe kwiaty.
Pieszy rajd upamiętni ofiary Marszu Śmierci w Jastrzębiu
Hołd poległym oddany zostanie o godzinie 10.45 w Parku Zdrojowym przy tablicy upamiętniającej męczeńską śmierć 15 więźniów KL Auschwitz Birkenau w czasie ewakuacji obozu od 19 do 20 stycznia 1945 roku z Oświęcimia do Wodzisławia. To tutaj przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych i środowisk kombatanckich, a także delegacje szkół i harcerze złożą wiązanki kwiatów.
Przypomnijmy, w styczniu 1945 roku z obozu oświęcimskiego i jego podobozów ewakuowano w pieszych kolumnach do Wodzisławia kilkadziesiąt tysięcy więźniów, konwojowanych przez uzbrojonych esesmanów. Większość skierowano przez Jastrzębie-Zdrój. Mniej liczne kolumny popędzono przez Żory. Odcinki dziennej marszruty wynosiły około 20-30 km, noclegi improwizowane były najczęściej pod gołym niebem. Pasiaki więźniarskie nie pozwalały w wystarczającym stopniu zachować ciepła ciała. Żywieniowe racje dzienne były wypadkową losu. Każdego, kto usiłował zbiec lub nie nadążał za współwięźniami z powodu wycieńczenia, karano natychmiastową śmiercią. Wodzisław Śląski był docelowym miejscem marszu. Stąd, mimo mrozu, otwartymi wagonami kolejowymi wywieziono więźniów do obozów w głąb Rzeszy.