Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jastrzębie najniebezpieczniejszym miastem na Śląsku? Pełne statystyki dają inny obraz

Choć według danych GUS z ubiegłego roku Jastrzębie-Zdrój plasuje się bardzo wysoko w niechlubnym rankingu najniebezpieczniejszych miast w Polsce pod względem liczby przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu na 1000 mieszkańców, Komendant Miejski Policji w Jastrzębiu-Zdroju na ostatniej sesji rady miejskiej nieco rozwiał ten obraz przedstawiając dane statystyczne.

Jastrzębie najniebezpieczniejszym miastem na Śląsku? Pełne statystyki dają inny obraz
Komendant Miejski Policji w Jastrzębiu-Zdroju mł. insp. Mirosław Jordan podczas wizyty na sesji rady miasta. fot. Szymon Kamczyk

Jastrzębie najniebezpieczniejszym miastem na Śląsku? Pełne statystyki dają inny obraz

Według danych GUS Jastrzębie-Zdrój ma najwyższy współczynnik przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu na 1000 mieszkańców w województwie śląskim. Wynosi on 1,91, podczas gdy np. Katowice (2. miejsce) mają 1,01, a trzecie Tychy 0,89. Ten wskaźnik to jednak tylko część pracy policji.

O statystykach jastrzębskich policjantów opowiedział na ostatniej sesji mł. Insp. Mirosław Jordan, Komendant Miejski Policji w Jastrzębiu-Zdroju. W przypadku 7 najważniejszych kategorii przestępstw, w ostatnich latach można powiedzieć, że ich liczba sukcesywnie maleje lub trzyma się na podobnym poziomie. Tak jest w przypadku kradzieży (215 w 2018 roku i 208 w 2019 roku), uszkodzeń ciała (60 w 2018 roku i 46 w 2019 roku), zniszczeniu mienia (136 w 2018 roku i 138 w 2019 roku), bójki i pobicia (13 w 2018 roku i 16 w 2019). Nieco gorzej wygląda statystyka włamań: 82 w 2018 roku i 91 w 2019 roku, a także rozbojów: 16 w roku 2018 oraz 23 w 2019 roku.

Rok 2019 był natomiast dobry pod kątem wykrywalności. We wszystkich 7 kluczowych kategoriach przestępstw policjanci odnotowali wzrost wykrywalności w porównaniu do 2018 roku. Najlepszą wykrywalność odnotowali w przypadkach uszkodzeń ciała (87,1 proc.), bójek i pobić (83,3 proc.) oraz w przypadkach sprawców rozbojów (91,7 proc.). Najmniejszą wykrywalność odnotowali przy zniszczeniach mienia (30,8 proc.).

W przypadku przestępczości narkotykowej w ubiegłym roku policjanci wszczęli mniej postępowań w porównaniu do 2018 roku, jednak ogółem stwierdzili więcej przestępstw. W 2018 roku było to 137 stwierdzonych przestępstw, a w 2019 roku 262 przestępstwa narkotykowe. Warto dodać, że w prowadzonych postępowaniach jastrzębscy mundurowi zabezpieczyli 18172 gram narkotyków.

100 proc. wykrywalności odnotowano w sprawach przestępstw przeciwko rodzinie, czyli m.in. w sprawach o znęcanie, rozpijania małoletnich, uchylania się od płacenia alimentów czy w przypadku porzucenia małoletniego lub narażenia na niebezpieczeństwo. Najwięcej spraw dotyczyło niepłacenia alimentów (203 stwierdzone przestępstwa) oraz znęcania (46 przestępstw). Nie odnotowano przypadków obcowania płciowego (mimo jednego wszczętego postępowania) oraz uprowadzenia rodzicielskiego. W 2019 roku policjanci wydali 305 niebieskich kart dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju.

Sukcesywnie maleje też liczba wypadków drogowych w mieście. Jeszcze w 2009 roku było to 109 wypadków rocznie, a w 2019 roku 57 wypadków. Analogicznie maleje liczba rannych w wypadkach. W ubiegłym roku było to 67 osób. Niestety były też 3 ofiary śmiertelne. Dla porównania, w 2018 roku nie było żadnego wypadku śmiertelnego. Odnotowano również 13 wypadków z udziałem pieszych, a 216 kierowców prowadziło samochód w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzono 42787 kontroli trzeźwości na jastrzębskich drogach.

Jastrzębscy policjanci mogą pochwalić się również czasem reakcji na zdarzenia pilne. Średnia krajowa to 7,2 minuty, a w Jastrzębiu-Zdroju dojazd patrolu zajmował w ubiegłym roku średnio 6,28 min.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ja11 (84.234. * .121) 15.03.2020 17:49
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Czytałeś artykuł? Może ma to związek z wysoką wykrywalnoscia? Pęta sie tu pełno takich rybniczersów i innych, to i są przestępstwa. Niszczą mienie, zieleń.

Arteks 15.03.2020 13:48
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To nic nowego bo odkąd tylko pamiętam Jastrzębie zawsze słynęło z dużej ilości przestępstw. Coś co nie ma nawet Śródmieścia ma większą przestępczość od... Bytomia czy Sosnowca. Czyli w Jastrzębiu przestępczość rozgrywa się na klatkach schodowych, w budkach z piwem, w lasku koło McDonalda i... na targowiskach.