Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szpital w Raciborzu wstrzymał przyjęcia. Trwają przygotowania do ewakuacji. Uruchomiono infolinię dla mieszkańców

TEKST AKTUALIZOWANY

Raciborski szpital zostanie przekształcony w szpital zakaźny. Pacjenci zostaną ewakuowani. Lecznica już teraz wstrzymała planowane przyjęcia.

Szpital w Raciborzu wstrzymał przyjęcia. Trwają przygotowania do ewakuacji. Uruchomiono infolinię dla mieszkańców

Najważniejsze informacje na temat przekształcenia Szpitala Rejonowego w Raciborzu w szpital zakaźny:

  • w szpitalu już teraz wstrzymano planowe przyjęcia
  • szpital nie przyjmuje już kobiet do porodu
  • piątek 13 marca jest ostatnim dniem funkcjonowania poradni specjalistycznych (zostaną one przeniesione, nie podano jednak gdzie)
  • nocna i świąteczna opieka medyczna będzie świadczona do niedzieli 15 marca (od 16 marca opieka będzie świadczona w innej/innych placówkach, jak dotąd nie podano gdzie konkretnie)
  • trwa przegląd pacjentów szpitala - wypisuje się do domu tych w dobrym stanie, pozostałych pacjentów ewakuuje się do innych szpitali w regionie
  • od 16 marca w szpitalu nie będzie funkcjonował oddział dzienny chemioterapii
  • od 16 marca do szpitala będą przyjmowane tylko osoby z podejrzeniem koronawirusa lub zarażone koronawirusem
  • od 16 marca laboratorium w szpitalu będzie świadczyć usługi wyłącznie dla pacjentów hospitalizowanych w związku z podejrzeniem/zarażeniem koronawirusem

W szpitalu trwają przygotowania do ewakuacji pacjentów z oddziałów innych niż zakaźny. Operacja musi zostać przeprowadzona szybko, gdyż zgodnie z decyzją władz państwa, szpital w Raciborzu ma funkcjonować jako placówka zakaźna już od 16 marca (poniedziałek).

Przyjęcia planowe, poradnie, nocna i świąteczna opieka medyczna

W ciągu najbliższych dni, tj. 13, 14 oraz 15 marca szpital będzie jeszcze świadczył nocną i świąteczną opiekę medyczną.

Póki co działają jeszcze poradnie specjalistyczne, jednakże w poniedziałek 16 marca również i one zostaną zamknięte dla mieszkańców z powiatu raciborskiego. - W poniedziałek z rana nikogo już do szpitala nie wpuścimy, bo będziemy w pełnej gotowści z reżimem sanitarnym - informuje dyrektor Ryszard Rudnik (na zdj.).

W szpitalu wstrzymano już przyjęcia na zabiegi planowane. W dniach 13-15 marca będą jeszcze przyjmowani pacjenci w stanie ciężkim, ale tylko celem zabezpieczenia i transportu do innych szpitali w regionie.

Szpital w Raciborzu nie przyjmuje już kobiet do porodu.

Infolinia dla pacjentów

Szpital Rejonowy w Raciborzu uruchamia specjalną infolinię dla mieszkańców, która będzie czynna w godz. 7.00 - 22.00. Podajemy numer infolinii: 32 755 50 50.

Szpital rejonowy stanie się szpitalem zakaźnym

Przypomnijmy, decyzją władz państwowych (rozporządzenie ministra zdrowia wydane na mocy specustawy), raciborski szpital znalazł się w gronie 19 szpitalu w całej Polsce, które w całości zostaną przekształcone w szpitale zakaźne. Druga taka placówka w województwie śląskim zostanie utworzona w Częstochowie.

Oznacza to, że w raciborskim szpitalu będą leczeni pacjenci z podejrzeniem oraz zarażeni koronawirusem z obszaru województwa śląskiego.

Działające w szpitalu poradnie specjalistyczne również zostaną przeniesione. Podobnie jak nocna i świąteczna opieka medyczna. Póki co nie zapadły jeszcze decyzje, gdzie będą świadczone te usługi.

Laboratorium szpitala przestanie przyjmować komercyjnych pacjentów do badań laboratoryjnych.

Od poniedziałku 16 marca w szpitalu nie będzie funkcjonować również dzienny oddział chemioterapii.

- Będzie się to wiązało z uciążliwością dla mieszkańców, ale taka jest potrzeba chwili. Od poniedziałku trzeba się kierować do innych placówek medycznych - mówi dyrektor Ryszard Rudnik.

Dyrektor zaznacza, że decyzja o przekształceniu Szpitala Rejonowego w Raciborzu w szpital zakaźny nie została podjęta przez dyrekcję, czy lokalne władze, ale stało się to odgórnie (specustawa > dekret ministra  > zarządzenie wojewody).

Szpital po zmianach

Po przekształceniu w szpitalu będą znajdowały się sale operacyjne i zabiegowe, a także sale porodowe dla kobiet ciężarnych zarażonych koronawirusem. W każdym szpitalu zakaźnym ma być co najmniej 10% łóżek respiratorowych, na których będzie można pomóc pacjentom w najcięższym stanie.

Pięciu zarażonych

Obecnie na oddziale zakaźnym Szpitala Rejonowego w Raciborzu przebywa pieć osób zarażonych koronawirusem (to mieszkańcy Rybnika; czterech mężczyzn i jedna kobieta). Ponadto hospitalizowane są osoby, co do której istnieje podejrzenie, że mogą być zarażone. Personel szpitala czeka na wyniki badań.

Jak dotąd w województwie śląskim stwierdzono 11 przypadków zarażenia koronawirusem.


Zobacz również:

Ludzie

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].