Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Specjalne śluzy i dodatkowe respiratory. Szpital w Raciborzu od jutra gotowy na pacjentów zarażonych koronawirusem z całego województwa

TEKST AKTUALIZOWANY

- Od jutra będziemy gotowi na przyjęcie osób zarażonych koronawirusem - zapewnia starosta raciborski Grzegorz Swoboda.

Specjalne śluzy i dodatkowe respiratory. Szpital w Raciborzu od jutra gotowy na pacjentów zarażonych koronawirusem z całego województwa

Wybudowali śluzy

W Szpitalu Rejonowym w Raciborzu trwają ostatnie prace zmierzające do przekształcenia go w placówkę zakaźną. Będą tu leczeni pacjenci z podejrzeniem oraz zarażeni koronawirusem z całego województwa śląskiego*. - Szpital został w pewnym stopniu przebudowany. Wykonaliśmy w trybie pilnym śluzy, które w sposób realny mają zabezpieczyć nasz personel - poinformował dziennikarzy starosta Grzegorz Swoboda na konferencji zwołanej 15 marca przed szpitalem.

Śluzy będą oddzielać pomieszczenia, w których hospitalizowani będą pacjenci zarażeni koronawirusem od reszty szpitala.

Lekarze i pielęgniarki stanęli na wysokości zadania

Starosta podziękował personelowi medycznemu szpitala, który "stanął na wysokości zadania i w świetny sposób przygotował ten szpital zgodnie z zaleceniem wojewody".

- Od jutra będziemy gotowi na przyjęcie osób zarażonych koronawirusem - dodał starosta raciborski Grzegorz Swoboda.

Do szpitala w Raciborzu dostarczono 15 dodatkowych respiratorów. Było to konieczne, gdyż zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia 10% łóżek powinno być gotowe do podtrzymywania życia pacjentów w ciężkim stanie. Statutowo raciborski szpital dysponuje 300 łóżkami dla chorych**, tak więc łóżek respiratorowych musi być 30.

Ostatnie przygotowania

Starosta przyznał, że trwają ostatnie przygotowania do zabezpieczenia personelu szpitala przed ryzykiem zarażenia koronawirusem.

- Cały czas trwa procedura przygotowania sprzętu ochrony osobistej. Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami wojewody i myślę, że pod tym kątem od jutra rana będziemy gotowi i będziemy mogli na bieżąco przyjmować zarażonych pacjentów - powiedział G. Swoboda.

"Obawa jest wielka"

- Cała kadra lekarska i pielęgniarska wykazała się dużą odpowiedzialnością w przygotowaniu tego obiektu zgodnie z poleceniem pana ministra. Oczywiście są to sytuacje kryzysowe, nie dziwię się ludziom, że mają obawy, że się boją. Jednak jestem przekonany, że te środki i działania, które zostały podjęte na poziomie państwowym, wojewódzkim i samorządowym wystarczą - tymi słowami G. Swoboda odniósł się do pogłosek, jakoby część kadry raciborskiego szpitala rozważała rezygnację z pracy.

Kto za to zapłaci?

Zapytaliśmy, kto zapłacił za przekształcenie raciborskiego szpitala w szpitala zakaźny? Starosta zapewnił, że póki co koszty zostały poniesione na poziomie powiatu raciborskiego. - Mam nadzieję, że ta kwestia zostanie później sfinansowana i zostanie to nam zwrócone - dodał.


* Drugi w województwie śląskim szpital dedykowany pacjentom zakaźnym zostanie utworzony w Tychach (pierwotnie informowano, że będzie to Częstochowa).

** W sytuacji kryzysowej możliwe zwiększenie liczby łóżek do 400.

Ludzie

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
ble 16.03.2020 07:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

19 zdjęć starosty z różnych ujęć xD Co tak mało, ja bym jeszcze dodał z kolejnych 30 zdjęć starosty!

~rbto (185.56. * .218) 15.03.2020 19:47

a macie chociaz jakąś umowę podpisaną? czy wszystko na gębę?