Oświadczenie Adama Gawędy w sprawie dymisji z funkcji wiceministra
Decyzja o mojej dymisji z funkcji wiceministra Aktywów Państwowych wywołała sporo medialnego zamieszania i obaw o sytuację w polskiej branży wydobywczej. Czas przeciąć te spekulacje i wyjaśnić jej przyczynę. Wicepremier, minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin inaczej niż ja widzi przyszłość sektora oraz rolę, jaką powinno pełnić górnictwo węgla kamiennego i brunatnego w czasach największego kryzysu od czasów drugiej wojny światowej. Wicepremier poinformował mnie o swoich zamiarach, przedstawił swoje argumenty i dla mnie w tym momencie ten rozdział został zamknięty, bo w górnictwie jest trochę tak, jak w wojsku i z decyzjami przełożonych się nie dyskutuje.
Uważam jednak, że mam obowiązek poinformowania o tym wszystkich, którzy mi zaufali i mnie popierali. Jednocześnie mam obowiązek krótkiego podsumowania mojej niespełna dziewięciomiesięcznej pracy i projektów, które rozpocząłem. Górnicy, związkowcy i wyborcy mają prawo wiedzieć, że nie stchórzyłem, że nie zrezygnowałem z moich dążeń do tego, by górnictwo naprawić, by stworzyć warunki do jego stabilnego funkcjonowania, by w końcu rozpocząć realizację bardzo ważnych projektów ”Programu dla Śląska”.
Epidemia koronawirusa zmieniła wszystko. Globalna, europejska i polska gospodarka już nigdy nie będą takie, jak przed marcem 2020 roku. W tak dramatycznej sytuacji nie wolno dopuścić do osłabienia potencjału wydobywczego oraz zniszczenia infrastruktury zapewniającej dostęp do surowców energetycznych. Trzeba ze zdwojoną siłą szukać rozwiązań pozwalających na „przetrwanie” tego trudnego okresu. W tym celu zaproponowałem kilka poważnych działań:
- zmniejszenie okresowe wydobycia przy jednoczesnym utrzymaniu potencjału wydobywczego poprzez działania ochronne dla funkcjonujących kopalń oraz przyspieszenie likwidacji części nieprodukcyjnych kopalń będących w strukturach SRK,
- wprowadzenie nowego programu sprzedażowego,
- przeprowadzenie procesu konsolidacji polskiego górnictwa.
Aktywna polityka sprzedażowa wraz z poprawą efektywności jest w mojej ocenie najskuteczniejszym instrumentem do ograniczenia importu węgla, szczególnie ze wschodniego kierunku. Bezpieczeństwo energetyczne, a tym samym i surowcowe, w czasach tak niepewnych nabiera wyjątkowego znaczenia. Kryzys i globalna pandemia musi zmienić dotychczasową politykę Unii Europejskiej. To dobry czas na zredefiniowanie polityki klimatycznej UE oraz zmianę wektorów „Zielonego ładu”, w którym powinny się znaleźć takie elementy jak „czyste” wykorzystanie węgla poprzez produkcję paliw przyszłości, gazu syntezowego, czy produktów chemicznych typu metanol w większości dzisiaj importowanych do polskich zakładów chemicznych. Tak rozumiana transformacja energetyczna powinna być uzupełniana odnawialnymi źródłami energii, dostępnymi technologicznie w Polsce. Chciałem, aby w tych kryzysowych czasach stworzyć dla górnictwa takie warunki, aby po kryzysie mogło być filarem narodowej gospodarki. Takie przekonanie leży także u podstaw działań antykryzysowych dla Polski, jakie realizuje premier Mateusz Morawiecki.
Pełniłem swoją misję od 15 lipca ubiegłego roku. To był trudny czas dla polskiego górnictwa obciążonego zewnętrznymi uwarunkowaniami, olbrzymim importem i dramatycznie spadającymi cenami. Z częścią negatywnych zjawisk udało mi się uporać. Po raz pierwszy od lat, w czasie kiedy odpowiadałem za górnictwo, zmalał import rosyjskiego węgla. W spółkach węglowych, zwłaszcza w Polskiej Grupie Górniczej, przygotowałem szereg zmian organizacyjnych i kadrowych, służących poprawie efektywności wydobycia i zwiększeniu sprzedaży. Już w kwietniu zamierzałem przedstawić nowy plan dla górnictwa wraz ze stworzeniem koncernu energetyczno-paliwowego w postaci narodowych rezerw energii. Instytucją koordynującą opracowanie programu byłby Główny Instytut Górnictwa a jego partnerami: Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Politechnika Śląska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz czołowa światowa firma konsultingowa.
W czasie ostatnich dziewięciu miesięcy wiele się wydarzyło. Dokonałem przeglądu posiadanych koncesji, planowanych do eksploatacji złóż oraz inwestycji w spółkach wydobywczych. Uruchomiłem działania ochronne dla pozyskania - a w niektórych przypadkach przejęcia - koncesji przez spółki państwowe. Wspólnie z moimi współpracownikami uruchomiliśmy ważne projekty dla Śląska i Polski. Powołany został m. in. operator rewitalizacji terenów pogórniczych. Został przygotowany i wdrożony program naprawy hutnictwa, którego operatorem jest spółka Węglokoks. Powołany przeze mnie zespół przygotował plan „Śląskiego ciepła”, w którym spółki ciepłownicze przeprowadzą konsolidację ciepłownictwa w regionie. To tylko kilka z wielu projektów, dobrze wpisujących się w realizowany przez premiera Mateusza Morawieckiego „Program dla Śląska”.
Jestem przekonany, że epidemia koronawirusa, choć skomplikowała wiele tych procesów nie przerwie ich realizacji. W kopalniach, aby zachować ciągłość produkcji, chroniąc przy tym zdrowie pracujących załóg, wprowadziłem szereg procedur bezpieczeństwa. Wiem, że często bardzo uciążliwych, ale zawsze na pierwszym miejscu stawiam bezpieczeństwo górników i ich rodzin oraz prawidłową pracę kopalń i zakładów górniczych. Dziękuję w tym miejscu wszystkim za zrozumienie, ofiarność, górniczą solidarność i stosowanie się do wszelkich poleceń. Dzięki takiej postawie i wspólnemu działaniu nie doszło dotąd do infekcji wśród wielotysięcznych załóg górniczych.
Tych wszystkich, którzy mi zaufali, osobom, które w ostatnich dniach, w niezliczonych telefonach i rozmowach okazali mi sympatię i wyrażali troskę o przyszłość naszego górnictwa i Śląska, chcę z całą mocą zapewnić: będę dalej ciężko pracował na rzecz Polski i Śląska! Całe moje życie związałem z górnictwem oraz z moją małą, śląską ojczyzną i nadal będę im służył swoją wiedzą i doświadczeniem. Nie wyobrażam sobie innego życia.
Szczęść Wam Boże!
Adam Gawęda
Poseł na Sejm RP
Ludzie
były poseł i senator
Czasy, dużych dzieci - górników, skończyły się? Małe polskie firmy wykańczają, wy będziecie następni. Nie ma solidarności. Dziel i rządź. Niemcy i Ruskie górą, a na górze teatrzyk karuzeli stanowisk, fałszywa flaga od 30 lat. Nie było dekomunożyzacji. W Czechach była. Zakazy 15 letnie.
Tak się kończy gra bez zasad. Im wyżej tym więcej psychopatów. Samotność. Same układy.Kariera za wszelką cenę? Nie ma sensu, by fachowiec czy przyzwoity trzymał się dyktatorów. Między wierszami inteligentni wyczytają o co poszło. Słuchaj stojących niżej w drabinie mądrych ludzi sam osobiście, to twoja lekcja życiowa. Dojrzewaj.Tylko Bóg, nie ego, nawet własne...Szansa. Czas nawrócenia prawdziwego.
Chłopie. Nie kompromituj się jeszcze bardziej. Byłeś, jesteś i będziesz zawsze bardzo cieniutkim aparatczykiem nie żadnym górnikiem fachowcem.
z rus jest lepszy i tańszy,nie ma szkód górniczych,nie trzeba dopłacać do ich olbrzymich emerytur,nie ma skażonych rzek itd same pozytywy,pozamykać jak najszybciej!!!
po zamykac kopalnie same straty, .I tak węgiel z Rus jest sprowadzany
Pobożne życzenia,pokaż mi JEDNĄ rzecz,którą pis zrobił poza rozdawnictwem?
no to może w końcu wspólnie z żoną coś dla Wodzisławia zrobicie, droga główna południowa, rozpadająca się stacja kolejowa, zamknięta linia kolejowa marcel-wodzisław, tereny i ciepłownia na kwk 1 maja, to wszystko państwówka a działań jakoś brak.
"Dymisja wywołała obawy o sytuację w górnictwie " hahahaha.. Myśmy dopiero odetchnęli!
Bardzo dużo zmian zrobiłeś Panie Adamie ... szczególnie kadrowych w JSW Innowacje
Zobaczycie jak teraz jakiś gostek z Warszawki się weźmie za ta górnictwo, oj zobaczycie.
A w czasie koronawirusa gdzie są zakazy
Linie lotnicze mają zakaz lotów
Mniej aut na drogach
Lidzie siedzą w domach i palą w piecach ! Zimno !
Gdzie jest mowa o SMOGU.
oj coś gawęda się nie trzyma kupy..
To teraz kiedy PGNIG ma otrzymac 1,5 mld dolarów odszkodowania od GASPROM to będzie się może opłacało ogrzewać gazem? Chyba że znowu pieniądze te rozkradną jak to miało mjejsce jak zaczęto budować autostrady za unijne pieniądze i znowu postawimy na węgiel bo to „złoto narodu”!
I dalej będziemy chorować na drogi oddechowe i niewydolność serca nie wspominając o degradacji środowiska. Jak na razie pomimo zakazów i nakazów kopalnie (przynajmniej Jastrzębie) pracuje pełną parą ( bo to nadzwyczajna kasta) Oby się nam to wszysko nie odbiło Coronowirusową czkawką.
Dziękujemy panie Adam Gawęda!
Skończyło się przecinanie wstęg, to trzeba odejść.
Czyli mam rozumieć z pana oświadczenia, że realizował pan dzielnie plan antykryzysowy premiera Morawieckiego, ale min. Sasin, który też realizuje plan antykryzysowy Morawieckiego pana wywalił?
Rodzi się pytanie... czy wy macie jakiś plan antykryzysowy?
Czyli mam rozumieć z pana oświadczenia, że realizował pan dzielnie plan antykryzysowy premiera Morawieckiego, ale min. Sasin, który też realizuje plan antykryzysowy Morawieckiego pana wywalił?
Rodzi się pytanie... czy wy macie jakiś plan antykryzysowy?
Milczenie jest złotem :) Czyli z tego wynika, że jest pan przeciwko temu co zamierza zrobić Dobra Zmiana. Prawda jest taka, że przy obecnym kryzysie trzeba oszczędzać i Adam wie co się w górnictwie święci. Premier tylko wyrządził mu przysługę. Nie będzie firmował zamykania kopalń, itd.
obiektywny po co pytasz jak ty nawet na stawce do wojska nie byłeś ..... masz w książeczce napisane :platfus odroczony
Przeczytałem oświadczenie .Ale jaka jest prawda ,ta prawdziwa ??????.Z wypowiedzią >w górnictwie jest trochę tak, jak w wojsku z decyzjami przełożonych się nie dyskutuje ,> To chciałbym zapytać po której stronie i kogo ,ma stać minister danego resortu ???????????????????????????....
Byłeś synku kiepski i tyle w tamacie... Za to nowiny.pl nie pozwolą o Tobie zapomnieć zawsze będą przedstawiać Cię w doskonałym świetle...
Nic się nie stało .....
ADAMIE ....
Nic się nie stało .....
ADAMIE .....
Nic się nie stało ......