Uwaga na barszcz Sosnowskiego w Jastrzębiu-Zdroju! Straż miejska podaje lokalizacje
Na przełomie czerwca i lipca Straż Miejska odnotowała zwiększoną ilość sygnałów o skupiskach barszczu Sosnowskiego. Ogniska występowania byliny zlokalizowano przy ul. Jesionowej, Sosnowej oraz Okrzei.
Uwaga na barszcz Sosnowskiego w Jastrzębiu-Zdroju. Straż miejska podaje lokalizacje
Wskazane przez zgłaszających lokalizacje zostały udokumentowane oraz przekazane właścicielom terenu (grunty prywatne oraz miejskie) celem usunięcia miejscowego zagrożenia. Przypominamy mieszkańcom, aby o wszystkich zaobserwowanych skupiskach barszczu Sosnowskiego informowali niezwłocznie Straż Miejską poprzez bezpłatny, całodobowy numer telefonu 986.
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.) to agresywna, inwazyjna, parząca roślina ,bardzo trudna do zwalczenia, powodująca oparzenia u ludzi i degradację środowiska przyrodniczego. Barszcz Sosnowskiego to bylina o łodygach dętych (pustych w środku), podłużnie bruzdowanych, pokrytych w dolnej części fioletowymi plamkami, dorastająca w ciągu jednego sezonu do 4-5 metrów wysokości, z białymi, drobnymi kwiatami zebranymi w gigantyczny (o średnicy ok. 50 cm) baldach złożony (kształt parasolki), o dużych liściach (ok. 150 cm średnicy), które są skrętolegle ułożone na łodydze. Roślinę można pomylić z wyrośniętym koprem, od którego różni się głównie gigantycznymi rozmiarami (koper osiąga wysokości nie większe niż 75 cm.) i kolorem kwiatów (kwiaty kopru mają barwę żółtą).
Jak się ustrzec przed poparzeniem:
- Nie dotykać i nie chwytać roślin przy użyciu gołych rąk.
- Nie pozwalać dzieciom na zabawę nieopodal barszczu Sosnowskiego, ze względu na rozmiar rośliny i puste łodygi może się ona wydawać dla dzieci szczególnie atrakcyjna.
- W upalne dni unikać zbliżania się do rośliny, ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze.
Objawy:
- Na skutek kontaktu skóry z rośliną obserwuje się objawy podobne do poparzenia termicznego.
- Następnie – zależnie od nasilenia poparzenia – mogą pojawić się pęcherze z surowiczym płynem, a nawet głębokie rany.
- Objawy występują po kilkunastu minutach od kontaktu z rośliną – największe natężenie następuje w ciągu 30 minut do 2 godzin.
- Objawy mogą nasilać się w ciągu 24 godzin.
Pierwsza pomoc przy poparzeniu:
- Jeżeli miał miejsce kontakt z rośliną, ale nie wystąpiły jeszcze objawy poparzenia należy obmyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.
- W każdym przypadku – niezależnie od stopnia nasilenia objawów – należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).
- W przypadku wystąpienia objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
- Podczas oczekiwania na kontakt z lekarzem można podać preparat zawierający wapń, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u osób uczulonych na barszcz Sosnowskiego.
- Jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe.
- W przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem.
(źr. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodz).