JAZZtrzebie 2021: Poznali tajniki gramofonów, a wystawa zachwyciła [ZDJĘCIA]
W ramach tegorocznej edycji Festiwalu JAZZtrzebie odbyły się dwa kolejne po koncertach wydarzenia, będące ciekawostką dla fanów jazzu. Były to wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Gruszki oraz warsztaty gramogonowe z Robertem Rolofem.
Malarstwo w Pawłowicach
Po dobrze przyjętych przez publiczność koncertach, które zobaczyć można m.in. na fanpage JAZZtrzębia na Facebooku, przyszedł czas na wydarzenia towarzyszące. Pierwszym z nich był wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Gruszki, który odbył się w Galerii II Piętro Centrum Kultury w Pawłowicach.
Andrzej Gruszka urodził się w Katowicach w 1959 roku. Ukończył studia teologiczne. Od kilkudziesięciu lat pisze wiersze. W swoim dorobku ma wydanych dziesięć tomików indywidualnych oraz kilka zbiorowych. Polemizuje prozą w „Listach do Archanioła Gabrysia” o fascynacji malarstwem, opowieściami o podróżach po muzeach, muzyką klasyczną, jazzową, rockową. A także sztuką postrzeganą obrazowo jako formą wypowiedzi, ale przede wszystkim o swojej codzienności. Od 2008 roku zajmuje się amatorsko malarstwem. Jest autorem ponad tysiąca prac malowanych pastelami, akwarelami, farbami akrylowymi i olejnymi. Jego obrazy można było zobaczyć na wernisażach i wystawach w Katowicach, Jastrzębiu-Zdroju, Dąbrowie Górniczej, Łaziskach Górnych, Gorzycach, Rybniku, sympozjum naukowym w Piekarach Śląskich, Siedlcach czy w Galerii Bezdomnej na festiwalu filmowy Solanin w Nowej Soli. Uczestniczy aktywnie w konfrontacjach, spotkaniach autorskich związanych z poezją i malarstwem. W 2015 roku otrzymał Grand-Prix przyznane na Art Passion Festival II Międzynarodowym Zagłębiowskim Festiwalu Sztuki za obraz „Miłość”, wystawiał swoje obrazy w Bydgoszczy w ramach konkursu imienia Teofila Ociepki. Prace jego zakwalifikowały się do TOP 10 INTERNET na 42 Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015”.W 2016 roku został Człowiekiem Roku tuJastrzębie.pl w kategorii „Kultura”. 2017 roku zdobył specjalne wyróżnienie za zestaw prac „Moja święta”, „Nocny autoportret”, „Oczekiwanie” ufundowane przez Muzeum Śląskie w Katowicach, a w 2018 roku trzecią nagrodę za pracę „Rozmodlenie” w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym im. Pawła Wróbla w Szopienicach. W 2019 roku w tymże konkursie zdobył trzecią nagrodę za obraz „Koledzy”. Rok 2019 zaowocował zakupieniem przez Muzeum Śląskie siedmiu dzieł artysty, a z początkiem roku 2020 udziałem trzech jego prac w wystawie zbiorowej z okazji stulecia urodzin Aleksandra Jackowskiego organizowanego przez Muzeum Śląskie pod nazwą „Sztuka zwana naiwną i co dalej. Recepcja myśli Aleksandra Jackowskiego”. W roku 2021 Muzeum Śląskie nabyło jego kolejne dwadzieścia dwie prace.
Warsztaty dla audofilów
Kolejnym wydarzeniem w ramach Festiwalu JAZZtrzębie 2021 były warsztaty gramofonowe dla miłośników muzyki. Poprowadził je Robert Rolof, a odbyły się one w studiu odsłuchowym Closer Acoustics. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wprowadzono bezpłatne zapisy na warsztaty, które wyczerpały się już na kilka tygodni przed wydarzeniem.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów gramofonowych oraz wernisażu autorstwa Macieja Kanika w galerii do tego artykułu.
Koncerty finałowe JAZZtrzębia
W ramach Festiwalu JAZZtrzębie 2021 odbędzie się jeszcze koncert kwartetu Anny Marii Jopek w dwóch odsłonach, o godz. 19.00 i 21.00. Anna Maria Jopek zajmie się wokalem i elektroniką, na fortepianie zagra Paweł Tomaszewski, gitarę basową i kontrabas obejmie Robert Kubiszyn, a Paweł Dobrowolski nada rytm poprzez instrumenty perkusyjne. Koncert odbędzie się 25 maja w Kinie Centrum w Jastrzębiu-Zdroju.
Festiwal zakończy koncert Adriano Trindade Quartett w Pałacu w Boryni 27 maja o godz. 19.00. Adriano Trindade to brazylijski muzyk, uważany za prekursora samby-rocka w Nowej Zelandii i Europie, gdzie mieszkał przez wiele lat. Zawsze wyprzedzał ruch samby-rockowy, który był popularny w Londynie i Paryżu. Adriano Trindade występował w 54 krajach, grając na największych festiwalach w Oceanii (Jambalaya Festival i Axe Weekend) w Nowej Zelandii, brał udział w dużych festiwalach w Europie, takich jak Glasgow Festival, Prague Jazz Festival, Love Box (Londyn), Mont Blanc Festival, Munich Festival, Brazilian Festival i Royal Albert Hall Festival, Jazz Festival Prague, Brno Festival, grał w takich klubach jak Ronnie. Scotts Jazz Dock, Reduta Jazz, Full Jazz, North Sea Jazz (Amsterdam), Rio Scenarium (BraziL), U Jazz Club, Dr.Gabs, Favela Chic, Florianopolis, Hot Club de Lyon, Monument Jazz (Sarajewo), Jazz Dock, Między innymi Reduta Jazz, South Williams, L’ermitage, Mostar Jazz Festival (Bośnia), Jazz Skopia (Macedonia). Nawiązał wspaniałą współpracę ze znaną włoską piosenkarką Lisą Marone, nagrywając wspólnie utwór łączący jazz z bossa novą. Wydał także 2 albumy, SOTAQUE BRASIL i LADO B, oba nakładem włoskiej wytwórni GB Music z siedzibą w Rzymie. W 2008 roku nagrał solowy album niemieckiej wytwórni „German Company” wydany w Niemczech, Korei Południowej i Australii.