Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Manifestacja przed JSW. Prezes Barbara Piontek wyszła do związkowców - AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA, WIDEO]

TEKST AKTUALIZOWANY

W czwartek 1 lipca reprezentatywne organizacje związkowe w JSW SA zorganizowały manifestację przed siedzibą zarządu JSW w Jastrzębiu-Zdroju. Wzięło w niej udział kilkaset osób z różnych zakładów spółki. Był to protest przeciw brakowi zgody na realizację porozumienia płacowego, przedstawionego przez związkowców. Co ciekawe, do związkowców wyszła prezes Barbara Piontek. 

Manifestacja przed JSW. Prezes Barbara Piontek wyszła do związkowców - AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA, WIDEO]
Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW wyartykułował postulaty płacowe reprezentatywnych organizacji związkowych. fot. Szymon Kamczyk

Manifestacja przed JSW. Prezes Barbara Piontek wyszła do związkowców [ZDJĘCIA, WIDEO]

Przed siedzibą zarządu JSW odbyła się pierwsza z zaplanowanych na 1 lipca pikiet związkowców. Kolejne planowane są przed biurami parlamentarzystów - Izabeli Kloc w Mikołowie oraz Mateusza Morawieckiego w Katowicach. "Zarząd Iza nam wybrała, prawie spółkę zaorała" i "Piontek i Duda to czysta obłuda" - takie hasła pojawiły się na transparentach protestujących. 

Związkowcy podkreślali, że protestują przeciw obecnemu zarządowi spółki i działaniom podejmowanym przez prezes Barbarę Piontek, a także działaniom parlamentarzystów w zakresie obsadzania stanowisk. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu reprezentatywne organizacje związkowe zaprezentowały porozumienie płacowe z ubiegłego roku, podpisane przez dwóch ówczesnych członków zarządu. Nie było ono jednak odnotowane w dokumentach spółki, ani raportach giełdowych. Stało się więc kością niezgody. 

- JSW realizuje dialog społeczny i z wielką przykrością oraz rozczarowaniem przyjmuje postawę trzech reprezentatywnych organizacji związkowych, które zapowiadając protesty dążą do eskalacji niepokojów społecznych wśród naszych pracowników – oceniała jeszcze przed manifestacją Barbara Piontek, prezes Zarządu JSW S.A.

- Bezpieczeństwo i gwarancja pracy oraz płacy dla naszej Załogi to priorytet całego Zarządu JSW. Dlatego będą podwyżki dla wszystkich pracowników o 3,4% już od lipca 2021 r. To maksymalne podwyżki na jakie dziś JSW stać. Przedłużyliśmy Załodze także zapewnienie pracy o 10 lat – zaznaczya prezes Barbara Piontek. – Jesteśmy też w toku rozmów ze stroną społeczną JSW. Nie można mówić, że dialogu nie prowadzimy – podkreśliła prezes JSW. 

Chcą odwołania zarządu i respektowania ustaleń płacowych

Zdaniem związkowców jednak, o żadnym dialogu nie może być mowy. Organizatorzy pikiety przeczytali m.in. treść listu do premiera Mateusza Morawieckiego. - Mamy serdecznie dosyć tego, żeby posłowie czy europosłowie ingerowali w JSW, w proces wyborczy prezesów. Takie działania destabilizują i budują nerwową atmosferę w JSW - mówił Sławomir Kozłowski, przewodniczący ZOK NSZZ Solidarność JSW SA. 

Listę nieprawidłowości i spraw bulwersujących pracowników opowiedział publicznie przewodniczący ZZ Kadra Marek Płocharski. - Przeprowadziliśmy swój własny audyt w JSW i niestety wyniki tego audytu pokazują nam, że jesteśmy bardzo blisko sytuacji z 2015 roku. Dlatego nasze zaniepokojenie jest tak wielkie, że zebraliśmy się tutaj przed JSW - powiedział Marek Płocharski wymieniając "przewinienia" obecnej prezes, szczególnie dotyczące zatrudnienia nowych osób na stanowiskach pełnomocników. 

- Członkowie zarządu w ostatnich miesiącach pokłócili się między sobą. W JSW doszło do sytuacji, że w jednym momencie odbywały się równolegle dwa posiedzenia zarządu. Pani prezes Piontek została osamotniona po tym, jak oszukała pozostałych członków zarządu, powołując się na relacje z premierem Morawieckim - mówił Płocharski. 

- Wam proponuje się co, 3,4proc.! I to ma być podwyżka zdaniem pani prezes Piontek? - pytał Roman Brudziński, wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" w JSW. - Złożyliśmy żądanie na piśmie i jest ono procedowane. Będzie powołany mediator. Żądamy wzrostu wynagrodzeń o 6 proc. w roku 2021 oraz rekompensaty braku wzrostu wynagrodzeń za lata 2020 i 2019 w formie premii jednorazowej w wysokości 5 tys. zł dla dołowca, 4 tys. dla zakładu przeróbczego i 3,5 tys. zł dla pracowników powierzchni i administracji - dodał wiceprzewodniczący "Solidarności". 

Prezes wyszła do protestujących, wtopiła się w tłum

W pewnym momencie, ku zaskoczeniu protestujących, pośród tłumu pojawiła się prezes spółki Barbara Piontek. "To prowokacja" - krzyczeli niektórzy. Witała się z protestującymi górnikami i ostatecznie wywołana do mikrofonu postanowiła skierować kilka słów do manifestantów. - Szanowni państwo, drodzy górnicy, przedstawiciele tak wielu organizacji związkowych z różnych kopalń Górnego Śląska, dziękuję za wasz głos, bo wasz głos jest zawsze dla mnie ważny... - rozpoczęła prezes Barbara Piontek, po czym została przekrzyczana przez protestujących. - Zapraszam na rozmowę część z państwa przedstawicieli, abyśmy usiedli do stołu i porozmawiali, bo dzisiaj czekają nas bardzo duże wyzwania. Jeżeli tylko państwo zechcecie, zapraszam serdecznie - dodała prezes JSW. 

Zobacz relację live z pikiety w Jastrzębiu-Zdroju:

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~koniecwegla (83.26. * .112) 02.07.2021 00:13

Mam nadzieję że to już ostatnie pierdnięcia tego postkomunistycznego tworu jakim są związki i państwowe kopalnie.

~Roboll (46.134. * .194) 01.07.2021 20:58

Zwolnic i do prywacioka jo by sie z nimi nie ciu....ol,a ida na emerytura i dorobiaja z nudy bo nimaja co z soba zrobic swiete krowy pier....

~Masakra (217.153. * .10) 01.07.2021 20:48

Nikt tego ich węgla nie kupuje a oni chcą podwyżek i żeby inni za nich płacili i jeszcze gwarancja pracy i emerytury po 25 latach
„Podłość ludzka nie zna granic”

~PeOwiec (155.133. * .231) 01.07.2021 17:02
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~wiemwszystko (188.137. * .123) 01.07.2021 16:34
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~PeOwiec (85.14. * .114) 01.07.2021 13:40
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem