Szykują się duże zmiany w rozkładzie jazdy MZK w powiecie wodzisławskim. Na razie konsultacje
Do końca lipca konsultacje z pasażerami. Nowe rozwiązania zaczną obowiązywać od 1 września. Zmiany dotyczą linii na terenie m.in. Pszowa, Rydułtów, Radlina i Marklowic.
Szykują się duże zmiany w rozkładzie jazdy MZK w powiecie wodzisławskim. Na razie konsultacje
Po rewolucji w rozkładzie jazdy przeprowadzonej w Jastrzębiu-Zdroju w 2019 roku i pozytywnych efektach tych zmian, przyszedł czas na modyfikację rozkładu jazdy na terenie powiatu wodzisławskiego. Dotyczy ona Marklowic, Mszany, Pszowa, Radlina, Rydułtów. Korekta obejmie tym samym również linie poprowadzone przez Wodzisław Śląski. Gruntownych zmian usprawniających komunikację nie było na tym obszarze od 2013 roku. Stąd m.in. wnioski pasażerów domagających się usprawnień i ostatecznie decyzja Międzygminnego Związku Komunikacyjnego oraz samorządów o przeprowadzeniu konkretnych działań.
Nowe nazwy linii
Zmiany będą poważne. Zniknie obecna numeracja linii (od 218 do 228), a pojawią się autobusy oznaczone numerami od 201 do 208. Na trasie Jastrzębie - Mszana – Wodzisław pojawi się linia W09. Będzie ona nawiązywać do linii W10 i W11, które obsługują pasażerów udających się z Jastrzębia-Zdroju do Wodzisławia Śląskiego czy Rybnika.
Nowy rozkład jazdy był szeroko konsultowany z władzami gmin, których cała operacja dotyczy. - Odbyło się kilka spotkań, podczas których omawiano planowane rozwiązania. Na uwagę zasługuje bardzo duża otwartość samorządów i ich zaangażowanie – mówi Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK Jastrzębie - Wzięto pod uwagę zarówno wcześniejsze wnioski pasażerów jak i obecne realia, a także wyzwania, przed którymi stoi komunikacja autobusowa. Główny cel to oczywiście optymalizacja połączeń i ich dostosowanie do oczekiwań pasażerów – dodaje Jabłoński.
Konsultacje dla pasażerów
Nowy rozkład jazdy pojawi się 7 lipca na stronie internetowej MZK Jastrzębie. Aby się z nim zapoznać należy wejść kolejno w rozkład jazdy, a następnie w link widoczny w prawym górnym rogu ekranu. Wnioski dotyczące nowych rozwiązań i propozycje zmian można wysyłać do 31 lipca na adres: mzk.pok@mzkjastrzebie.com, a także pocztą tradycyjną (ul. Przemysłowa 1, 44-335 Jastrzębie-Zdrój).
Przecież macie piękne Centrum Przesiadkowe buhaha! Kieca wam zbudował. Cieszyć się a nie beczeć!
Nie dziwcie się, że ludzie wolą jeździć autami niż autobusami. Raz, że zajadą szybciej, a dwa - taniej, kursy pasujące urzędnikom, strefy przemysłowe praktycznie pominięte. Żeby dostać się na drugi koniec miasta czy powiatu potrzebujesz przynajmniej jednego biletu (bywa że i trzech), przesiadki, a czas oczekiwania - przynajmniej godzinę. To, co zrobili z dworcem autobusowym - to też porażka. kilka wiatek (które praktycznie nie chronią przed niczym) na wąskim chodniku nazywają szumnie "Dworcem autobusowym" Trasę którą pokonasz samochodem w 30 minut, autobusami pokonujesz przynajmniej w 1,5 godz. Wzajemne niehonorowanie biletów - zamiast współpracy - mała wojenka (wiadomo, że każdy dba o swoje), a najbardziej na tym cierpią pasażerowie.
Kolejny dowód na to jak durna komunikacja jest na terenie powiatu bo obsługuje go aż czterech przewoźników ( komunikacja miejska Wodzisław, MZK, PKS Racibórz i ZTM Rybnik), nie honorujących wzajemnie swoich biletów, co zmniejsza wpływy wszystkim przewoźnikom. Kiedy ktoś to ureguluje? Swoją drogą to zrobili rzeźnię kursów tym rozkładem.... Urzędnicy wszyscy tacy proekologiczni ..... ale do zdjęć wyłącznie bo tworzą linię nie jeżdżące w niedzielę albo z kilkoma kursami w mieście....