Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tanio już było, czyli o rosnących kosztach budowy domu na Śląsku

Budowa własnego domu jest ucieleśnieniem marzeń wielu Ślązaków. Rzecz w tym, żeby inwestycję udało się zrealizować, a ze względów finansowych może być to trudne. Okazuje się, że ceny domów rosną nie tylko u deweloperów. Także wtedy, gdy stawiasz nieruchomość na własną rękę, koszt budowy jest droższy niż jeszcze kilka, kilkanaście miesięcy wcześniej. Jakie są przyczyny takiego stanu i czy można mu przeciwdziałać? Odpowiedzi na to pytanie poszukujemy w poniższym artykule.

Tanio już było, czyli o rosnących kosztach budowy domu na Śląsku

Ceny rosną w ekspresowym tempie

Eksperci branżowi i fachowcy są zgodni – koszt budowy domu w 2021 roku w stosunku do 2020 roku wzrósł nawet o ok. 30%. Gdyby różnice były niewielkie i można było je pokryć standardowymi pożyczkami, które znajdziesz na stronie https://sowafinansowa.pl/pozyczki-online/, problem byłby praktycznie niezauważalny. Jednakże w obecnej sytuacji budowa domu staje się wyzwaniem, z którym część mieszkańców Śląska po prostu nie daje sobie rady pod względem finansowym, mimo że jeszcze niedawno ich perspektywa była zgoła odmenna.

Dlaczego tak się dzieje?

W 2021 roku odnotowano drastyczny wzrost cen materiałów budowlanych. O wiele więcej niż jeszcze do niedawna kosztują m.in.:

  • stal,
  • płyty OSB,
  • lakiery i farby,
  • styropiany,
  • płytki ceramiczne,
  • stolarka.

Inna rzecz, że wielu produktów nie da się otrzymać od ręki. Bywa i tak, że inwestycja opóźnia się o tygodnie, a nawet miesiące, bo w lokalnych hurtowniach brakuje podstawowych materiałów budowlanych i dalsze prace nie są możliwe.

Wśród przyczyn tego stanu rzeczy wskazuje się przede wszystkim następstwa zamrożenia gospodarczego w czasie pandemii. Przerwane łańcuchy dostaw czy opóźnienia w pracach producentów przyczyniły się do wzrostu cen, podobnie jak rosnąca inflacja czy ogólny wzrost cen produktów i usług na rynku.

Według najczarniejszych scenariuszy, na rynku dojdzie do załamania – materiały budowlane będą trudne w zakupie i przede wszystkim ekstremalnie drogie. Opóźnienia i niedotrzymanie umów działają na niekorzyść wizerunkową i logistyczną firm. Możliwości finansowe klientów także są ograniczone. Mówiąc krótko: tanio już było, więc jeśli budować, to teraz, skoro może być jeszcze drożej i trudniej.

Droga budowa domu – a co z kredytem?

Mimo rosnących cen nie brakuje chętnych na własny dom. Co ciekawe, rekordowa liczba klientów składa wnioski o kredyt hipoteczny, a banki przeżywają prawdziwe oblężenie, nie tylko na Śląsku.

Skoro budowa jest droższa, potrzebujesz więcej pieniędzy. Żeby je otrzymać na akceptowalnych warunkach, musisz posiadać dobrą zdolność kredytową. Aby ją osiągnąć, w pierwszej kolejności spłać ewentualne zaległe zobowiązania. Dowiedz się, jakie kryteria są istotne z perspektywy banku i uporządkuj swoją sytuację finansową.

Przede wszystkim jednak poszukaj najlepszej oferty. Pomagają w tym profesjonalni doradcy kredytowi, ale spore możliwości dają też narzędzia internetowe. Chociażby na stronie https://sowafinansowa.pl/ znajdziesz aktualne zestawienie ciekawych kredytów, w tym hipotecznych. Oprócz nich warto rozważyć zaciągnięcie pożyczki hipotecznej (jeśli możesz się o nią starać ze względów formalnych) albo np. wzięcie kredytu gotówkowego, gdy potrzebujesz pieniędzy jedynie na wykończenie i aranżację, bo sam budynek został już postawiony.

Podsumowanie

Gwałtowny wzrost materiałów budowlanych sprawił, że w 2021 roku budowa domu jest droższa niż wcześniej. Nie zapowiada się, żeby miało być taniej, dlatego nie warto zwlekać z decyzją o inwestycji, jeśli jest ona Twoim marzeniem. Zaciągając kredyt, upewnij się, że jest on najkorzystniejszy w Twojej sytuacji. Masz czas na porównanie ofert i wybór tej najlepszej!

Materiał zewnętrzny