Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

PSE analizuje społeczną koncepcję przebiegu linii wysokiego napięcia. I czeka na uwagi gmin

W biurze senator Ewy Gawędy w Wodzisławiu Śl. odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskich Sieci Elektroenergetycznych z włodarzami Godowa, Gorzyc, Mszany i przedstawicielem Jastrzębia w sprawie budowy linii wysokiego napięcia z Godowa w kierunku Jastrzębia i Zebrzydowic.

PSE analizuje społeczną koncepcję przebiegu linii wysokiego napięcia. I czeka na uwagi gmin
Spotkanie PSE i samorządowców w biurze senator Ewy Gawędy Fot. Biuro senatorskie Ewy Gawędy

Mieszkańcy nie chcą linii na terenach budowlanych

Spotkanie w biurze senator Gawędy było pokłosiem jej wcześniejszego spotkania z przedstawicielami Komitetu Protestującego. Komitet nie zgadza się z zaproponowanym przez PSE przebiegiem linii przez Jastrzębie. Komitet zaproponował własną propozycję przebiegu, pod którą podpisało się ponad 1300 osób. Nie zgadzają się one z proponowanym przez PSE przebiegiem południowej nitki linii 400 kV, która w takim wariancie ma przebiegać przez tereny budowlane, co w zasadzie uniemożliwi ich zabudowę. Toteż Komitet zaproponował i przedstawił własną wersję przebiegu linii, która zakłada ominięcie południowej części Jastrzębia. M.in. o tym pisaliśmy w artykule:

Mieszkańcy Jastrzębia protestują przeciw lini energetycznej. PSE analizuje, a wójtowie mówią "nie"

Gminy nie chcą linii u siebie

Podczas spotkania w biurze senatorskim, które odbyło się 10 grudnia, przedstawiciele PSE przedstawili swoje stanowisko, wysłuchali też uwag senator Ewy Gawędy, przedstawionych jej wcześniej przez mieszkańców. Oprócz przedstawiciela Urzędu Miasta w Jastrzębiu, Katarzyny Borkowskiej, która zastępowała wiceprezydenta Jastrzębia Romana Foksowicza (nie mógł być na spotkaniu), w spotkaniu wzięli udział również włodarze gmin: Mariusz Adamczyk z Godowa, Daniel Jakubczyk z Gorzyce i Mirosław Szymanek z Mszany. Propozycja Komitetu Protestującego zakłada większą ingerencję linii w te właśnie gminy. A gminom się to nie podoba. Pisaliśmy o tym w artykule: 

W Godowie i Mszanie zawrzało po nowej propozycji przebiegu linii wysokiego napięcia

Trwają analizy

Podczas spotkania zapadła decyzja, że włodarze przekażą swoje uwagi i opinie w stosunku do proponowanej przez mieszkańców Jastrzębia koncepcji. - Koncepcja mieszkańców Jastrzębia jest przez nas poddawana analizie. Natomiast zależy nam również na tym by swoje stanowisko na piśmie przedstawiły również pozostałe gminy, przez które przebiega linia w koncepcji mieszkańców – mówi Joanna Zając, zastępca dyrektora ds. obsługi prawnej inwestycji w zakresie komunikacji społecznej. Jak dodaje, podczas opiniowania przez PSE koncepcji społecznej, podobnie jak stanowisko mieszkańców, wzięte pod uwagę zostaną również stanowiska pozostałych gmin.

PSE deklaruje, że swoją opinię na temat koncepcji społecznej przedstawi na początku przyszłego roku – w styczniu, bądź najdalej w lutym. - Myślę, że w tym czasie przekażemy swoje informacje na temat tego czy propozycja mieszkańców będzie nadal rozpatrywana, bądź będzie podlegała ewentualnym modyfikacjom, bo to również bierzemy pod uwagę – mówi Joanna Zając.

Linia potrzebna, ale głos mieszkańców i gmin musi być słyszany

Zależy mi na tym, by ta linia powstała, bo ona jest naszemu regionowi potrzebna do tego by mógł w przyszłości mieć zapewnioną energię. Zależy mi też jednak na tym, by zostały wzięte pod uwagę sugestie i obawy zarówno mieszkańców, jak i włodarzy gmin – podkreśla senator Ewa Gawęda.

Uczestniczący w spotkaniu poseł Adam Gawęda podkreśla, że transformacja naszego regionu jest największym wyzwaniem dla wszystkich uczestników tego procesu - zarówno spółek energetycznych, górniczych, włodarzy gmin, jak i zaplecza badawczo-rozwojowego. - Dlatego budowa linii przesyłowych i dystrybucyjnych w tym procesie jest bardzo ważna. Zapewni dostawy prądu do nowo tworzonych stref aktywności gospodarczej na bezpiecznym poziomie. Jestem zwolennikiem odpowiedzialnego dialogu i szukania korzystnych rozwiązań dla naszych mieszkańców i regionu - zaznacza poseł Adam Gawęda.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].