Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W dobrym stanie na Święta i nie tylko [FELIETON]

Niedawno zasłyszałem w jednej z rozmów kuluarowych w pewnej jednostce kultury starszą panią, która opowiadała o swoich wnukach. Jak to mieszkają daleko i przyjeżdżają tylko czasem. Moją uwagę przykuł moment, kiedy owa pani, dumna babcia, stwierdziła, że wnuczki podczas rozmów telefonicznych pytają „czy dziadek jest w swoim stanie?”. Chodziło o stan upojenia alkoholowego, który dzieci uznały za coś normalnego. Odstraszającego, ale naturalnego…

W dobrym stanie na Święta i nie tylko [FELIETON]
zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay/Pexels.com

W dobrym stanie na Święta i nie tylko [FELIETON]

Przyznam, że te słowa mną wstrząsnęły, ale też jednocześnie pozwoliły na refleksję nad tym, jak widzą nas nasze dzieci czy wnuki. Może się okazać, że nasze przywary traktują jako zwyczajność. Dobrze, kiedy potrafią to zakomunikować, ale znacznie gorzej, jeśli o tym nie mówią i widzą brutalną rzeczywistość, jednocześnie tłumiąc w sobie ten strach. Starsza pani podczas owej rozmowy stwierdziła, że wnuki nie chcą przyjeżdżać, kiedy dziadek jest „w swoim stanie”. To smutne, ale mnie nie dziwi.

Może wypada zrobić rachunek sumienia i spytać siebie jaki jest Twój stan? Co jest Twoją normalnością? Dziecko w prostych słowach może powiedzieć, że normalny tato czy dziadek to ten uśmiechnięty, skory do zabaw, uczynny i pomocny, albo… ten podchmielony, śmierdzący wódką, agresywny, natarczywy itd.

Życzę Państwu, aby w nadchodzące Święta, ale nie tylko, też na co dzień, dzieci mogły widzieć Was w „dobrym stanie”. Zapamiętać tych uśmiechniętych, miłych i kochanych. Zadbajmy o to, aby „nasz stan” nie był wizją z koszmarów dla dziecka, a nasze pociechy czuły się przy nas bezpiecznie.

Szymon Kamczyk

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].