Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

PILNE KWK Zofiówka. Czterech górników zginęło [TEKST AKTUALIZOWANY]

TEKST AKTUALIZOWANY

Niestety nie żyje czterech górników, do których udało się dotrzeć ekipom ratowników w KWK Zofiówka. Do przodka ratownicy mają jeszcze 200 metrów. Przypomnijmy, że nie ma kontaktu jeszcze z sześcioma górnikami, którzy przebywali w zagrożonym rejonie. 

KWK Zofiówka. Czterech górników zginęło [TEKST AKTUALIZOWANY]
Trwa akcja ratownicza w kopalni KWK Zofiówka

AKTUALIZACJA, godz. 7:45

- Ratownicy wytransportowali pierwszego z czterech górników odnalezionych w chodniku D4a około 220 metrów od czoła przodka. Górnik został przetransportowany do bazy ratowniczej, gdzie lekarz stwierdził zgon. Następne zastępy ratowników kontynuują prace związane z odtwarzaniem wentylacji wyrobiska w celu wytransportowania kolejnych odnalezionych górników, a także dotarciu do dalszych sześciu pracowników, z którymi stracono kontakt podczas wstrząsu - informują służby JSW.

Potwierdzono pierwszą ofiarę śmiertelną wstrząsu na KWK Zofiówka

AKTUALIZACJA, godz. 10:21

Ratownicy przetransportowali drugiego z odnalezionych górników z chodnika D4a do bazy ratowniczej, gdzie lekarz stwierdził zgon. Teraz górnik transportowany jest na powierzchnię. Następny zastęp ratowników poszedł po kolejnego z czterech górników odnalezionych 220 metrów od czoła przodka.

Ratownicy górniczy nie dotarli jeszcze do przodka. Atmosfera bliżej czoła przodka jest utrudniona z uwagi na temperaturę i stężenia metanu, dlatego na nocnej zmianie doszczelniano lutniociąg wraz z wymianą niektórych lutni.

Po wytransportowaniu pozostałych dwóch odnalezionych górników, ratownicy rozpoczną dalszą penetrację chodnika w kierunku czoła przodka poszukując dalszych sześciu pracowników, z którymi stracono kontakt podczas wczorajszego wstrząsu.


AKTUALIZACJA, godz. 10:40

Pojawiają się doniesienia mówiące o pożarze w trzeciej kopalni JSW - Budryk, gdzie miała zapalić się ściana wydobywcza. - Nie ma żadnego pożaru na Budryku - odpowiada KWK Budryk na nasze zapytanie w tej sprawie.

Rozmieszczenie trzech kopalni: Pniówek, Budryk oraz Zofiówka


AKTUALIZACJA, godz. 12:40

Ogłoszona na Śląsku żałoba objęła wydarzenia o charakterze rozrywkowym. W kierunku Pawłowic i Jastrzębia-Zdroju płyną wyrazy współczucia. 


AKTUALIZACJA, godz. 15:50

Lekarz stwierdził zgon dwóch kolejnych górników odnalezionych w chodniku D4a. - Tragiczny bilans wczorajszego wstrząsu wysokoenergetycznego w kopalni wzrósł do czterech osób - podają służby prasowe JSW. 

Ratownicy w dalszym ciągu poszukują sześciu górników, z którymi stracono kontakt po wstrząsie. Warunki w zagrożonym rejonie są trudne. Wysokie stężenia metanu, wysoka temperatura skutecznie spowalniają akcję ratowniczą.

Ratownicy w aparatach tlenowych pracują nad odtworzeniem odrębnej wentylacji, dzięki której atmosfera w wyrobisku pozwoli na intensywniejsze poszukiwania górników. Do czoła przodka pozostało ratownikom ok. 200 metrów.


AKTUALIZACJA, godz. 16:05

Według zapowiedzi, przed godz. 18.00 ma odbyć się briefing prasowy Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego przed Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. W lecznicy przebywają obecnie poszkodowani w wybuchach metanu w kopalni Pniówek.  


AKTUALIZACJA, godz. 18:35

Jak przekazał Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, który pojawił się w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach, w placówce przebywa obecnie 21 górników z Pniówka, z czego pięć osób jest na oddziale intensywnej terapii, a stan dwóch jest bardzo ciężki.

Skąd nagle o 11 osób więcej?

11 górników, którzy po wybuchu metanu trafili do okolicznych szpitali, początkowo zostało wypisanych do domów (nie mieli oni zewnętrznych obrażeń). Na dodatkowych badaniach wyszło jednak, że mają oni poparzenia wewnętrzne. - To zostało zidentyfikowane przy pomocy badania bronchoskopii* - powiedział minister Niedzielski. 

*diagnostyczne badanie endoskopowe dróg oddechowych


AKTUALIZACJA, godz. 22:13

Służby prasowe JSW informują o śmierci górnika z Pniówka, który leczony był na siemianowickie oparzeniówce. Więcej tutaj: W szpitalu w Siemianowicach zmarł poparzony górnik z Pniówka

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].