Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pomysł na wycieczkę - wśród będzińskich zaułków

Proponujemy Wam mikroprzygodę wśród średniowiecznych uliczek Będzina, którą rozpoczniemy oraz zakończymy na fenomenalnym, modernistycznym dworcu kolejowym Będzin Miasto. Do Będzina pociągiem Kolei Śląskich dojedziemy m.in. z Gliwic linią S1. 

Pomysł na wycieczkę - wśród będzińskich zaułków
Zamek w Będzinie - jeden z obowiązkowych punktów do obejrzenia. fot. Koleje Śląskie

Miasto Będzin zwiedzać możecie na wiele sposobów, poszukując przeszłości średniowiecznej, judaistycznej, ale także nietypowych atrakcji, jak Będzińskie Podziemia. My proponujemy wam podróż, która pozwoli wam musnąć odrobinę wszystkiego! Przede wszystkim wyruszajcie na Plac 3 Maja, spacerując pełną modernistycznych kamienic ulicą Małachowskiego. Na skutek XIX-wiecznego rozwoju przemysłowego historyczna stolica Zagłębia stała się podobnie jak Dąbrowa Górnicza miejscem wielu inwestycji. Ich przykładem jest wytyczony w okolicach 1870 roku plac 3 Maja oraz ul. Małachowskiego prowadząca do dworca kolejowego. 

Będzińskie judaika

Blisko placu 3 Maja znajdziecie Dom Modlitwy Cukermana oraz Synagogę Mizrachi stanowiące bezcenne przykłady kultury żydowskiej przedwojennego Będzina. Dodatkowo w wyznaczonych miejscach odnajdziecie tabliczki opisujące historię społeczności żydowskiej.

Historia będzińskiej społeczności żydowskiej liczy ponad 700 lat! Już 21 września 1583 r. otrzymali nadaną przez Stefana Batorego wolność i własne prawa. Na skutek przyznanych przywilejów królewskich utworzono kahał, wybudowano drewnianą synagogę oraz założono cmentarz żydowski, położony na przedmieściach. Przywileje te potwierdził Jan III Sobieski zmierzając w 1683 roku na odsiecz oblężonemu Wiedniowi. Już w 1897 roku w mieście żyło 10 839 Żydów, stanowiąc 80% ogółu mieszkańców! Miasto było ośrodkiem politycznym, kulturowym, dobroczynnym a także sportowym społeczności żydowskiej. Jego niesamowity charakter podkreślała gęsta zabudowa, położona u podnóży zamku murowana synagoga wraz z mykwą. Gmina żydowska dysponowała ponad 25 chederami, synagogą, ale także szkołami, domami mieszkalnymi, budynkiem Zarządu. W mieście powstawały również towarzystwa dobroczynne!

Pamięć o kulturze będzińskiej społeczności żydowskiej kultywuje do dziś Fundacja Brama Cukermana oraz Muzeum Zagłębia sprawujące opiekę nad Synagogą „Mizrachi”!

Góra Zamkowa

Spacerując na północ, dotrzecie na Górę Zamkową oraz do wylotu Podziemi Będzińskich, którymi zawiaduje Muzeum Zagłębia w Będzinie. Nie możecie przegapić położonego nieodległego fenomenalnego Zamku, w którym w 1588 roku zostały zawarte „Pakty będzińsko — bytomskie” zobowiązujące Maksymiliana Habsburga do zrzeczenia się pretensji do tronu polskiego. Widok z wieży zamkowej jest powalający! 

Na Górze Zamkowej znajduje się również zabytkowy żydowski kirkut oraz odbudowane fragmenty wału obronnego pochodzącego z okresu wczesnego średniowiecza!

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].