Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Są zmiany w naszych parafiach. Gdzie pojawią się nowi księża?

Nowi wikariusze i proboszczowie pojawią się w różnych parafiach na terenie archidiecezji katowickiej. Jakie roszady nastąpiły w parafiach w naszym regionie?

Są zmiany w naszych parafiach. Gdzie pojawią się nowi księża?
Ks. Arkadiusz Urbańczyk, który do tej pory posługiwał w parafii pw. WNMP w Wodzisławiu Śl. został przeniesiony do parafii pw. Świętego Jerzego, w Rydułtowach. (fot. Ks. Tomasz Wojtal/Archidiecezja katowicka)

Prawie 40 księży, w tym 8 tegorocznych neoprezbiterów archidiecezji katowicka, 14 czerwca otrzymało dekrety z rąk arcybiskupa Wiktora Skworca. Z końcem sierpnia podejmą oni obowiązki w nowych placówkach duszpasterskich.

W powiecie wodzisławskim nowi wikariusze rozpoczną pracę w 3 nowych parafiach. I tak: ks. Daniel Ludwik został skierowany do parafii pw. Świętego Herberta Biskupa w Wodzisławiu Śl., ks. Marcin Socha - do parafii pw. Świętego Anioła Stróża w Gorzycach, ks. Arkadiusz Urbańczyk - do parafii pw. Świętego Jerzego w Rydułtowach. Podczas uroczystości metropolita katowicki wręczył dekrety proboszczom i administratorom, którzy od sierpnia rozpoczną nowe posługi w parafiach archidiecezji. W powiecie wodzisławskim nastąpią 2 takie zmiany. Parafią pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Wodzisławiu Śl.-Wilchwach pokieruje ks. Tadeusz Buczyński, a parafią pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skrbeńsku - ks. Mirosław Rataj. Ponadto proboszcz ks. Grzegorz Wita będzie posługiwał w parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Wodzisławiu Śl.-Kokoszycach.

Do zmian wikariuszy dojedzie także w okolicznych parafiach. Ks. Andrzej Dendura został skierowany do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Boguszowicach, ks. Paweł Gajda -  do parafii pw. Świętego Andrzeja Boboli w Czerwionce-Leszczynach, ks. Konrad Hołyś - do parafii pw. Świętej Anny w Świerklanach, ks. Daniel Stolarz - do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju, ks. Sławomir Tyburski - do parafii pw. Świętej Katarzyny w Jastrzębiu-Zdrój - Górne, ks. Wojciech Waszczak - do parafii pw. Miłosierdzia Bożego z Żorach. Ks. Krzysztof Jonczyk pokieruje parafią pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czerwionce-Leszczynach - Czuchowie, ks. Piotr Kędzior - parafią pw. Świętej Anny w Świerklanach, a ks. Mariusz Nitka - parafią pw. Świętego Jana Sarkandra w Rybniku-Paruszowcu.

Wydarzenie odbyło się w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Poprzedziło je nabożeństwie posłania, gdzie słowo do księży wygłosił metropolita katowicki. Kapłanów na nowe placówki duszpasterskie posyłał z pełnym zaufaniem, gdzie są oczekiwani wraz z bogactwem ich charyzmatów i doświadczeń. – Posyłam do szkół – do prowadzenia szkolnej nauki religii i parafialnej katechezy oraz parafialnych grup, zwłaszcza młodzieżowych. I dziękuję za postawę: "Oto idę, abym spełniał wolę Twoją" – mówił. Zachęcał księży do wspólnoty kapłańskiej. – Na nowej placówce buduj i szukaj wspólnoty kapłańskiej, bo kapłan jest umocowany w kapłaństwie; prezbiter w prezbiterium. Wspólnota z braćmi i z biskupem wzmacnia się tylko wtedy, gdy inwestujemy w nią swój czas; jeśli coś daję, to też otrzymuję; nie można się nastawiać na konsumowanie wspólnoty, nic do niej nie wnosząc – podkreślał arcybiskup. Zauważał wartość wspólnotowej modlitwy, szczególnie brewiarzowej.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~KACZOR (83.10. * .116) 31.07.2022 11:16

PARAFIANKI SIE ZNUDZILY . W NOWEJ PARAFI NOWE SZTUKI.

~Arcykto (37.47. * .154) 04.07.2022 19:42
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To Skworc jeszcze jest arcy bis kupem ???