Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jastrzębie ma nowe rondo im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Tydzień po podpisaniu odbioru końcowego robót, odsłonięto tabliczkę z nową nazwą ronda.

Jastrzębie ma nowe rondo im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
fot. UM Jastrzębie-Zdrój

Jedna z największych inwestycji drogowych w Jastrzębiu-Zdroju została zakończona. Na wyjątkowo długiej liście przeprowadzonych prac znalazły się m.in. przebudowa kanalizacji deszczowej, wodociągowej i tłocznej, modernizacja teletechniczna i elektroenergetyczna. Do tego prowadzona była rozbiórka wiaduktu. Sama część drogowa, obejmująca w zakresie nawierzchnię asfaltową, chodniki, nawierzchnie ciągów pieszo-rowerowych, nawierzchnie i zatoczki z kostki granitowej oraz pobocza kosztowała prawie 4 mln zł.

Całość inwestycji zamknęła się w kwocie 5 816 269,56 zł. Miasto zdobyło na tę inwestycję dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przebudowa trwała nieco ponad rok. Wykonawcą robót była firma BANIMEX. Co ważne, przeprowadziła cały remont praktycznie bez zamykania ul. Ranoszka dla ruchu pojazdów.

- Cieszę się, że sprawnie udało się przeprowadzić tak kompleksową przebudowę. Niebezpieczne, sześciowlotowe skrzyżowanie od teraz jest znacznie łatwiejsze do pokonania, a to tylko jedna z zalet nowego ronda – powiedziała Anna Hetman, prezydenta miasta.

Oprócz oczywistego ułatwienia dla kierowców pokonujących to skrzyżowanie, kolejnym ważnym skutkiem inwestycji jest lepsze skomunikowanie dojazdu do os. Złote Łany.

- To z pewnością ułatwi życie wielu mieszkańcom nie tylko osiedla, ale też sołectwa Moszczenica. Bardzo się cieszę, że inwestycja doszła do skutku – radości nie ukrywała Wanda Pawliczek, sołtys Moszczenicy.

Otwarcie ronda znacznie odciążyło sąsiednie skrzyżowanie (ul. Ranoszka i Komuny Paryskiej), co również przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa. Tak samo jak nowoczesne, energooszczędne oświetlenie zarówno samego ronda jak i przejść dla pieszych.

- Spełniliśmy też postulowane od lat życzenie mieszkańców os. Złote Łany – teraz istnieje możliwość korzystania z komunikacji miejskiej bliżej tego osiedla – mówił Roman Foksowicz, zastępca prezydenta.

Na nowym przystanku na ulicy Wiejskiej będą zatrzymywały się autobusy linii M10. W dni robocze będą one wykonywały 34 kursy (po 17 w stronę Szotkowic), w sobotę 26 kursów, a w niedziele - 24. Tym samym linia M10 przestała obsługiwać przystanek "Ranoszka - Komuny Paryskiej".

W piątek, 8 lipca nastąpiło symboliczne odsłonięcie tabliczki z nazwą ronda. Jest to pierwszy znak zgodny z Systemem Identyfikacji Wizualnej miasta, który sukcesywnie będzie wprowadzany na ulice. Aby nie generować niepotrzebnych kosztów, nowe tablice będą zastępowały zniszczone lub nieaktualne oznakowanie. Pojawiać się będą również przy nowych inwestycjach.

Ludzie

Anna Hetman

Prezydent Jastrzębia-Zdrój

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].