Ponad 68 tysięcy na sołectwo. Mieszkańcy zadecydują, na co pójdą pieniądze
Każde z jastrzębskich sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa-Cisówka, Skrzeczkowice oraz Szeroka) w ramach Funduszu Sołeckiego dysponuje kwotą 68 215,70 zł. Łącznie daje to 409 294,20 zł.
Fundusz sołecki jest formą budżetu partycypacyjnego. Są to pieniądze wyodrębnione w budżecie gminy, o wydatkowaniu których decydują bezpośrednio mieszkańcy poszczególnych sołectw. Pieniądze zagwarantowane dla sołectwa mają służyć poprawie warunków życia mieszkańców. Warto pamiętać, że fundusz sołecki jest wyodrębniony w budżecie gminy, ale przez cały czas pozostaje jego częścią i za jego wykonanie, podobnie jak całego budżetu gminy odpowiada prezydent miasta.
Na co można przeznaczyć środki z funduszu sołeckiego?
Pieniądze z funduszu sołeckiego można przeznaczyć na realizację tych zadań gminy, które będą służyły poprawie życia mieszkańców danego sołectwa, a także na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Jeżeli mieszkańcy danego sołectwa uznają, że warto np.:
- zbudować lub wyremontować plac zabaw dla dzieci,
- naprawić chodniki,
- zadbać o porządek w sołectwie (np. postawić kosze na śmieci),
- posadzić drzewa, krzewy,
- wyremontować wiatę przystankową
to, przykładowo, na ten właśnie cel mogą przeznaczyć te pieniądze. To, co dane sołectwo może faktycznie zrobić, zależy od wysokości środków finansowych, które są w jego dyspozycji. Jeżeli mieszkańcy sołectwa zdecydują, to mogą wspomóc wykonanie konkretnych zadań – w tym m.in. poprzez własną pracę (społeczną).