Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Krzysztof Gadowski: Ustawa o dodatku węglowym tylko dla wybranych

Sejm przyjął  ustawę o dodatku węglowym, zgodnie z którą Polacy mają otrzymać 3 tys. zł. O zawirowaniach z związanych z zakupem węgla i pomocą dla jego nabywców rozmawiamy dziś z posłem Koalicji Obywatelskiej Krzysztofem Gadowskim.

Krzysztof Gadowski: Ustawa o dodatku węglowym tylko dla wybranych
Ostatnio poseł Krzysztof Gadowski składał poprawki do ustawy o dodatku węglowym, ale zostały odrzucone.

Krzysztof Gadowski: Ustawa o dodatku węglowym tylko dla wybranych

Red. Panie pośle, skąd to zamieszanie na rynku węgla?

Krzysztof Gadowski. Najprościej rzecz ujmując: z chaosu i bałaganu w działaniach rządu, co dość mocno odczuwamy przez ostatnie kilka lat. Karuzela stanowisk na stołkach prezesów spółek węglowych, ciągłe zmiany ministrów odpowiedzialnych za górnictwo, przepychanki pomiędzy Ministrem Aktywów Państwowych a Ministrem Klimatu i Środowiska. Efektem jest to zamieszanie. Minister Klimatu proponuje Polakom zbieranie chrustu po lasach,  jednocześnie już w dniu agresji Rosji na Ukrainę, zawiadamia premiera, że węgla na pewno zabraknie. Taka informacja została również skierowana do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Premier w tym czasie zajęty był objazdem Polski i przedstawianiem wizji „wspaniałego rozwoju” naszego kraju. Dopiero 13 lipca premier zorientował się, że coś z brakiem węgla trzeba zrobić. Zleca więc zakup 4,5 mln ton węgla energetycznego do końca sierpnia dwóm spółkom Skarbu Państwa – Węglokoksowi oraz PGE Paliwa. Dodatkowo zastrzega, że sprowadzony ma być najpóźniej do końca października (czyli w momencie, w którym domy muszą być już ogrzewane). Okazuje się, że przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych są innego zdania, a wyznaczone terminy traktują jako nierealne do wykonania. Zakupiony węgiel musi przypłynąć do polskich portów. Następnie trzeba go rozładować i przetransportować, co przy tej ilości stanowi wyzwanie dla ograniczonej przepustowości naszych portów morskich i możliwości transportu kolejowego. Dziś wyraźnie widać jak przez 7 lat rząd PiS uzależnił nas od rosyjskiego węgla, importując do Polski rocznie od 8 do 13 mln ton tego surowca.

Podobne zdanie mają również eksperci związani z branżą węglową.

Wcale mnie to nie dziwi. Wielu z nich podkreślało, że spełnienie oczekiwań premiera wiąże się z dostarczeniem ok. 43 tys. ton węgla dziennie do naszych portów. Średnio sporej wielkości statek transportowy przewozi około 80 tys. ton. Oznacza to, że do końca października do polskich portów powinny wpływać trzy statki tygodniowo. Właśnie dlatego eksperci mówią, że w rządzie ktoś chyba liczy na cud. 

Co jest przyczyną zmian koncepcji wsparcia i dopłat do zakupu węgla? 

Podstawą prowadzenia jakiegokolwiek działania jest diagnoza obecnego stanu, gdzie jesteśmy i do czego zmierzamy, jakimi narzędziami i mechanizmami dysponujemy, aby ten stan poprawić. Nikt nie pomyślał o przygotowaniu rzetelnej  tzw. analizy SWAT.   Jak się okazuje, rząd PiS  nic w tym kierunku nie zrobił, nie zadał sobie trudu, by sprawdzić, ile jesteśmy w stanie  wydobyć węgla  w Polsce, ile będą go potrzebować odbiorcy indywidualni i ciepło systemowe, ile jesteśmy go w stanie kupić zagranicą i  przetransportować do Polski, po ile, jak długo potrwa jego transport, kto zajmie się jego sprzedażą.  Część tych danych już na początku wojny przekazywała rządowi Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla. Ale PiS nie wziął pod uwagę tych analiz. Ktoś w rządzie ustalił, że tona węgla ma kosztować 996,60 zł. Kiedy zapytałem na posiedzeniu sejmowej komisji, czemu np.  nie 1000 zł, otrzymałem odpowiedź, że to średnia z ubiegłego roku, ale nikt nie uwzględnił galopującej inflacji. Dopłata zaś dla sprzedawców początkowo  miała wynosić 750 zł do tony. W trakcie prac nad ustawą rząd wprowadził poprawkę, ustalając ją na poziomie maksymalnie 1073, 13 zł za tonę.  Ale wtedy tona importowanego węgla w punktach sprzedaży kosztowała już ok. 3000 tys. zł za tonę. Mówiłem o tym z trybuny sejmowej, podkreślając, że system sprzedaży w takim kształcie nie jest dostosowany do sprzedaży węgla pochodzącego z importu, którego będzie trzeba sprowadzić ponad 4 mln ton. Dlatego jako Koalicja Obywatelska nie poparliśmy tego projektu, czas pokazał, że mieliśmy rację. Rząd musiał ratować się kolejną ustawą. W swojej bezradności  zaproponował zamiast węgla - dopłatę węglową w wysokości  3 tys. złotych.  Od ilości ustaw i wysokości dopłat na pewno nie przybędzie węgla. Podaż decyduje o cenie: im towaru więcej, tym jego cena jest niższa. O to przede wszystkim powinien zadbać odpowiedzialny rząd. Straciliśmy kilka miesięcy na wewnątrzpartyjnych przepychankach rządu.

Uważa Pan obecne rozwiązanie za wystarczające?

Uważam, że to kolejny chwyt propagandowy rządu, w tym są świetni. Zgodnie z poprzednią ustawą, tona węgla miała kosztować 996,60 zł przy zakupie trzech ton. W tej chwili rząd proponuje jednorazowy dodatek w wysokości  3 tysięcy, przy zakupie dowolnej ilości węgla.  Zakładając, że dalej kupujemy tylko te 3 tony, to za ten węgiel importowany   musimy zapłacić 9 tys., Polacy muszą zatem z własnej kieszeni dołożyć 6 tysięcy.  W przypadku kiedy potrzeba 5 ton, kwota ta sięga 12 tys. Gdzie ta pomoc?! To  dodatkowe koszty. Mało tego,  to kolejne sortowanie i dzielenie Polaków.

W jaki sposób?

Przez 7 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości nikt z tej partii nie zadał sobie trudu, żeby sprawdzić, czym Polacy ogrzewają domy. Każdy, kto korzysta z gazu, koksu, oleju opałowego, energii elektrycznej, a nawet biomasy, nie będzie miał możliwości skorzystania z dodatku w wysokości 3 tys. zł.  Rząd uważa, że tyko cena węgla podskoczyła, ale wszyscy obserwujemy, że  cena pozostałych nośników energii rośnie i przekracza już, w niektórych przypadkach ponad 300 proc.!  Rząd zapomniał również o użytkownikach ciepła systemowego, czyli mieszkańcach bloków ogrzewanych ciepłem pochodzącym m.in. z węgla, gazu itd. Przecież ci ludzie nie postawią w bloku kozy na węgiel. Oczywiście to żart, ale nawet gdyby ktoś wpadł na taki pomysł, to warunki techniczne na to nie pozwolą. W przegłosowanej przez PiS ustawie  wsparcie zakłada pomoc  tylko dla 3,8 milionów gospodarstw domowych. Co rząd zrobi dla tych pozostałych ponad 10 milionów, korzystających z ciepła systemowego i innych źródeł? W większości śląskich miast przeważa zabudowa wielorodzinna, której w ogromnej większości źródłem ogrzewania jest właśnie ciepło systemowe.

Interwenował Pan w tej sprawie?

Jak podają eksperci, przedsiębiorstwa ciepłownicze dziś węgiel po 1800 zł za tonę. W zeszłym roku za tonę płacili 300 zł, różnica jest katastrofalna. Będzie tylko gorzej. Dlatego nie można w taki sposób po raz kolejny dzielić Polaków. Przecież ta podwyżka sięgnie wszystkich. W imieniu Koalicji Obywatelskiej składałem poprawki do tej ustawy, zakładające dofinansowanie do innych nośników energii używanych do ogrzewania. Domagałem się również objęcia tym wsparciem finansowym mieszkańców bloków, korzystających z ciepła systemowego. Niestety, PiS te poprawki odrzucił.

Jakie będą dalsze losy tej ustawy uchwalonej przez Sejm?

Praca nad ustawą, o której rozmawiamy na swój dalszy ciąg w Senacie. Senatorowie Koalicji Obywatelskiej będą forsować rozwiązania i poprawki, których nie chciał uwzględnić PiS. 5 sierpnia ponownie zajmiemy się tą ustawą na posiedzeniu Sejmu. To ostatni moment, żeby rząd się opamiętał i zapewnił wsparcie wszystkim Polakom niezależnie, od tego czym ogrzewają swoje domy i mieszkania.

Ludzie

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

34 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~piswon (46.134. * .197) 05.08.2022 14:36
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~jakbyco (188.137. * .26) jak uważasz te 3000 poprawi dostępność węgla na rynku ?
czy nakręci bardziej inflację ?
poprawi się jakość powietrza ?
wg mnie nie
inflacja wzrośnie !
węgla nie będzie !
a smród będzie jeszcze większy !
ale będzie 3 koła !!!!!!!!!!!!!!!!!!!


~jakbyco (188.137. * .26) 05.08.2022 13:09

To nie ludzie zmienili poglądy. 99% populacji powtarza to, co słyszy w swoich ulubionych stronniczych mediach, które uważa za obiektywne. W tych mediach zmieniła się narracja.

~piswon (46.134. * .160) 05.08.2022 10:45
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

nie rozumiem jednego
jakiś czas temu 99,9 % komentujących
było za likwidacją wszystkich kopalń (ekologia)
a teraz jak brakuje węgla na rynku (energetycznego)
99,9 % szuka winnych likwidacji kopalń
i tych co blokowali powstawanie nowych
WY jesteście po naszymu KABOCIORZE !!!!!!!!
tłumaczęnie dla goroli:
"POL: osoba zmieniająca poglądy, jak rękawiczki, jak wiatr zawieje, albo jak interes zwietrzy."

~ChudyBorys (37.30. * .49) 05.08.2022 10:20
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kopalnia w Rybniku powstanie tak, czy siak.
Narazie blokują tę kopalnie komunistyczne sądy powiązane z Platformą Obywatelską. Ale jak przestanie rządzić w Rybniku "agent 0.499" to kopalnia powstanie.


~jakbyco (188.137. * .26) 05.08.2022 07:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

"~piswon (5.184. * .28) 02.08.2022 11:38 w Rybniku niedawno miała powstać nowa kopalnia
kto zablokował jej powstanie ?jaki rząd ?"
Powstanie tej kopalni zablokował prezydent Rybnika.

~SpostrzegawczeOKO (185.224. * .167) 04.08.2022 21:38
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Albo dodatek dla wszystkich albo dla nikogo. Dlaczego właściciele kopciuchow nie dość że śmrodza to jeszcze mają być faworyzowani?

~do_niżej (5.184. * .15) 03.08.2022 20:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

masz błędne informacje

http://kwkmorcinek.pl/index.php?s=historia7

~ChudyBorys (37.30. * .164) 03.08.2022 19:15
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Pokłady "Morcinka" POmyleńcy z Buzkiem na czele i rudym volksdojczem tuSSkiem, oddali czeskim kopalniom.

~do_niżej (5.184. * .15) 03.08.2022 17:08
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

to może napiszesz że źle orientuję
bo budujesz napięcie ja Hubert w milionerach
pracowałem tam też przez krótki czas
widziałem warunki na dole

~Do_nizej (188.137. * .69) 03.08.2022 17:03
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

No to się źle orientujesz.

~do_niżej (5.184. * .15) 03.08.2022 15:48
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

z tego co się orientuję na Morcinku
były bardzo trudne warunki geologiczno górnicze

~Do_nizej (188.137. * .69) 03.08.2022 15:34

Na Morcinku też się skończyły pokłady węgla które można eksploatować?

~piswon (5.184. * .15) 03.08.2022 13:55
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

~op (91.192. * .86)
z ciebie też ryją w piaskownicach dzieciaki
napisałem : skończyły się pokłady z których można by było wydobywać węgiel
a nie skończył się węgiel

~Wyborcaa (5.173. * .154) 03.08.2022 13:44
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Ten nizej wyraźnie dziennika tvp się naoglądał bo pisze głupoty :)))))))))))
Żal mi cie trollu ale żyj w nieświadomości

~ChudyBorys (37.30. * .47) 03.08.2022 13:39
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Antypolacy z PO, już nigdy nie będą rządzić Polakami.

~Pytek (46.204. * .178) 03.08.2022 07:34
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Członek partii która stworzyła całe państwo dla wybranych ośmiela się mówić w taki sposób. To wy podzieliliście naród na "elite" i resztę czyli niewolników, czy jak kto woli plebs i patologie. Jak pomagaliscie zwykłym ludziom? Jedynie dawaliście rady by: "zmienić pracę i wziąć kredyt". Jak potraktowaliscie obywatelskie wnioski o referenda które podpisały miliony osób? Wyrzuciliście je do kosza. Trzeba mieć wyjątkowy tupet by zarzucać w waszym przypadku komuś to co się samemu nagminnie robiło.

~op (91.192. * .86) 02.08.2022 22:36
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

piswoni- w całym Pszowie słychać wybuchy śmiechu jak przeczytali w twoim komentarzu że na Annie skończyl się węgiel

~skinheadzik (31.179. * .1) 02.08.2022 20:46
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Wstydziłbyś się tak poniżać za 5zł/h.
Bo plafrormiana farma trolli wiecej nie płaci, takim głupkom jak ty. Latwo cie zmanipulować, bo masz JEDNOCYFROWE IQ.

~Do_trolla_nizej (5.173. * .154) 02.08.2022 20:21
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Jednak to prawda że wyborcy pisu inteligencją nie grzeszą i bardzo łatwo ich zmanipulować np przez tvp co stwierdzam po komentarzach

~skinheadzik (31.179. * .1) 02.08.2022 19:48
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

@ 5.173.*.154.

Jesteś zmanipulowaną amebą umysłową na usługach Platfusów.
Przyjdzie czas, ze historia was rozliczy, jako bajbardziej antypolska partia po Drugiej Wojnie.

be 02.08.2022 18:24
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Ty piswonidlo widać żeś młody i głupi nie żyłeś w latach jak taki Gadowski i jego kompani rzadzili więc zamilcz bo nie wiesz co to jest okradanie ludzi normalnych

~Do_trolla_nizej (5.173. * .154) 02.08.2022 18:20
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Na szczęście trollu to nie od ciebie zależy

~ChudyBorys (37.30. * .47) 02.08.2022 18:02
oceniono 6 razy
2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Prywaciarz (93.179. * .78) 02.08.2022 17:55
oceniono 6 razy
-2
Zgłoś

Gdybym miał pracownika,który nic nie potrafi i przez 7 lat wiecznie zwalałby winę na poprzedników wywaliłbym go na zbity pysk!

~Niechcekopalni (5.173. * .154) 02.08.2022 16:19
oceniono 6 razy
-2
Zgłoś

7 lat nierządów zaczyna przynosić efekt pis już nigdy nie będzie rządził sam nawet zatwardziałe pisiory odwracają się od nich,dziadostwo,inflacja i bieda zrobi swoje i bardzo dobrze

~pinokiodoworaawórodjeziora (5.184. * .28) 02.08.2022 14:43
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

ja zadam kontrowersyjne pytanie
jeszcze w zeszłym roku dwa lata temu
tu na nowiny.pl większość opowiadała się za zamknięciem wszystkich kopalń
a teraz odwracają kota ogonem
kto to to kazał pozamykać !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
dlaczego teraz dziś nikt nie jest za zamykaniem kopalń
tylko szuka winnych ?????
bo teraz ziemia pali się wam pod nogami
to że zwykły kopciuch nie będzie miał syfu na ogrzewanie
to nie takie istotne
elektrownie i elektrociepłownie też tego opału nie mają !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
wy zwolennicy 500+ krowa + mieszkanie +
dalej jesteście zmanipulowani ja obywatele rosji ???

luk 02.08.2022 14:15
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

POwiedział Krzysztof Gadowski kolega Buzka co pozamykał najwięcej kopalń za stołek przewodniczącego w europarlamencie

~piswonipinokio (5.184. * .28) 02.08.2022 13:58
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

do super pajaca ~op (91.192. * .86)
w kopalniach Anna Rymer Moszczenica
skończyły się pokłady z których można by było wydobywać węgiel
jakieś pytania ?
co mieli kopać kamień ?
ty normalny jesteś ?

~op (91.192. * .86) 02.08.2022 12:26
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

pajacenizej-Kopalnie Morcinek Moszczenica Anna Rymer to tylko z naszego regionu TVN-ny przezarły wam mózg

~piswon (5.184. * .28) 02.08.2022 11:38
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

w Rybniku niedawno miała powstać nowa kopalnia
kto zablokował jej powstanie ?
jaki rząd ?
przypominam po nie rządzi już 7 lat

~OjCiemnyTenLud (5.173. * .154) 02.08.2022 10:38
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

Widzę że „kurwizja” robi ludziom niezłą wodę z mózgu,nawet nie ma co komentować tych poniższych bzdur

~TAJEMNICZY_ (83.30. * .160) 02.08.2022 10:31
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Mówi to POseł, którego koledzy pozamykali polskie kopalnie węglowe...

be 02.08.2022 09:38
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Kolejny lewak jak wyście rzadzili to okradaliscie normalnych Polaków nie czerwonych a teraz gdy dostaje nie czerwony lewak to jest haja

~op (91.192. * .86) 02.08.2022 09:05
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

Panie pośle skąd to zamieszanie na rynku węgla? Bo moj partyjny kolega premier Buzek przed laty pozamykał kopalnie na wyrazne życzenie Brukseli a dyrektywy UE są dla nas święte Czysz nie taka powinna być pana odpowiedz panie pośle?