Ukazała się książka o jastrzębskim kurorcie
Ukazało się pierwsze polskie wydanie książki z 1879 roku opisujące działalność jastrzębskiego uzdrowiska oraz właściwości zdrojowej solanki.
Książka po raz pierwszy ukazała się w Berlinie w 1879 roku. Jej autorem jest dr Weissenberg. Publikacja opisuje pionierski okres działalności uzdrowiska, a także właściwiści lecznicze podawanej w Jastrzębiu solanki. Książka zawiera też ciekawostki w postaci regulaminów obowiązujących w uzdrowisku oraz opisów sprzętów będących na wyposażeniu obiektów sanatoryjnych.
Polskie wydanie autorstwa Marcina Boratyna, zawiera rozliczne ilustracje i przypisy, pozwalające czytelnikowi lepiej zrozumieć realia jastrzębskich sanatoriów.
Oryginał książki dr. Weissenberga znajduje się w zbiorach Galerii Historii Miasta. Tam też można kupić jej polskie wydanie w cenie 15 złotych.
Chyba się skuszę na zakup tej książki. Swoją drogą władze naszego miasta powinny pomyśleć nad utworzeniem w dzielnicy Zdrój jakiegoś mini sanatorium, gdzie były by prowadzone zabiegi typu odnowy biologicznej. Jako, że Jastrzębie słynęło z uzdrowiska to z pewnością klientów byłoby sporo, gdyby zareklamowali się jako reaktywacja solanki w Jastrzębiu.