Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rondo Centralne zmieni nazwę? Jest pomysł

Członkowie Solidarnej Polski przygotowali uchwałę w sprawie zmiany nazwy ronda Centralnego. SP chce uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych i nazwać rondo ich imieniem.

Rondo Centralne zmieni nazwę? Jest pomysł
Od lewej: Artur Domasz, Szymon Klimczak, Adrian Nalbach

1 marca, czyli w Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" członkowie Solidarnej Polski w Jastrzębiu zorganizowali konferencję prasową. Jednym z tematów było nadanie rondu imienia Żołnierzy Wyklętych. W ten sposób SP chce by uczczono pamięć żołnierzy walczących przeciwko komunizmowi. 

- Mamy nadzieję, że uda się zrealizować ten pomysł ponad podziałami - powiedział Artur Domaszk z Solidarnej Polski.

Projekt uchwały został już przygotowany. Aby mógł zostać poddany pod głosowanie przez radę miasta musi poprzeć go co najmniej trzech radnych. Radny Janusz Tarasiewicz już go podpisał i obiecał złożyć projekt do Biura Rady Miasta.

47 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Gość (89.72. * .143) 03.03.2014 13:14

Pierdoły i bzdety, z pomników, nazw ulic i monumentów nie będzie chleba, ani pracy.

~Gość (84.234. * .81) 03.03.2014 12:46

a czemu do tej pory nie ma w mieście pomnika Henryka Sławika - w Katowicach będą budować, a to facet z naszego terenu, już w Wybiórczej czytałem tytuł \"katowicki bohater\", za chwilę będzie kojarzony z Katowicami, a nie z nami.

~zieeeeew (84.234. * .81) 03.03.2014 12:42

znowu bzdurami się zajmują? Żenada.....

~Gość (195.34. * .240) 03.03.2014 11:32

Dla jednych bohaterzy, dla innych nie. Przykładowo pracownicy Ustavu Pamäti Národa, odpowiednika polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, wszczęli postępowanie dotyczące działalności podhalańskiego partyzanta Józefa Kurasia \"Ognia\" . Słowacy oskarżają jego oddział o zbrodnie na słowackim Spiszu i Orawie. Oddział Romualda Rajsa Burego 30.01 1946 r. w lesie koło wsi Puchały Stare rozstrzelał 30 furmanów, gdyż byli prawosławni. Następnego dnia dokonano pacyfikację wsi Zaleszany (16 ofiar, w tym kobiety i dzieci) i Wólka Wygonowska (2 ofiary). W dniu 2.02.1946 r. oddział \"Burego\" spalił wsie Zanie, zabijając 24 osoby. Podobny los spotkał miejscowość Szpaki (9 osób). To tylko kilka przykładów.

~Gość (84.234. * .146) 03.03.2014 11:28

Brawo!

~oświaty kaganiec (194.41. * .2) 03.03.2014 10:27

Z Wikipedii:

Żołnierze Wyklęci (także: Żołnierze Niezłomni). Polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne - antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Ostatni członek ruchu oporu - Józef Franczak ps. \"Lalek\" z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego \"Uskoka\" - zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie ? 21 października 1963 roku. W praktyce jednak większość organizacji zbrojnych upadła na skutek braku reakcji mocarstw zachodnich na sfałszowanie przez PPR wyborów do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 i powyborczej amnestii, po której podziemie liczyło nie więcej niż dwa tysiące osób[1][2].

Uczestnicy ruchu partyzanckiego określani są jako \"żołnierze wyklęci\", \"żołnierze drugiej konspiracji\" czy jako \"żołnierze niezłomni\". W czasach PRL ogół jednostek antykomunistycznych określany był jako reakcyjne podziemie. Określenie \"żołnierze wyklęci\" powstało w 1993 - użyto go pierwszy raz w tytule wystawy Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r., organizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim[3]. Termin ?żołnierze wyklęci? upowszechnił Jerzy Ślaski, publikując książkę o takim tytule[4][potrzebne źródło].

W walkach podziemia z władzą zginęło około 15 tys. ludzi, w tym około 7 tys. członków podziemia

~jaś wędrowniczek (194.41. * .2) 03.03.2014 10:25

Pomysł godny uwagi! Ciekawe co na to historyk M.J.