Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Może chodzi o to, aby tu nic nie było w mieście?"

Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego to temat, który przewija się w lokalnej polityce od lat. Wydawałoby się, że wszyscy w mieście są zgodni, co do tego, że jest to jedna z ważniejszych spraw w Jastrzębiu. Jednak ostatnio ze strony części radnych pojawiły się głosy, że może ważniejsze są remonty dróg, może jeszcze poczekać, bo przecież ludzie chcą chleba, a nie igrzysk. O co w tym wszystkim chodzi? 

"Może chodzi o to, aby tu nic nie było w mieście?"

OWN jest jednym z kluczowych projektów strategicznych miasta. Był też bohaterem kampanii wyborczej w 2014 roku, a nawet w 2010. Wszystkie ugrupowania polityczne wypisywały go sobie na sztandarach. Wszyscy przyznawali, że odnowienia OWN chcą mieszkańcy, jak to się teraz mówi suweren, a ich wola jest święta. Jednak podczas kwietniowej sesji Rady Miasta, kiedy omawiano projekty strategiczne, u części radnych z Klubu Prawo i Sprawiedliwość pojawiły się poważne wątpliwości.

- Wątpliwe jest finansowanie modernizacji OWN wyłącznie ze środków miejskich. Czy aby na pewno miasto wykorzystało wszystkie możliwości pozyskania środków zewnętrznych? Skoro już tyle czekamy to pytanie, czy możemy poczekać jeszcze trochę. Rozumiem zniecierpliwienie innej części mieszkańców, aczkolwiek to są kolejne miliony złotych, które moglibyśmy zainwestować w różne tematy, między innymi te gospodarcze. Wydaje mi się, że młodzi mieszkańcy oczekują bardziej chleba, a nie igrzysk. Najpierw jest chleb, a potem są igrzyska. To zagospodarowanie OWN będzie sprzyjało rekreacji, ale co z tego, jeśli nie będzie czasu na odpoczynek, bo trzeba będzie jechać do pracy poza miasto - mówił Szymon Klimczak (PiS).

Tymczasem inny radny z Klubu Prawo i Sprawiedliwość Mirosław Kolb w czasie tej samej sesji, przy okazji dyskusji nad Strefą Centrum, sprzeciwił się temu, aby było tam centrum handlowe. Zaproponował zlokalizowanie w tym miejscu… terenu rekreacyjnego. Radny Tadeusz Sławik (PiS) liczył się nawet z możliwością odkupienie w przyszłości tego obszaru od prywatnego właściciela za cenę kilkunastu milionów złotych. W kwestii modernizacji OWN, do którego miasto ma prawa własnościowe, to był gotowy zwlekać z inwestycją rok, czy nawet dwa.  Radny Andrzej Matusiak, podczas dyskusji nad OWN, wskazywał na inne istotne sprawy w mieście, jak chociażby remont ulicy Wyzwolenia w sołectwie Ruptawa.  

A więc chleba czy igrzysk? Odpowiedź na to pytanie, według radnych PiS, jest różna i to wygłoszona podczas jednej sesji. W takiej sytuacji trudno mówić o spójności w poglądach prezentowanych podczas tego samego posiedzenia.

Takie postawienie sprawy wywołało zdziwienie ze strony zastępcy prezydenta miasta Romana Foksowicza, który argumentował, że mieszkańcy od lat czekają na odnowiony OWN i zadanie to zostało wpisane do projektów kluczowych - co zaakceptowali radni - a więc najważniejszych Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Radna Lucyna Maryniak (PO) podkreślała, że każde ugrupowanie, które szło do wyborów zarówno w 2014 roku, jak i wcześniej, bo w 2010 obiecywało mieszkańcom odnowiony OWN.

- Także poseł Grzegorz Matusiak w 2010 r. prezentował makiety tego, jak będzie wyglądał zmodernizowany OWN. A teraz, zapomnieliście o tym? Wypada tu przypomnieć znane powiedzenie, co by tu jeszcze spieprzyć, co jeszcze - mówiła.

Alina Chojecka (PO) także podnosiła wolę mieszkańców w kwestii OWN

- A może to nie jest ten czas, a może to nie są te pieniądze? No to teraz odpowiedzmy sobie na pytanie, chcemy żeby wreszcie ten OWN zrobić, czy nie chcemy tego OWN? Czy mieszkańcy chcą tam wypoczywać z całymi rodzinami? Czy mamy obowiązek wreszcie stworzyć im takie możliwości? - pytała radna.

Bernadeta Magiera z Klubu Radnych Dla Jastrzębia podkreślała, że może w debacie o OWN chodzi nie tylko o merytoryczne przesłanki i troskę o mieszkańców.

- Nie mogę zrozumieć logiki myślenia moich przedmówców Klubu PiS. Żałują wydać z kasy miejskiej 6 mln zł. A z drugiej strony mogliśmy taniej wybudować Dom Solidarności w Zdroju, a mamy budować go na Kaszubskiej, co będzie kosztowało dwa razy tyle albo i drożej, bo panowie uparli się, żeby to było na Kaszubskiej. Może tu chodzi o to, aby nic nie było robione w mieście?- zastanawiała się radna Magiera.

Prezydent miasta Anna Hetman podkreślała, że konieczne jest działanie władzy wykonawczej jak i uchwałodawczej (radnych) na rzecz miasta.

- Jeśli chcemy, aby mieszkańcy czuli się tutaj dobrze i abyśmy wspólnie mogli wywiązać się z pewnych obietnic, to jednak trzeba je realizować. Każdy z nas mówił, ze OWN jest zadaniem priorytetowym. Zastanówmy się, kiedy my razem będziemy się cieszyć z czegoś, co nam się wspólnie udało? - podsumowała dyskusję prezydent. 

39 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~gość (83.10. * .5) 31.08.2017 11:31

do Mieszkaniec - Potrafisz tylko krytykować PiS, a co robi opozycja np.PO i PSL w Sejmie.Ty zachowujesz się tak samo. Ludzie wiedzą, że PiS w Kraju rządzi bardzo dobrze i nie dadzą się nabrać na te twoje psioczenie.

~Mieszkaniec (89.73. * .191) 15.05.2017 07:07

Mieskzańcy mają dość obłudy pisowskich radnych, ta grupa ludzi gada na sesji od rzeczy. Przeczentuja poglądy, które sie nawzajem wykluczają, nie trzymaja kupy. Czy ta zbieranina pseudodziałaczy tego nie widzi? Może nie. My mieszkańcy doskonale zdajemy sobie sprawę z ichtak zwanej polityki, byleby nic w tym ieście nie powstało. Tylk tak dalej panowie. Zobaczymy kto z was znajdzie sie za burtą w nastepnych wyborach. A znajdzie, oj znajdzie..

~teaMen (89.73. * .127) 14.05.2017 07:55

Mocna figura - do wywalenia. Mieszkańcy mają dość tej obłudy i pseudo prezydentury.

~do 12:34 (89.73. * .191) 11.05.2017 13:02

Mylisz sie, beda remontowane i nawet ze ściezkami rowerowymi. Nie siej pisowskiej propagandy

~do do SJZ (83.22. * .111) 11.05.2017 12:34

Nie ma kasy na Mazowiecką, bo chodniki nie będą remontowane. Nawet nie są w planie.

~do SJZ (89.73. * .191) 11.05.2017 07:57

Jak to nie ma kasy? Mazowiecka się remontuje. To w zasadzie budowa nowej drogi od początku, a nie kładzenie tylko nawierzchni afaltowej - nakładki. Jak Bzianecki latami nic z tym nie robił to było dobrze? Teraz się coś robi to źle? Ludzie puknijcie się w łeb, czego wy chcecie? Wiadomo, że remont wiąże się z niedogodnosciami, tak było jest i będzie! A potem każdy bedzie jeżdził jak po swoim, prawda?

~SJZ (89.72. * .152) 11.05.2017 06:58

Prezydent miasta nie ma kasy na remont ul. Mazowieckiej, dzieli do na kilka etapów. A teraz lekką rączką chce dać z budżetu miasta aż 6 milionów na remont OWN. Urzęduje już 2,5 roku więc mogła postarać się o zewnętrzne środki finansowe. Po co komu ten OWN? Zbędny wydatek, a do tego dojdą koszty jego utrzymania. Brak logicznego myślenia!!!

~nocny wilk (89.73. * .191) 10.05.2017 22:07

Bzianecki ze Bzia też obiecywał. W wyborach 2014 roku pomiędzy pierwszą a drugą turą zwołała specjalną konferencję prasową i szczerzył kły znad makiet OWN, z których gówno wyszło. Liczyło sie pokonać Chojecką i strach mu zajrzał w ślipia. Tutaj przynajmniej przetarg jest ogłoszony, są pieniaze, sa plany. To sam Matusiak, który w 2010 marzył zostać prezydentem miasta i też latał z makietami OWN pod pachą, nawet jakieś balony były tam wymalowane, które startują z OWN. Więc jak pamiętac, to pamiętać, ale wszystko.

~ francek (89.73. * .132) 10.05.2017 21:42

Nikt nie da ci tyle ile obieca upadla caryca z PO !!!!!!!!!!!!

~edward (89.73. * .191) 10.05.2017 21:18

Bezchołowie pisowskie i gnanie na oślep doprowadzi do miasto do uadku. Zobaczycie!

~Leon (37.248. * .70) 10.05.2017 20:56

Ludzie trzeba na wybory chodzić i nie wybierać głupoty do rady miejskiej. Dom solidarności to trup, którego trzeba będzie corocznie balsamować dotacją z miejskiej kasy... Ale co tam, kilku pociotków złapie się do roboty, miasto dorzuci kilka milionów i będzie grało...

~aaanonimusss (31.174. * .236) 10.05.2017 20:23

Zamknąć chamskie bydło w domu z betonu. Po co im elegancki rynek, nowoczesne muzeum i zielony OWN. Przecież chamskie bydło może oglądać propagandę w TVPiS. Chamskie bydło - bo za takich nas mają niepoRADNI umysłowo pasibrzuchy z PiS.

~manek (89.73. * .191) 10.05.2017 19:43

Panom z PiS pewnie nie pomyśli, że możemy się dowiedzieć jakie głupoty wygadują podczas sesji. I dobrze, wyciągniemy wnisko przed wyborami i w dniu wyborów.

~do "DO Żabi wytrysk" 18:13 (31.179. * .1) 10.05.2017 19:23

Wałbrzych 120 tys. miał wg. wikipedii 5 lat temu (stąd twoje dane). W 2016 roku było 103 tys.wałbrzyszan, więc nie masz danych aktualnych. Tak samo Rybnik miał 143 tys. a teraz ma 137. z tym że do Rybnika co chwilę są przyłączane jakieś wioski. Rybnik za niedługo nie będzie miał ani 130 tys. bo umieralność tam jest najwyższa w kraju. Jezeli lubisz SMOG to się tam wyprowadź. Jesteś kompletnym laikiem i poziom twojej wiedzy jest podstawowy, bo gimnazjalny to za dużo.

~mysz (83.5. * .129) 10.05.2017 18:40

Panowie Z PiS pogubili się totalnie.Czy ktoś jeszcze zagłosuje kiedyś na tych hamulcowych?Tych głupot to już nawet komentować się nie chce.Banda wypranych i przenicowanych mózgów.

~@ DO Żabi wytrysk (89.73. * .132) 10.05.2017 18:13

Walbrzych ma 120 a nie 100 tyś. po 2 w Rybniku liczba ludności rosnie czyli można? pewno ze można!!!!

~do olorionek (89.73. * .191) 10.05.2017 16:17

Tu nie chodzi o to z PiS jest zły, ale można zobaczyc jakie mają sprzeczne poglądy w tej sprawie i innych zresztą też - OWN za drogi. Dom SOlidarnosci na Kaszubskiej ok. 20 mln zł - w sam raz, ewentulnay wykup terenów ze strefy centrum za kilkanasice milionów złotych - czemu nie. gdzie tu jest logika? Oni sie sami gubią w tych swoich sprzecznych wersjach. Nie ma jakiejś, nie mówię, że jednomyślności, ale przemyślanej wizji, poza jedną - byle namieszać prezydentowi, byle było gorzej, byleby coś nie wyszło. Tylko jednego nie biora pod uwagę. Nawet jeśli wygrają wybory w 2018 to już tych, możliwości, które teraz są ze zdobyciem finansowanie moze nie być i dupa blada. A obserwując poczyniania rządu PiS zapewne kurek z kasą unijną zostanie nam przykęcony

~olorionek (89.73. * .61) 10.05.2017 16:06

No i masz 100% racji seboc, tylko dlaczego teraz próbuje się grać kartą \"Myśmy wszystko dobrze zrobili tylko PiS jest zły\"? Przecież to jest chore.

~Czytacz Marek (78.8. * .69) 10.05.2017 14:30

Dofinansowanie OWNu odrzuconon ze względu na zbyt dużą ilość projektów. Formalnie i merytorycznie był dobry i poprawny ale zaważyły zwyczajne opinie urzędników któremu wnioski przyznać a któremu nie. Doinformuj się bo było o tym nie raz mówione.
Druga sprawa że artykuł nie jest o tym tylko o podwójnej moralności PiS. Sami mieli remont OWNu wpisany w program a teraz sami sobie zaprzeczają mówiąc że nie jest potrzebny...

~seboc (193.28. * .1) 10.05.2017 14:24

Tylko w przypadku OWN-u to nie pisowcy zablokowali a Pani Prezydent sama sie zablokowala.
Na swoje stronie pisze, jakie to poczynania zaangazowana armia ludzi podjela. I co? Nic, para w gwizdek.
Miasto nie dostalo dofinansowania. Wniosek zostal odrzucony, a mogl byc odrzucony w powodow dwoch:
- bledow formalnych,
- absurdalnego przedmiotu projektu.
Nie ma znaczenia, z jakiego powodu miasto dofinansowania nie dostalo, ale juz na tamtym etapie popelniono blad. Pani Prezydent zorientowala sie, ze fakt odrzucenia to znaczna szkoda wizerunkowa i obiecala, ze pomimo braku wsparcie z zewnatrz, miasto zbuduje OWN. Znowu sie nie powiodlo. Znowu z mozliwych dwoch powodow:
- projekt za 150 tys. jest niekompletny i nie moze byc podtawa do budowy,
- nikomu nie oplaca sie budowac na proponowanych przez miasto warunkach.
Nie mozna tu winic potencjalnych wykonawcow, bo ci sie przeciez nie zglosili. Po prostu organizacja calego procederu lezy.
Jest prawie polowa roku 2017. Po latach gadki, obiecanek i przechwalek i zapewnien, ze ten OWN to juz za chwile, projekt stoi w punkcie wyjscia. Pasek postepu wciaz pokazuje 0%.
Wyglupy niepowaznych ludzi.

~do o co chodzi (78.8. * .69) 10.05.2017 13:35

Masz racje ze nikt sie na przetarg nie zgłosił. To co jednak teraz wygadują pisowcy woła o pomstę do nieba. Oni chcą wszystko odkładać na przyszłość, zastanowic sie czy \"miasto teraz na to stać?\". Jednocześnie chcą wykładać duże miliony na Dom Solidarności na Kaszubskiej czy odkupienie terenu w strefie centrum... Chcą robić rzekome oszczędności łącząc komisje rady miasta co w ostatecznym rozrachunku daje jednak większe koszty. Raz chcą tak a raz tak. Jak im wygodniej. Zero pomysłu, byle tylko pokrzyżować plany prezydent. A potem będę w kampanii wytykać \"nie zrobiła tego, nie zrobiła tego\". Można by tak mówić gdyby nie to że to oni mają w radzie większość (z tym dziwnym tworem Samorządnym Jastrzębiem) i mogą każdy pomysł \"udupić\". Bo to rada miasta zatwierdza wszystko co się dzieje w mieście a prezydent musi robić nawet gdy mu nie po drodze. Radni pis powinni się jednak zastanowić nad tym że jednak większość głosowała na Hetman i chcą zeby jej obietnice były wdrażane w życie. A oni mają to w głębokim poważani bo liczy się tylko dobry partii i ich ziomkow.

~pedagog (89.72. * .177) 10.05.2017 13:30

Niczego nie zrobią w następnej kadencji, bo ich po prostu nie będzie w Radzie Miasta. Nie spotkałem jeszcze człowieka, który by popierał takie działanie.Wszyscy ich mają dość!!!

~o co chodzi (193.46. * .252) 10.05.2017 13:22

Przecież OWN nie powstaje bo nikt się nie zgłosił na przetarg, a nie dlatego, że PiS coś blokuje.

~Zeb (85.202. * .251) 10.05.2017 13:14

Ani jednego Nowego miejsca pracy to po uj ten own

~Gość (89.73. * .191) 10.05.2017 12:49

Przypatrcie się pisowcom, sa na nie z zasady. Kłamcy, że chodzi im o dobro miasta, o swoje dobo i tyle

~do Edek (78.8. * .69) 10.05.2017 12:48

Dokładnie! Masz całkowitą rację. Będzie tak że teraz blokują wszystko a potem zrobią i powiedzą że \"hetman nie umiała a nam się uda\". To jest przecież dokładnie przemyślane działanie. Szkoda tylko że mieszkańcy na tym cierpią...

~Edek (87.207. * .193) 10.05.2017 12:36

Blokują wszystko a potem to samo zrobi Kasza i ci co teraz blokują powiedzą ze przyszedł Kasza i zrobił a Hetman nie potrafiła. Uważam że ci ludzie działają na szkode miasta.

~do żabi wytrysk (31.179. * .1) 10.05.2017 12:11

Każde miasto się wyludnia! W Wałbrzychu ze 180 tys. zrobiło się 100. Bytom i wiele innych miast, gorzej jak w J-biu. Ale dla Jastrzębia najważniejsze, żebyś ty stąd jak najszybciej wyjechał i nie zaniżał poziomu miasta.

~Koks (46.134. * .28) 10.05.2017 12:01

Blokuja wszystko zeby prezydent przegrala wybory

~smutna pani z wąsem (77.115. * .249) 10.05.2017 12:00

Banda !
Załoźyli garnitury, granatowe fatałaszki i mają nas głęboko w du....

~seboc (89.73. * .127) 10.05.2017 11:36

co wy mozecie wiedziec o trudnym dziecinstwie i ciezkich zabawkach....

~Mieszkaniec (46.134. * .77) 10.05.2017 11:34

Pisowce patrzymy wam na ręce każdy was idiotyzm, każde wasze idiotyczne zagranie ujrzy światło dzienne i wyborcy was ocenią.

~Wasabi (46.18. * .1) 10.05.2017 11:27

Czytam i widzę, że strategia radnych Pisu jest prosta jak drut - obiecać złote góry ...z naszych podatków.
Nabrać ludzi dokładnie tak, jak jego partia nabrała Polaków na 500+ . Do dziś wielu ludzi naiwnie wierzy, że dostaje je od PiSu, a nie z naszych kieszeni. A to są tylko pieniądze przełożone z jednej kupki kosztem drugiej - jedna wielka, gigantyczna łapówka wyborcza z naszych podatków.
Inna wielka łapówka to tłuste posady wyłącznie dla swoich, najczęściej zupełnie absurdalne jak czyjaś szwagierka, z zawodu salowa w zarządzie spółki energetycznej i innych kolesi w spółkach JSW. To setki tysięcy Misiewiczów kupionych za naszą kasę.
Komunizm w odmianie stalinowskiej, a oni mówią o sobie \"prawica\", hahahaha!
OWN ma być i koniec!

~zbig (89.73. * .191) 10.05.2017 10:53

Spojrzcie na brak konsekwencji w wypowiedziach pisowców. Myślą, że nikt tego nie zauważył, a jednak....

~Żabi Ogier (89.73. * .132) 10.05.2017 10:48

Miasto się wyludnia ze 105 zostało 85 000 mieszkancow .Ludzie widza nieudolnosc władzy i masowo wyjeżdżają !!!!!!!

~Dariusz (84.234. * .11) 10.05.2017 10:48

Proponuję na tych terenach kościoły wybudować haha

~Gość (89.73. * .191) 10.05.2017 10:47

Hamulcowy Klimczak. Rozliczymy go!

~seboc (85.14. * .18) 10.05.2017 10:40

Nie chce mi się już tego komentować.

~Gość (89.73. * .191) 10.05.2017 10:39

Pisowcy się gubią, zestawienie ich wypowiezi to jeden wielki chaos z których bije działanie na szkodę miasta. Są za tepi, aby wspólnie prezentować jednolite stanoiwsko. Po prostu nie potrafią.