Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bohaterowie z Bożej Góry zostali patronami ronda

Bohaterscy Obrońcy Bożej Góry z września 1939 roku zostali patronami ronda, które otrzymało ich imię. W sobotę odbyło się połączone posiedzenie Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój i Rady Gminy Mszana, w celu uhonorowania żołnierzy. 

Bohaterowie z Bożej Góry zostali patronami ronda

Radni Mszany nadali pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Gminy Mszana dla pchor. Franciszka Sławika. Statuetkę z rąk wójta gminy Mszana, Mirosława Szymanka, odebrał syn odznaczonego radny Jastrzębia-Zdroju, Tadeusz Sławik.

Radni Mszany nadali też nazwę Obrońców Bożej Góry skrzyżowaniu typu rondo ulic: Wodzisławskiej i Drogi Głównej Południowej. 30 października 2014 roku Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Przewodniczącego Rady Gminy Mszana i Wójta Gminy Mszana o nadanie nazwy Obrońców Bożej Góry skrzyżowaniu typu „rondo” na terenie gminy Mszana, by w ten sposób uczcić pamięć żołnierzy polskich z września 1939 r.

- Przed nami samorządowcami nie stoją wyzwania takiej skali jak stały nad honorowym obywatelem gminy Mszana Franciszkiem Sławikiem. Nie stoją wyzwania tak bezpośrednio związane z obroną kraju, obroną naszych wartości, ale mimo to ten nasz patriotyzm właśnie przejawia się w dbaniu, o jakość wspólnoty samorządowej - zaznaczył Łukasz Kasza, przewodniczący jastrzębskiej Rady Miasta.

Prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój Anna Hetman podkreślała, że uhonorowanie Obrońców Bożej Góry to efekt działań ponad podziałami radnych z obu gmin.

- Dopisujemy historię do kart, które napisali nasi ojcowie i dziadkowie. Myślę, że tak jak my jesteśmy z nich dumni, że walczyli o to, aby nasza ziemia, nasz kraj był wolny, aby żyło nam się wszystkim tu lepiej. Tak w tej chwili oni z nas są dumni, że zdołaliśmy stanąć ponad podziałami i wspólnie gmina Mszana i Jastrzębie-Zdrój zorganizować tą uroczystość - mówiła prezydent miasta Anna Hetman.

Wójt Mszany oprócz wartości patriotycznych odwołał się także do współczesności i podkreślił mocną rolę samorządu, który podejmuje ważne dla społeczeństwa zadania.

 - Miejsce na pograniczu naszych miejscowości nie będzie już anonimowe, a o bohaterstwie naszych mieszkańców będą dowiadywać się następne pokolenia.  Poprzez tego typu inicjatywy jesteśmy w stanie pokazać, że samorządy są silną jednostką państwa - zaznaczył Mirosław Szymanek, wójt Mszany.

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Prawdomowny (46.134. * .114) 23.05.2017 15:43

Pomijając kwestie ciągłego trzymania Polaków w sidłach rozpamiętywania i życia wydarzeniami II WS to cóż nam po nazwie ronda? Chyba nikt nigdy dokładnie nie zbadał tych ziem ale \'Mirek handlarz\' nie ma najmniejszego oporu w zastawianiu okolicy swoimi złomami i wysypywaniu ton żwiru pod następne graty. Tak właśnie u nas wyglada dbanie o historie i ciekawe miejsca mocno z nią związane.

~Gość (31.179. * .1) 23.05.2017 11:19

Takie pytanie.
Po co nasi włodarze tam się bawili? To nie tereny naszego miasta, niech poszukają sobie zajęć w terenie naszego miasta, znajdzie się na pewno i to nie jedno.

A odnośnie naszych terenów koniec obwodnicy w naszym mieście przebiega po terenie M. Jastrzębia-Zdroju a tablice porozstawiane \"Pniówek\" Mamy jakieś rozbiory w mieście?

~leon (89.73. * .191) 23.05.2017 09:46

Pisowcy gadają o historii, najpewniej wojekna ich kręci, a prezydent JZ i wójt MSzany o współczensoci, o tym, że samorząd to wazna cześć państwa, że działania wspólne ponad podziałami zapewni rozwój. Widzicie różnicę? Seboc dobrze mówi, tej martyrologii mamy dość!

~seboc (193.28. * .1) 23.05.2017 08:11

Moznaby komus przypomniec, ze wojna sie juz dawno skonczyla i na swiat nalezy patrzec inaczej.
Taka martyrologiczno-militarno-pseudopatriotyczna retoryka to szkodliwa bzdura.

~czagajew (188.146. * .18) 22.05.2017 21:18

tacy sami to bohaterowie co i ci przekleci, co chlopow grabili i mordowali niewinnych. tyle barwnych postaci ktore zbudowaly to miasto co daly chwale polsce, Gierek, kiszczak,Jaruzelski lub pierwsza osoba ktora dala niepodleglosc i wolnosc polsce Tw Stalin .

~Lulas (87.207. * .62) 22.05.2017 17:20

Ufff..bo już myślałem, że będzie \"Bohaterów Smoleńskich\" albo jakiś inny pis-wymysł. Szacunek dla nazwy.

~Mieszkaniec (87.207. * .132) 22.05.2017 16:44

Popieram z satysfakcją tą decyzję Rad miasta i Gminy.

~mobi (83.26. * .14) 22.05.2017 15:36

no teraz to już tam będą chociaż trawe kosić