Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nie będzie można palić węglem złej jakości?

Smog. Bywa, że jego powodem jest również złej jakości węgiel.  Rząd ma wkrótce zaradzić temu przyjmując projekt ustawy o jakości paliw stałych. 

Nie będzie można palić węglem złej jakości?

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wyliczył, że domowe piece są odpowiedzialne za 91 proc. emisji pyłu zawieszonego PM10. Przemysł odpowiada za 2 proc. tej emisji. Z powodu smogu rocznie umiera ok. 40 tys. Polaków, to tak jakby wymierało takie miasto jak, np. Ciechanów czy Kutno. W samym Krakowie w styczniu 2016 r. smog mógł się przyczynić do śmierci ok. 300 osób.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw trafił pod obrady rządu i "w najbliższym czasie zostanie przyjęty". Prace parlamentarne powinny potoczyć się tak, by nowe rozwiązania mogły wejść w życie jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Dzięki temu, ze składowisk węgla dla odbiorców indywidualnych znikną muły i flotokoncentraty - czyli węglowe odpady, które w ogromnej mierze odpowiedzialne są za powstawanie smogu.

- To przełom w polskim ustawodawstwie; od tej chwili klient podjeżdżający do punktu sprzedaży węgla będzie wiedział, jakie paliwo kupuje. Mamy nadzieję, że dzięki tej ustawie wyeliminujemy tych, którzy chcieli zarabiać na niewiedzy klientów, bo chodzi nie tylko o muły i flotokoncentraty, ale też (proceder - PAP) polewania węgla wodą, by zwiększyć jego masę - wskazała minister Emilewicz.

Obecnie do ogrzewania domów indywidualnych wykorzystywane jest 20 proc. węgla z polskich kopalń, a nowe regulacje dotyczą tylko spalania w instalacjach domowych. Jak podkreślił, oznacza to zmianę struktury sprzedaży węgla. Instalacje przemysłowe - w tym wielka energetyka - mają wszystkie wymagane unijnym prawem instalacje odsiarczania i filtry. Dlatego zakłady te mogą bezpiecznie spalać również muły i flotokoncentraty - tłumaczył.

22 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Gość (31.179. * .1) 08.02.2018 13:09

@ Abdul

Niech ci będzie - masz dziwne rozumowanie.
Znam pajaca co jeździ z Pomorskiej do Żor A1. To co też mamy z Jastrzębia autostradę do Żor?

~ABDUL (89.75. * .147) 07.02.2018 21:54

Gość Dziś o 16:20
nich ci będzie leci w kierunku Żor aż do osiedla szeroka a po drodze są kopcące kominy domków jednorodzinnych i tak patrząc na sieć ciepłowniczą można by było podłączyć masę domków ,nie twierdzę że wszystkie od razu bo to niemożliwe ale z biegiem lat... nie od razu Kraków zbudowali.
Dopłata do pieców to fikcja walki ze smogiem.

~Gość (31.179. * .1) 07.02.2018 19:59

@ Do Gość z 16:20 Dziś o 19:06

Masz rację ale pod warunkiem że nie mają okresu remontowego. Bo takowy jest zaplanowany w okresie wiosna-jesień z podziałem pomiędzy EC Moszczenica i EC Zofiówka w naszym rejonie konkretnie. I trafią ci się zimne dni na przełomie sierpień i wrzesień a masz pecha bo jesteś podłączony do CE Moszczenica i masz w domu to co masz.A w tym okresie +15*C to zimno.

A na osiedlach jeszcze jest inne zjawisko. Są wymienniki ciepła a spółdzielnie żeby zaoszczędzić nie odbierają ciepła dostarczonego przez EC. A skąd wiem mam rodzinę na osiedlu - grzaną przez EC Moszczenica na dodatek ten pan pracuje na tej że EC.

~Do Gość z 16:20 (89.64. * .92) 07.02.2018 19:06

Elektrociepłownie już dawno odeszły od tak zwanego sezonu grzewczego. Jeśli będzie zimno w lecie to też będą grzać. Ciepło to towar. Chętnie sprzedadzą każdą ilość jaką mogą wyprodukować. Jak produkcja jest duża to i koszt produkcji spada. Ocieplone bloki już nie chcą tyle ciepła co dawniej. Zwłaszcza, że mieszkańcy nie grzeją całą dobę. Bo płacą za każdą dostarczoną kilokalorię.

~Gość (31.179. * .1) 07.02.2018 16:20

@ Abdul - do jakich Żor leci ciepło z EC Zofiówka? tylko na osiedle szeroka.

Mieszkam na domku i z miłą chęcią bym, się podłączył do sieci ciepłowniczej. Ale są warunki jak jest chłodniej niech grzeją a nie tylko jak sezon i tyle w temacie.

To nie wypali - miasto nie chce nas podłączyć do kanalizacji bo się im nie opłaca a do ciepłowni podłączą? musieli by beczkowozami ciepłą wodę rozwozić.

~np (188.137. * .5) 07.02.2018 11:06

straz miejska powinna zrobic spis kopciarzy i im miasto powinno dopłacic do nowego kotła

~Dobry pomysł (89.64. * .92) 07.02.2018 10:25

Propozycja podłączenia domków do elektrociepłowni to bardzo dobry pomysł. Te firmy chętnie przystąpią do rozbudowy swych sieci ciepłowniczych. Dla nich to inwestycja, która się zwróci, jak nie przesadzą w cenach za dostawę ciepła.

~adin (77.255. * .22) 07.02.2018 00:10

Zasadniczo smog pojawił się wraz ze wzrostem liczby samochodów oraz importem złej jakości węgla.Kto i kiedy zacznie sprawdzać co sprzedaje się nam na opał?Klient takiej możliwości nie ma. Na naszych kopalniach były laboratoria , teraz liczy się tylko zysk.Za złej komuny kominiarz obowiązkowo raz na kwartał czyścił kominy i nie było plastików po prostu nie było.TRZEBA ZMIENIĆ TECHNOLOGIĘ.

~bastek00 (91.192. * .7) 06.02.2018 21:08

jak taka hetman czy obojętnie kto chce wygrać najbliższe wybory to powinien obiecać przyłączenie domów/rozbudowa ciepłociągu itp. I to dotyczy wszystkich miast w okolicy. A nie bicie pany i rzucanie kiełbasy wyborczej pt. bezpłatna komunikacja.

~Do apelującego do UM (89.64. * .27) 06.02.2018 20:41

Jastrzębie to nie Kraków, gdzie państwo wspomaga. Wodzisław, tak jak Kraków. Bardzo stary problem. Wszyscy używali byle jakiego węgla. Bo innego nie było lub był ogromnie drogi. Jastrzębie nie dysponuje ogromnymi pieniędzmi. Bo skąd ma je wziąć? Chyba najlepszym rozwiązaniem jest propozycja podłączenia się do centralnego ogrzewania. Zyskamy na tym wszyscy. Ale doprowadzenie ciepłej wody do osiedli domków, to spory koszt.
Wyłączyć sterowanie światłami na skrzyżowaniach. Stoją na nim samochody na czerwonym choć mogły by przejechać. Ktoś już o tym pisał. UM nic nie robi. Dlaczego? Czy osoba odpowiedzialna na te światła ma jakieś spec chody?

~ABDUL (89.75. * .147) 06.02.2018 19:44

DO "Apel do UM"
UM nie powinien dopłacać do wymiany pieca tym co są w zasięgu elektrociepłowni "ZOFIÓWKA" tylko podłączać ich do sieci,skoro ciepło leci z Jastrzębia do Żor i Wodzisławia to do nich też dotrze. Problemy się likwiduje a nie niby " unowocześnia ".

~do Barykent (31.1. * .1) 06.02.2018 18:28

Już to było przerabiane na osiedlu Astrów. Podłączali się wszyscy będzie wygodnie bez dymu.
Dym był jak mieszkańcy dostali pierwsze rachunki za ogrzewanie.
Zawory pozakręcane i mul do piwnicy...

~freddy (89.25. * .86) 06.02.2018 14:48

do gość: najgorzej jest w bezwietrzne dni.
do 90% zanieczyszczenia powietrza to niska emisja, nie przemysł.

~antysmog (84.234. * .82) 06.02.2018 14:45

jutro przed południem będę objeżdżał Ruptawe i Bzie ...tak więc nie ważcie się truć!!! będą donosy!!!

~Barykent (89.67. * .130) 06.02.2018 13:29

Podłączyć wszystkie domki jednorodzinne pod centralne ogrzewanie i będzie mniej syfu w powietrzu .

~Gość (31.179. * .1) 06.02.2018 13:23

Popatrzcie sobie teraz na mapę zanieczyszczenia potem zobaczcie jak wieje wiatr i wyciągnijcie wnioski skąd ten nasz smog się bierze.
Połowa z was hejterów nie potrafi tego ogarnąć ale jaszczeć to tak.

~Apel do UM (87.101. * .84) 06.02.2018 11:19

Jak chcecie Państwo nakłonić właścicieli pieców do ich wymiany i modernizacji kotłowni? Jak oferujecie marne 3 tysiące. Taki Wodzisław 6tyś, Kraków - Program Ograniczania Niskiej Emisji dla miasta Krakowa to 60-80%( było100%) inwestycji. W ramach programu mieszkańcy Krakowa oprócz wymiany kotła węglowego na np. kocioł gazowy mogą starać się o dotacje na montaż odnawialnego źródła ciepła ? np. pompy ciepła. Dotacja w roku 2017 na pompę ciepła wynosiła do 30 000 zł. Dochodzę do wniosku, że Włodarze Miasta mieszkają w króliczokach a ciepło pochodzi z grzejnika tak jak prąd bierze się z gniazdka.

~erwin (89.67. * .130) 06.02.2018 10:19

To taka walka z wiatrakami , jest ogień jest dym i jakim węglem by nie palić to będzie dym i popiół na wszystkim do okoła z płucami włącznie .

~Radio Teheran (193.28. * .1) 06.02.2018 08:16

Stare buty i styropian pala sie swietnie i zdrowo. Nie naruszam zadnej struktury sprzedazy wegla.

~tomi (188.137. * .5) 06.02.2018 08:12

bzdury, bzdury - nie bedzie mozna palić? to pierwsze trzeba zablokowac sprzedaz takiego syfu, a u nas w kraju wszystko od doooopy strony, wszystkie ustawy, uchwały to prowizorka i bylejakosc

~zły dobry węgiel (89.64. * .27) 06.02.2018 08:00

Teraz też kupujący wie jaki kupuje węgiel. "Najlepszy, popiołu zostaje garstka" zapewnia sprzedający. W piecu, tak "prawda" okazuje się nieprawdą. Rząd powinien powstrzymać sprowadzanie złego węgla, oraz sprzedaż z naszych kopalń, które nie trzymają norm. Czy to kolejna zapowiedź, bez pokrycia czy za zapowiedziami pójdą prawdziwe działania? A co z ceną węgla dobrego? O ile wzrośnie i czy palących w swych piecach będzie stać na niego?

~plugawy anonim (85.14. * .18) 06.02.2018 07:32

Prawdziwi mężczyżni ochoczo podejmują wyzwanie walki ze smogiem , oczyszczając za pomocą własnych płuc przestrzeń życiową dla rodziny.