Najgorsze powietrze przy Pszczyńskiej i Komuny Paryskiej
Urząd Miasta opublikował dane, z których można dowiedzieć się, gdzie było najbardziej zanieczyszczone powietrze w mieście, a także, jakie rejony mogły cieszyć się jego dobrą jakością.
Jak poinformował jastrzębski magistrat, analizy wyników pomiarów powietrza przeprowadzone od września 2017 do października 2018 wykazały, że najmniej zanieczyszczone powietrze w mieście występowało w rejonie ul. Katowickiej oraz Ruchu Oporu, natomiast najwięcej przekroczeń dopuszczalnych stężeń dobowych pyłu PM10 zarejestrowano na urządzeniach zlokalizowanych przy ul. Komuny Paryskiej w sołectwie Moszczenica oraz Pszczyńskiej - osiedle Jastrzębie Górne i Dolne.
Niska emisja związana z sektorem bytowo-komunalnym nasila się z nastaniem sezonu grzewczego. Zależność tę można zauważyć również na terenie Miasta Jastrzębie-Zdrój. Wraz ze wzrostem temperatury powietrza, jastrzębianie ograniczyli korzystanie z domowych pieców na paliwo stałe, co przełożyło się na poprawę jakości powietrza.
Urząd Miasta w Jastrzębiu-Zdroju - oprócz działań edukacyjno-informacyjnych, dopłat do zmiany ogrzewania na bardziej ekologiczne – postanowił również kontynuować dotychczasowe badania jakości powietrza i uruchomił projekt pn. „Miejski model jakości powietrza dla miasta Jastrzębie-Zdrój wraz z prognozą jakości powietrza”. Mapa dostarcza aktualizowanej co godzinę, bieżącej i prognostycznej informacji o jakości powietrza w każdym dowolnie wybranym miejscu miasta. Dynamiczna Mapa Jakości Powietrza jest dostępna pod adresem internetowym.
Przy zastosowaniu Dynamicznej Mapy Jakości Powietrza walka ze smogiem może być łatwiejsza, bo oparta o skuteczne narzędzie do diagnozy jakości powietrza, ze wskazaniem źródeł najbardziej odpowiedzialnych za jego zły stan. Znajomość wpływu źródeł emisji na stężenia zanieczyszczeń oraz wiedza na temat aktualnych warunków meteorologicznych pozwalają na skuteczne zarządzanie i planowanie działań naprawczych, a tym samym poprawę komfortu życia mieszkańców.
Unikalne połączenie technik modelowania dyspersji zanieczyszczeń wraz z integracją danych z detektorów i funkcjonalności mapy, wsparte narzędziami GIS, tworzą kompleksowy innowacyjny system zarządzania powietrzem dla miasta.
Od 30 września 2017 r. do 31 października 2018 r. Urząd Miasta realizował innowacyjny projekt badania jakości powietrza za pomocą niskokosztowych urządzeń pomiarowych – detektorów.
Celem projektu pn. „Monitoring wspomagający ocenę jakości powietrza w mieście Jastrzębie-Zdrój” było zbadanie zróżnicowania przestrzennego i czasowego zanieczyszczenia powietrza pyłami PM10 i PM2,5. Zastosowanie tej nowoczesnej metody – Lokalnego Uzupełniającego Modelowania Atmosfery (LUMA) z użyciem detektorów – pozwoliło na wskazanie rejonów miasta o lepszej lub gorszej jakości powietrza. Mieszkańcy w każdej chwili mogli sprawdzić w wybranych 20 lokalizacjach jaki jest stan jakości powietrza i zdecydować, czy chcą wyjść na spacer właśnie teraz, czy odłożyć aktywność na zewnątrz do czasu poprawy jakości powietrza.
Jak może być na Katowickiej dobra jakość powietrza, skoro mamy nad sobą cały smog z Pszczyńskiej i sąsiadujących z nią domków?! Wielokrotnie o godz 20 na oś.Morcinka było największe w J-u stężenie pyłów.już na Turystycznej lepiej się oddychało.
Niema na to pozwolenia. Ale co mamy robić. Włamywać się domów i obijać mordy mieszkańcom?
Można kupić maski przeciw smogowe, ale są ogromnie drogie. Może miasto zacznie rozdawać takie maski i filtry, które trzeba bardzo często wymieniać, żeby skutecznie zatrzymywały to co truje? Może właściciele domów powinni kupować takie maseczki za swoje pieniądze i przekazywać UM, który zajmie się dystrybucją?
Proponujemy rozwiązania.
Prosze dac zyc ludzia na ul Czecha nieda sie dychac masakra nikt nic nie robi aby ukarac tych palacych leci z komina czarny smrod prosze panowie przejdzcie ta ulica wieczorem dziekuje
Może zamiast prowadzić badania , wprowadzić w końcu kontrole.
Nie którzy bez skrupułów w biały dzień kopcą bez żadnego wstydu.
Może w Jastrzębiu to jest ogólne przyzwolenie?!!!!!!!!!
@do Radio Teheran
Nic nie jest wykastrowane.
Stal na wystawie w salonie, diesel w najwyzszej wersji wyposazenia, 4wd, nikt go nie chcial, bo nagonka sie zaczela.
Dostalem 30% znizki i wzialem.
Pszczyńska jest w dolinie, szczególnie na dolnym,gdzie po dwóch stronach są domy, można wymieniać piece, palić tylko węglem, a i tak powietrze będzie tam gorsze niż na terenach położonych wyżej.
Co z tego że norma EURO6 jak DPF wykastrowany w drodze z salonu do garażu.
Na Pszczynskiej złe powietrze bo cały ruch z alei po zamknięciu wiaduktu przeniósł się na Pszczynska więc auta robią swoje
@ruptawiok
"disle tez dokladaja swoje"
Chyba tedei w paserati. moj jest EURO6
Przyjdzie wiosna to dojdzie smog z kurników na Bziu.
@sikora
"udać się ok.19 na ul. Zdziebły!"
Tam nie da sie nic zrobic, tam jeden jasniepan mieszka.
wiele szumu z urzedu miasta na temat smogu budrzet na wymiane kotlow skonczyl sie 11 stycznia (normalnie szał) zreszta disle tez dokladaja swoje nie tylko kotly
Urzekł mnie ten artykuł. Wniósł wiele nowego w moje dotychczasowe postrzeganie piętrzących się problemów ekologicznych. Z całą pewnością został napisany przez kompetentna osobę, obdarzoną nadzwyczajnym darem wnikliwej oceny sytuacji, naprawiania jej skutków oraz zapobiegania na przyszłość. Jestem dumny, że mieszkam w Jastrzębiu-Zdroju. Może gdyby ławeczkę zaopatrzeć w nowe jastrzębskie logo, to by się smog przestraszył?
"szkoda że miasto realnie temu nie zapobiega"
E, wiecej jest roznych ruchow pozornych niz rok temu i sa mocniej naglasniane.
SM przeprowadza srednio dwie kontrole dziennie.
proszę szanowną Straż M. udać się ok.19 na ul. Zdziebły! tam jest eldorado w spalaniu w piecach co popadnie...
to jest artykuł prasowy czy kopiuj-wklej z urzędu miasta?
Bo nie ma tu słowa o tym, że dopłat już nie ma i ponad sto wniosków nie została rozpatrzona.
Miło, że już wiemy o smogu i niskiej emisji jako jego głównej przyczynie, szkoda że miasto realnie temu nie zapobiega.
goooowniana mapka smogu i ławeczka rozkoszy dymem sa niepotrzebne i tak czujemy i widzimy czym oddychamy, karac kopciarzy za zadymienie okolicy, miasto NIC nie robi zeby ograniczyc trucie mieszkancow,
edukacja NIC nie daje, kara pieniezna jest najlepsza nauczka i to zadziała.
No wyszło że na Katowickiej i Ruchu do Oporu nie mają jednak ani piecu w domu ani śmierdzieli pod blokiem.
Równie dobrze można napisać że średnia IQ w UM wynosi 2. I to tylko dla tego że ponieważ, możliwe że przyszło kilku petentów. Bo sami urzędnicy by średnia zminusowali choć nie idzie ale oni by to uczynili.
Jak zwał, tak zwał. Teraz tylko wypatrywać, jak przyczajony inwestor, podstępnie zwabiony do naszego miasta przez hipnotyczne logo, zacznie budować hale w strefie przemysłowej. Po co? Żeby seryjnie produkować tak wyczekiwane przez miliony jastrzębian ławeczki. Bez nich nasze życie straci sens, z nimi będziemy lepsiejsi!
Jo wos synki uodczynia.
No to gorole pogryźcie to dobrze bo akurat wieje z północy.
"że magostraccy urzędnicy mogą chodzić po budynku bez masek p/gaz"
Bo ona nie mierzy smogu. Wewnatrz budynku zapylenie jest zwykle ok. polowe nizsze.
Faktycznie wiec sluzy urzednikom a nijak mieszkancom.
Zburzyć im domy, a mieszkańców wysiedlic na mannhatan
@Radio Teheran Należałoby najpierw sprawdzić w zapisie ogólnych warunków jej użytkowania, żeby przypadkiem nie narazić się na utratę gwarancji. Dla niezorientowanych w tym drażliwym temacie dodam, że czyste powietrze to jest w budynku UM ponieważ jest tam zainstalowana ławeczka ekologiczna za niemałe pieniądze i pokazuje swoim światełkiem, że magostraccy urzędnicy mogą chodzić po budynku bez masek p/gaz. Teraz miliony jastrzębian czeka na ogłoszenie daty najbliższej edycji Międzynarodowego Forum Gospodarczego w hotelu Dąbrówka, podczas którego kulminacyjnym punktem ma być zrewolucjonizowana wersja kultowej już ławeczki, która ukrywa się pod przyczajonym krypronimem "Ławecza 2.0" !!! Czekamy z niecierpliwością !!!
@Jastrzębska Ławeczka 2.0
To mozna te laweczke na zewnatrz postawic?
Całe te mapy, strefy, obszary, zony są o d..ę roztrzaść. Co mi po tym, skoro wszystko opiera się o syndrom basenu do pływania z wydzieloną strefą dla ludzi mogących sikać do wody i nie mogących. I tak się zmiesza ;-)
Czyli rejony, gdzie mieszka najwięcej JASKINIOWCÓW.
Gdyby miasto daslo większe dofinansowania do piecy na pewno więcej ludzi zdecydowało by się na wymianę
Smog, jego monitorowanie oraz tym bardziej Dynamiczna Mapa Jakości Powietrza muszą egzystować w naszej przestrzeni publicznej, ponieważ zostały sfinansowane za środki unijne. Jeśli smog nagle zniknie, to ten wiekopomny projekt straci rację bytu i za niefrasobliwość w wydawaniu środków unijnych poleciałyby głowy.
Napietmować trucicieli z Pszczyńskiej, wstawić tablice strefa zagrożenia życiem i niech się kiszą we własnym rakotowrczym sosie.
Dożyłem czasów gdzie jest monitorowane przekroczenie normy smogu natomiast nic się nie robi żeby ten smog zlikwidować. Zamiast iść na spacer tam gdzie chcę to muszę iść tam gdzie nie ma tego syfu.
Jak i komu mogę podziękować, że mamy tak wspaniały i nowoczesny sposób powiadamiania o smogu....naprawdę jestem pod wrażeniem.
"Przy zastosowaniu Dynamicznej Mapy Jakości Powietrza walka ze smogiem może być łatwiejsza"
Moze, ale nie jest.
Zanim wszyscy się potrujemy trzeba założyć czujniki na kominy tych domów, które najbardziej kopcą.
Proponuję, aby miejsca szczególnie zagrożone tym haniebnym procederem napiętnować dla przykładu. Jak? Przenieść tam kultową, innowacyjną, jastrzębską ławeczkę. Tą taką ekologiczną, która funkcjonuje w UM. Myślę, że świetnie zda egzamin i skutecznie odstraszy zadymiarzy smogowych. Żeby nikt przypadkiem nie poczuł się z nich poszkodowany, należy natychmiast albo jeszcze szybciej uruchomić jej masową produkcję. Żeby nie trudzić mieszkańców okolic, którzy i tak przyjeżdżają do Jastrzębia za pracą (UM,JSW) proponuję, aby halę produkcyjną umiejscowić na przykład w Wodzisławiu. Nasz sąsiad i tak większe doświadczenie w inwestycjach.