Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak przejechać koleją 1 km za 3 grosze?

Robert Szymański i jego bratanek Bartosz Szymański przekonują, iż podróż pociągiem to dobry sposób na poznanie Polski.„Wsiąść do pociągu byle jakiego” - śpiewała kiedyś Maryla Rodowicz. Dwóch jastrzębian, w których drzemie niespokojny duch, postanowiło skorzystać z usług kolei polskich i odbyć podróż życia. Przejechali w sumie 3 400 km, jak skrupulatnie obliczyli 1 km kosztował ich… 3 grosze (!) 

Jak przejechać koleją 1 km za 3 grosze?

Wprawdzie marzenia o podróżowaniu pociągiem z rodzimego miasta są dla jastrzębian - póki co - niczym lot na Marsa, bo wszyscy wierzą, że się odbędzie, ale nie wiadomo dokładnie kiedy, to jednak dwóch mieszkańców postanowiło rozpocząć swoją podróż z sąsiedniego miasta.

Tak zaczęła się ich majówkowa eskapada.  Podróż rozpoczęła się w Rybniku, a następnie prowadziła przez miasta: Katowice - Zielona Góra - Gdańsk - Poznań - Rzeszów - Kraków - Łódź - Warszawa - Szczecin - Wrocław - Katowice.  Wszystko trwało 4 dni w czasie długiego majówkowego weekendu.  W pociągach spędzili trzy noce. Spotkali na swojej drodze najróżniejszych ludzi. Duża część z nich przemieszczała się po kraju w celach turystycznych. Z zaciekawieniem dowiadywali się o pomyśle jastrzębian, aby w krótkim czasie przejechać jak najwięcej kilometrów. Summa summarum wyszło tego 3400 km.

-  Było na przykład małżeństwo (jadące z Warszawy do Szczecina), które wracało z przedstawienia operowego w Rydze. Są fascynatami tego rodzaju muzyki i jeżdżą po całej Europie, aby wysłuchiwać opery grane na całym kontynencie. Opowiadali o swojej pasji. Nadmienili, że często jeżdżą też kolejami, wracając do domu i nie narzekają. Fajnie było z nimi pogadać na temat ich dość nieschematycznego sposobu na życie - mówi Robert Szymański.

W ogóle pociąg ma w sobie ten klimat, to coś. Co prawda dzisiejsze pociągi nie przypominają tych z połowy XIX wieku, ale jednak swoimi korzeniami sięgają dawnych parowozów, które niosły cywilizację i postęp techniczny. Przy odrobinie chęci można wczuć się w te dawne czasy.

- Jeszcze nie tak dawno nie było telefonów komórkowych, dopiero co upowszechniała się telewizja.  Ludzie, którzy spotykali się w pociągu dzielili się informacjami na temat tego, co słychać w miejscu ich zamieszkania. Teraz również można liczyć na spotkanie z drugim człowiekiem, czasem rozmowę. Jest to chwila, kiedy nie musimy się o nic martwić i po prostu zostawić wszystko za sobą i ot tak pogadać. I to jest chyba w tej podróży najlepsze - mówi Bartosz Szymański.

W cztery dni 10 miast Polski, różne regiony, różne oblicza naszego kraju. Jak wyliczyli jastrzębianie 1 km kosztowało ich 3 grosze. A może jednak mimo wszystko jechać samochodem?

- Jazdę koleją można nazwać takim swoistym odmóżdżeniem. Wsiadasz do wagonu. Nie interesuje cię kierowanie, myślenie, gdzie i jak dojechać. Masz przed sobą drogę. My z Bartkiem jechaliśmy tak trochę w ciemno. Nie wiedzieliśmy, kogo spotkamy na dalszym etapie trasy. Powiem, że współczesny pociąg to taki swoisty relaks. Nie ma mowy o wchodzeniu przez okno, czy staniu w tłoku na korytarzu, jak to niegdyś bywało - mówi Robert.

Jastrzębianie miło wspominają Krzysztofa spotkanego na dworcu w Rybniku, który jechał do Olsztyna, a następnie z kolegami miał kierować się do Szklarskiej Poręby na piwo. Też przyjął taki styl włóczenia się po kraju w czasie wolnym. Tam gdzie oczy poniosą, czy raczej tam, gdzie tory zaprowadzą.

Najważniejszym dniem podczas tej eskapady było Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja. Robert i Bartosz byli wówczas w Zielonej Górze. Tam na starówce przywiała ich daleka od patosu postać boga wina Bachusa - jedna z rozpoznawalnych rzeźb tego miasta. Słynącego niegdyś z winorośli i dobrego wina, z którego niegdyś znane było to miasto.  Bo w końcu życie to jedna wielka zabawa, a przynajmniej wielu tak twierdzi.

Żeby jednak nie było tak, że tylko lekka strona życia interesowała naszych bohaterów, to zawitali do Gdańska. I tam odwiedzili Pocztę Polską, gdzie we wrześniu 1939 bronili się pocztowcy, dając wyraz swojemu patriotyzmowi.

Natomiast inne miasto - stolica Podkarpacia Rzeszów pokazała inny symbol - Pomnik Czynu Rewolucyjnego, który nierzadko przywołuje całkiem inne skojarzenia, dalekie od rewolucyjnego zapału. Tutaj zachęcam Czytelników do obejrzenia relacji filmowej i podzielenia się refleksjami, co widzą. Odpowiedzi mogą być zaskakujące.

Jaką Polskę zobaczyli Robert i Bartosz?

- Na pewno jest to kraj nowoczesny. Nie widzieliśmy żadnej ruiny. Miasta robią wrażenie i to nie tylko te na zachodzie kraju, ale również Rzeszów, znajdujący się na przeciwległym biegunie. Każde miasto ma w sobie to coś i niekoniecznie są to zabytki znane z podręczników szkolnych. Na pewno nasz kraj jest wart tego, żeby objechać go wzdłuż i wszerz. Kolej doskonale sprawdza się, jako środek transportu, taki swoisty pociąg drogi - mówi Robert.

Za rok jastrzębianie podejmą próbę bicia rekordu w ilości przejechanych kilometrów. W podróż wybiorą się również na majówkę.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

25 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Gość (188.146. * .207) 24.07.2019 20:49

Za robote niech sie zlapia a nie na koszt podatnikow 1km za 3groszr

~Janina (37.47. * .81) 24.07.2019 19:26

Niech każdy żyje tak jak chce i cieszy się życiem. Panowie gratuluję :)

~Gość (80.188. * .244) 24.07.2019 05:56

To i ja coś dorzucę od siebie, żeby zostać medialnym bohaterem, godnym naśladowania przez społeczeństwo.

Postanowiłem pobić rekord jeżdżenia windą w kierunkach góra, dół. I wiecie co? Spróbuję pobić bez przesiadki!

~Do Radia T. (37.47. * .28) 23.07.2019 18:59

Masz dobry pomyslunek, ale jazda po Polsce pociągiem to też frajda, pozytywnie zazdroszczę.

~Radio Teheran (193.28. * .1) 23.07.2019 13:13

"A dzisiaj? Wystarczy kupić bilet i pojechać pociągiem. To potrafi KAŻDY z nas."

No niby zgoda.
Nie wiesz jednak jak niewiele jastrzebianie od siebie wymagaja. Nastapil kompletny zanik potrzeb, ciekawosci swiata i zjawisk.
Stad wycieczka pociagiem po Polsce okazuje sie sensacja. Pare miesiecy wczesniej w Jastrzebiu wymyslono - okazalo sie - lawke. 50 lat temu ludzie wyladowali na Ksiezycu.
Panowie deklaruja, ze pomysl powtorza. Nic zlego, ale czemu nie pojechac dalej, w Europe, w swiat.
Mnie, ktorego nosi, taka postawa dziwi.

~Gość (80.188. * .244) 23.07.2019 11:31

Lampią na tej foci, jak sroki w gnat.

Zdziczał świat.

Uwalenie się w przedziale pociągu uważane jest za osiągnięcie. Kiedyś to bohaterem był ktoś, kto odkrył prąd elektryczny albo wynalazł koło. A dzisiaj? Wystarczy kupić bilet i pojechać pociągiem. To potrafi KAŻDY z nas.

~Gość (37.47. * .112) 23.07.2019 07:12

Kurcze, maja ludzie pomysła :)

~Janusz (89.64. * .99) 23.07.2019 00:19

Podróż zaczynali w Jastrzębiu? A nie czekaj...

~a.ś. (37.47. * .191) 22.07.2019 22:20

Brawo, Bartku. Ciekawość właściwie pojeta, ci walor.

~Gość (37.47. * .156) 22.07.2019 22:20

Da się koleją zwiedzać Polskę, da sie. Trzeba tylko chciec!

~Gość (37.47. * .156) 22.07.2019 19:58

Hmm, ciekawy sposób na spędzienie majówki. Widać, że chłopaki mają jaja :)

~Ela (188.146. * .145) 22.07.2019 12:00

Brawo. Fajny pomysł.

~Radio Teheran (193.28. * .1) 22.07.2019 10:52

"Krzysztofa spotkanego na dworcu w Rybniku, który jechał do Olsztyna"

Czy pociag "Pogorzelec" wiozacy Slask na Mazury latem wciaz kursuje?

~Gość (80.188. * .244) 22.07.2019 10:51

Mina pana z lewej świadczy, że dopiero po fakcie dotarła do niego prawdziwa kwota biletu kolejowego.

Jegomość z prawej natomiast śmieje się w duchu, że dobre cokolwiek, byleby tylko móc brylować w necie.

~Gość (5.172. * .111) 22.07.2019 09:57

Polska jest spoko. Pomysł na podróż PKP świetny.

~Radio Teheran (193.28. * .1) 22.07.2019 09:43

"W Polsce?
W katolickiej Polsce?
Matko Boska chroń nas!"

Nic sie nie martw, wkrotce bedzie jak w Iranie.
Persja od wiekow slynela z produkcji i eksportu wina,
konkretnie jedno z najwspamialszych perskich miast: Sziraz.
Od konca lat 70. w Iranie legalnie wina nie kupisz a Sziraz stalo sie marka win poludniowoafrykanskich i australijskich.
Przy okazji Szirazu. Slowo "paradajs" pochodzi z perskiego i oznacza "za sciana". Za sciana znajdowaly sie domostwa i wspaniale ogrody, gdzie realizowano wyobrazenie raju. Istniejacy od XIV w. Ogrod Eram w Szirazie to ogrodzony od ulicy murem raj.
Wino wystepuje czesto w kipiacej erotyzmem perskiej poezji, tej nie zakazali ajatollachowie, bo jest elementem tozsamosci narodowej.

~Gość (77.252. * .232) 22.07.2019 08:33

Ty z7:40 nie twoja brocha

~tik tak (83.26. * .191) 22.07.2019 08:07

Ja przejechałem rowerem Pielgrzymowice-Zebrzydowice-Marklowice do domciu. Mówię wam przygoda życia

~Gość (37.47. * .103) 22.07.2019 07:49

Fajna wycieczka, super sprawa

~Gość (80.188. * .244) 22.07.2019 07:40

"Teheran vel lowerboj znowu nadaje"

Żal cztery litery ściska?

Załóż własne prywatne forum dyskusyjne i tam wymagaj przestrzegania swojego rasistowskiego regulaminu ;-)

~Radio Teheran (80.187. * .140) 22.07.2019 07:18

"Nie widzieliśmy żadnej ruiny"

Pociagi docieraja tam, gdzie ostala sie cywilizacja.

~Gość (89.64. * .81) 22.07.2019 07:08

Fajny pomysł. Lubię jeździć pociągami

~Gość (77.252. * .232) 22.07.2019 07:06

Teheran vel lowerboj znowu nadaje

~Gość (80.188. * .244) 22.07.2019 06:35

"Nie widzieliśmy żadnej ruiny."

Cudze chwalicie, swego nie znacie.
Zapraszamy na przyklad na tyły kina "Centrum" ;-)

~Gość (80.188. * .244) 22.07.2019 06:34

"postać boga wina Bachusa"

W Polsce?
W katolickiej Polsce?
Matko Boska chroń nas!