#Świętanachacie. Słodkie propozycje młodych jastrzębian
Co robić w #Świętanachacie? Na pewno trzeba się do nich dobrze przygotować. Wiedzą o tym doskonale Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego, a dokładnie Technikum Gastronomicznego i Szkoły Branżowej, proponując smakowite słodkości na świąteczny stół. Dzisiaj prezentujemy część I przepisów, jutro kolejna.
- Mimo że lekcje w naszej szkole odbywają się zdalnie, to jak co roku staramy się wymieniać przepisami świątecznymi. Uczniowie znają je od swoich babć, mam i chętnie się nimi dzielą, a następnie sami wykonują wypieki czy potrawy. Chociaż obecnie nie spotykamy się na tradycyjnych zajęciach, to jednak ruszyły nasze kulinarne przygotowania do świąt - mówi nauczycielka przedmiotów gastronomicznych w „Korfantym” Iwona Wewióra.
Uczniowie ZS 2 proponują wykonanie tradycyjnej babki wielkanocnej, według przepisu Agaty Wrzesień.
Składniki: mąka pszenna (150 g), skrobia ziemniaczana( 150g), masło (300g), cukier puder (200 g), jajka ( 4 sztuki), kakao (2 łyżki), szczypta soli, gorzka czekolada (1 tabliczka).
Sposób przygotowania: nastaw piekarnik na 160°C, przygotuj formę do pieczenia. Wysmaruj masłem i obsyp mąką, w misce wymieszaj mąkę pszenną ze skrobią ziemniaczaną, oddziel białka od żółtek, następnie zmiksuj masło ze szczyptą soli do uzyskania kremowej konsystencji, nie przerywając dodaj stopniowo cukier, a następnie po jednym żółtku.
Mąkę wraz ze skrobia dodaj do przygotowanej masy i wymieszaj do połączenia się składników. Ubij pianę z białek, a następnie za pomocą łyżki delikatnie wymieszaj z przygotowaną masą. Na koniec oddziel 1/3 ciasta i dodaj 2 łyżki kakao i wymieszaj. Obie części cista przełóż do przygotowanej wcześniej formy i wstaw do nagrzanego piekarnika, piec w temperaturze 160°C przez 60 min. W rondelku rozpuść masło dodaj rozdrobniona czekoladę i mieszaj do momentu połączenia się składników. Po upieczeniu polej babkę polewą i odstaw do ostygnięcia.
Święta nie mogą się także obyć bez mazurka. Tym przepisem podzieliła się Kinga Goworek, proponując jego morelowo-kajmakową odsłonę.
Składniki na ciasto: szklanka mąki, szklanka cukru, 10 dag masła, jajko, żółtko. Kajmak: pół litra tłustej śmietany 30%, 1,5 szklanki cukru pudru, 10 dag masła, 30 ml spirytusu. Esencja rumowa - masa: 20 dag suszonych moreli, 3 łyżki suszonej skórki pomarańczowej, 1 pomarańcza
Przygotowanie: Z podanych składników zagnieść ciasto schłodzić, rozwałkować i piec 25 min. na złoty kolor w temp 200 stopni. Morele pokroić, wymieszać ze skórką pomarańczową, cukrem i sokiem z pomarańczy, smażyć około 7 minut, dodać 10 ml spirytusu, odstawić. Przygotować masę kajmakową: wsypać do rondla cukier puder i wlać śmietankę. Gotować na małym ogniu, często mieszając. Dodać masło, wlać spirytus i esencję rumową, wymieszać. Masę morelową rozsmarować równomiernie na cieście. Nałożyć na nią masę kajmakową i wyrównać. Ciasto ozdobić np. migdałami.
A może Wy macie jakieś swoje przepisy? Podzielcie się nimi z czytelnikami!
Tylko nasze najlepsze