Jastrzębie jako uzdrowisko [video]
Jastrzębie sięga swoimi korzeniami lat 50. XIX wieku. To właśnie wówczas zaczęła się jego kariera uzdrowiskowa. Początkowo związana z niemieckim hrabią Feliksem von Königsdorff, a następnie rodziną Witczaków z Wielkopolski.
Miejski Ośrodek Kultury - Galeria Historii Miasta przygotowały krótką prezentację video dla wszystkich miłośników uzdrowiskowej historii Jastrzębia. Marcin Boratyn prowadzi widzów po kolejnych etapach jego rozwoju, aż do upadku, który nastąpił pod koniec XX wieku.
Górnictwo jak zwykle wszystko zniszczyło.
Czas zamknąć kopalnie.
Panie Marcinie prosimy o więcej.
Bardzo interesujący materiał. Szkoda, że z uzdrowiska już nic nie zostało ponieważ są w Polsce miejscowości, które przyciągają w ten sposób tłumy a co za tym idzie również spory pieniądz.
Przecudowny materiał !
Tak jak w zagadkowy sposób pojawił się covid i chorzy górnicy. Tak jak wtedy tak i teraz miasto nie zrobi nic jak pozamykają kopalnie.
Uzdrowisko samo z siebie nie upadlo. Taka decyzje podjeto w Stolicy.
Przyjechal wowczas nowy dyrektor z Warszawy, ktory wygasil Jastrzebie a obiekt w Ustroniu dokonczono budowac. Uzdrowisko bylo jednym przedsiebiorstwem Ustron-Jastrzebie, do tego dochodzila warzelnia soli w Zablociu i kopalnia borowiny.
Miato zrobilo niewiele by powstrzymac proces likwidacji. Wiele obiektow uzdrowiskowych uleglo dewastacji.
Proces dewastacji rozpoczal pozar nalezacego wczesniej do FWP sanatorium Gornik, ktory wybuchl w zagadkowych okolicznosciach.