Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Złoża węgla koksowego są na wyczerpaniu"

Unia Europejska wpisała węgiel koksujący na listę surowców strategicznych i po raz kolejny uznała jego podstawowe znaczenie dla gospodarki wspólnotowej. Tym bardziej, że europejskie złoża węgla sa na wyczerpaniu. 

"Złoża węgla koksowego są na wyczerpaniu"

Informacja o wpisanie węgla koksowego na listę surowców strategicznych Unii Europejskiej jest bardzo dobrą informacją dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej, głównego producenta tego surowca w UE. Kopalnie JSW dostarczają 20 % produkcji globalnej tego surowca, dla porównania Australia - 24 %.

- W krajach UE złoża węgla koksowego są już na wyczerpaniu. Dlatego Wspólnota musi importować z krajów trzecich większość potrzebnego jej surowca. Unijne huty stali zużywają rocznie 37 mln ton koksu, do którego wyprodukowania potrzeba 53 mln ton węgla koksowego (do wytworzenia 1 tony głównego półproduktu w hutnictwie stali, tzw. surówki hutniczej, potrzeba aż pół tony tego rodzaju węgla). Tylko 17 mln ton pochodzi z krajów UE, w tym aż 11,6 mln t z Polski, a resztę sprowadza się z Australii, USA, Kanady i Mozambiku - informuje JSW.

Bez węgla koksowego nie może funkcjonować przemysł hutniczy. Ten surowiec jest, obok rudy żelaza, niezbędny do produkcji stali.

Nowa lista tak zwanych surowców krytycznych ma obowiązywać przez najbliższe trzy lata. Oprócz węgla koksowego znajdują się na niej między innymi: antymon, beryl, borany, chrom, fluoryt, fosforyt, gal, german, grafit, ind, kobalt, krzem metaliczny.

 

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Edward (37.248. * .77) 07.09.2020 20:08

Wiecej panstwo i spoleczenstwo doplaca do gornictwa niz kopaalnie odprowadzają podatkow

~Generał Ogórcow (178.27. * .195) 07.09.2020 20:01

"Koks jest nie zastapiony"

Zwlaszcza, gdy oznajmiaja to analfabeci.

~Generał Ogórcow (178.27. * .195) 07.09.2020 19:12

"Ile kopalnie odprowadzają kasy do gmin i miast"

Niewiele. Nie pokrywa to dewastacji infrastruktury i srodowiska.
Patrz remont wiaduktu na Pilsudskiego czy (ponownie) w Bziu. To kosz miasta, chociaz wyniklo ze szkod gorniczych.
Polaczenie kolejowe do Wodzislawia zamknieto rowniez z powodu szkod. Nie odbudowano go nigdy.
Koszt rewitalizacji terenow pokopalnianych bierze rowniez na siebie miasto - patrz drogi na bylym terenie KWK Moszczenica czy przygotowanie dla tzw. "inwestorow".
Koszt wczesniejszych emerytor czy urlopow gorniczych to rowniez koszt podatnikow.
Podobnie przekazanie kopalni do ZLK. Te rachunki placi podatnik a nie JSW.
JSW teraz oczekuje ponad miliarda pomocy od podatnikow (po raz kolejny).
Okres prosperity trwal raptem dwa lata. Glownie przez kataklizm, w Australii. W normalnych warunkach rynkowych JSW nie jest w stanie sprzedac swojego drogiego wegla.

~@abc (31.179. * .5) 07.09.2020 17:56

wsypac spowrotem z hałd - problem rozwiazaany

@Gornik - gdzie? W Polsce.

~Jaś Mos (89.77. * .26) 07.09.2020 17:12

Akcje dzisiaj pięknie 33,85%.

A będzie tylko lepiej

~Gornik (37.248. * .255) 07.09.2020 12:02

Zakończcie de.ile te brednie. Gdzie podatnik dopłaca do górnictwa. Ile kopalnie odprowadzają kasy do gmin i miast. Ile podatku płacą górnicy od zarobku. Debil. two

~Analityk (83.22. * .99) 07.09.2020 09:14

Węgiel koksujący jest strategiczny dla UE , ale to nie oznacza że strategiczna jest JSW ze swymi tłustymi kotami i nieudolnym zarządzaniem w myśl zasady ZYSKI NASZE STRATY WASZE !!!

~Pałac Federacji (178.27. * .195) 07.09.2020 08:54

Do tej pory był wpisany i nijak to JSW nie pomogło

~Anżej (31.0. * .92) 07.09.2020 08:49

W Lulea w sposób bezemisyjny, z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej z OZE (odnawialnych źródeł energii) oraz wodoru, ma powstawać surówka, kluczowy element do produkcji stali. Jeżeli testy w nowym zakładzie zakończą się pomyślnie, będzie to oznaczało rewolucję w hutnictwie, gdzie dotąd produkcja stali ? jednego z najważniejszych materiałów na świecie ? zaczyna się w wielkich piecach wykorzystujących wysoce emisyjny węgiel koksowy. To dlatego światowe hutnictwo odpowiada za około 5-8 proc. globalnej emisji CO2 i około 10-15 proc. popytu na węgiel kamienny. Hutnictwo bez węgla
Szwedzi chcą to zmienić. Liczą, że instalacja w Lulea pozwoli w niezbyt odległej przeszłości zrezygnować z produkcji stali w tradycyjnych wielkich piecach. Tylko w Szwecji zmniejszy to, według ich wyliczeń, emisję CO2 o 10 proc., a w Finlandii o 7 proc.Droga do hutnictwa bez węgla nie będzie jednak łatwa. Stal wyprodukowana z wykorzystaniem technologii z zakładów w Lulea będzie na początku np. droższa od wyprodukowanej w tradycyjny sposób o 20-30 proc. Wynika to jednak głównie z wysokich cen energii elektrycznej w Szwecji.

Niemniej kierunek zmian został wskazany. I nie tylko szwedzkie firmy chcą zdekarbonizować hutnictwo. Nad podobnymi rozwiązaniami do tych z Lulea pracują również największe koncerny hutnicze świata ? ArcelorMittal i ThyssenKrupp.

~Tepy podatnik z was (79.124. * .15) 07.09.2020 08:45

Koks jest nie zastapiony JSW bedzie dlugo fedrowac

~Gość (80.188. * .244) 07.09.2020 08:28

Raczej cierpliwość społeczna i kasa podatników na dalsze dofinansowanie kopalń są na wyczerpaniu.

Niestety, ale tak zarządzane górnictwo od 1989 roku to wrzód na zdrowym organiźmie społeczeństwa.

~Analityk (83.22. * .99) 07.09.2020 07:15

JSW z takimi kosztami wydobycia i taki cenami jak obecnie bez dotacji z pieniędzy podatnika nie ma szans na przeżycie , to że koksujący jest na tej liście nie oznacza że pomoc publiczna jest dozwolona tak że wasz optymizm jest mocno przesadzony .