Kto znajdzie pracę w Częstochowie?
Praca w Częstochowie znajdzie się w szczególności dla osób, które pracują w branżach kluczowych dla rozwoju tego miasta. Mowa na przykład o sektorze metalurgicznym, metalowym, motoryzacyjnym czy celulozowo-papierniczym. Poza tym, oferty zatrudnienia znajdą przedstawiciele branży budowlanej, medycznej, edukacyjnej, spedycyjno-transportowej czy IT. Jeśli szukasz pracy w Częstochowie, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, na jakich pracowników jest obecnie duże zapotrzebowanie.
Praca w Częstochowie - jacy pracownicy są obecnie poszukiwani?
Częstochowska gospodarka opiera się w szczególności na przemyśle metalowym, metalurgicznym, motoryzacyjnym oraz celulozowo-papierniczym. Jak wynika z danych „Barometru Zawodów” na rok 2020, pracę w Częstochowie znajdą jednak nie tylko osoby związane z tymi sektorami, ale również specjaliści z branż budowlanej, oświatowej, spedycyjno-transportowej czy medycznej. Mowa o budowlańcach i fachowcach, jak betoniarze i zbrojarze, inspektorzy nadzoru budowlanego, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, monterzy okien i szklarze, pracownicy ds. budownictwa drogowego, robotnicy budowlani, spawacze czy ślusarze.
Braki odczuwalne są również w kadrze nauczycielskiej, dlatego praca w Częstochowie czeka na nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, nauczycieli przedmiotów zawodowych i wychowawców w placówkach oświatowych i opiekuńczych. Zobacz więcej ofert pracy w Częstochowie w dziale "praca Częstochowa" w serwisie GoWork. Problem z personelem występuje również w branży medycznej, więc w Częstochowie poszukiwani są lekarze, operatorzy aparatury medycznej, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, psychoterapeuci i psychologowie, a także opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych.
Na prace w tym mieście mogą liczyć osoby z branży spedycyjno-transportowej, czyli logistycy, spedytorzy, kurierzy, kierowcy autobusów czy kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. W Częstochowie poszukiwani są ponadto specjaliści IT, czyli analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, programiści, projektanci oraz administratorzy baz danych.
Kto jeszcze może spodziewać się ofert pracy z Częstochowy? Według „Barometru zawodów” są to agenci ubezpieczeniowi, specjaliści ds. marketingu, reklamy, sprzedaży i PR, elektrycy, cukiernicy, piekarze, fryzjerzy, kosmetyczki, kasjerzy, sprzedawcy, sprzątaczki, pokojowe czy samodzielni księgowi.
Praca w Częstochowie - kto może mieć trudności z jej znalezieniem?
W badaniu „Barometru zawodów” znalazły się również zawody, w których znalezienie zatrudnienia może być problematyczne. Powodem jest zbyt duża liczba osób spełniających wymagania pracodawców, w porównaniu z liczbą wolnych stanowisk. Mowa o absolwentach kierunków, które zdobywają szczególną popularność na częstochowskich uczelniach, na przykład ekonomii, kulturoznawstwa, filozofii, historii i politologii. Poza tym, kłopoty ze znalezieniem pracy w Częstochowie ze względu na dużą konkurencję, mogą mieć floryści, pracownicy administracyjni i biurowi, specjaliści administracji publicznej, dziennikarze i redaktorzy, technicy budownictwa i technicy informatycy. Osoby, które poszukują pracy w tych zawodach powinny rozważyć przekwalifikowanie się na inne branże lub zapisanie się na dodatkowe kursy doszkalające, które umożliwią im podniesienie swoich kwalifikacji i wyróżnienie się na tle konkurencji.
Ile zarabiają osoby pracujące w Częstochowie?
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnie wynagrodzenie w Częstochowie w 2019 roku wynosiło 4 547 złotych brutto, a więc poniżej średniej krajowej. Oznacza to, że osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę zarabiała wówczas 3 282 złote netto. Z kolei osoby zatrudnione w oparciu o umowę zlecenie i umowę o dzieło zarabiały 3 436 i 3 929 złotych na rękę. Na największe wynagrodzenia w Częstochowie mogą liczyć osoby pracujące w branży bankowej, administracyjnej, spedycyjno-transportowej oraz IT. Szczególnie, jeśli chodzi o stanowiska kierownicze.
Artykuł sponsorowany
"W Jastrzębiu nawet spalarnia śmieci nie powstanie"
Wiec moze jakis ajatollach wybuduje jakies swiete miejsce pielgrzymek?
W Jastrzębiu nawet spalarnia śmieci nie powstanie, bo policja aresztowała bizmesmena, który wyłudził pod przykrywką budowy spalarnii pieniądze z podatku VAT. A taka miała być inwestycja amerykańska, szkoda.