Choroby pęcherza u psów - jakie są?
Zauważasz, że Twojemu psu zdarza się coraz częściej oddawać mocz, a tej przypadłości towarzyszy spore rozdrażnienie? Być może Twój pies zmaga się z zapaleniem pęcherza. Dowiedz się, dlaczego tej choroby nie wolno ignorować i jakie są na nią rozwiązania!
Choroby pęcherza u czworonogów
Zapalenie dróg moczowych u psów inaczej nazywa się cystitisem. Powstaje na skutek powiększających się zasobów bakteryjnych w pęcherzu i jego okolicach. W ten sposób tworzy się stan zapalny. Na skutek tego pies odczuwa ból cewki oraz pęcherza, co powoduje jego podrażnienie i zły nastrój. Choroby pęcherza u psów podzielić możemy na:
- zapalenie pęcherza o charakterze ostrym
- zapalenie pęcherza o charakterze przewlekłym
Pierwszy z przypadków jest zazwyczaj nagły, choroba rozwija się szybko, przyczynę stanowią oczywiście bakterie. W drugim przypadku mamy do czynienia ze schorzeniem o charakterze stałym lub pojawiającym się cyklicznie.
Choroby pęcherza u psów - skąd się biorą?
Nastąpić musi infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza. Najczęstszymi przyczynami zapaleń dróg moczowych u psów są:
- przebywanie w gronie zwierząt dotkniętych chorobą wcześniej
- mało higieniczne warunki życia czworonoga
- (u samców) przerost prostaty, kamienie nerkowe oraz zainfekowane drogi rodne (u suczek)
- słaba odpornośc fizyczna całego organizmu (spowodowana np. wcześniej przebytymi chorobami, a także starością
Więcej przyczyn chorób dróg moczowych u czworonogów znajdziesz tutaj: https://rozpieszczony.pl/zapalenie-pecherza-u-psa-przyczyny-objawy-leczenie/.
Objawy chorób pęcherza u psów - jakie mogą być?
Najczęściej podczas rytualnego spaceru z naszym czworonogiem zauważyć możemy, że coś jest nie tak. Pies robi się dziwnie nerwowy. Napręża się tylko po to, by wydobyć z siebie kilka kropel moczu - to też się zdarza. Musimy zaobserwować zatem, ile moczu jest, jak wygląda i jak często jest oddawany. Dzięki temu będziemy mogli zareagować odpowiednio w porę. Naszą czujność powinny wzbudzić:
- coraz częstsze oddawanie moczu w każdych warunkach, nie tylko na spacerze, ale też w domu
- częste lizanie okolic pęcherza
- ogólna drażliwość, brak dotychczasowego, pozytywnego nastroju, chęci do zabawy
- zauważalne lęki i zdystansowanie
- postawa świadcząca o rezygnacji
Choroby pęcherza u psów - jak pomóc może weterynarz?
Choć istnieją domowe sposoby na zwierzęce schorzenia, w pierwszej kolejności powinniśmy się udać z naszym psem do profesjonalnego gabinetu weterynaryjnego. To tam lekarz dokładnie zbada przypadek, oczywiście w oparciu o wywiad z nami. Oprócz badań moczu zlecona może być także morfologia, USG jamy brzusznej oraz badanie stanu nerek. Wszystkie te badania pozwolą namierzyć właściwy patogen, który przyczynił się do ekspresowego rozprzestrzenienia infekcji. Program leczenia w dużej mierze polega na podawaniu antybiotyków, odpowiednio dobranych leków uśmierzających ból w pęcherzu oraz leków rozkurczowych. W tej sytuacji stan zapalny będzie stopniowo ustępował. Do wyżej wymienionych leków dla psa dochodzą jeszcze probiotyki, dzięki którym odbudowuje się naturalna flora bakteryjna, pies odzyskuje apetyt i dobre samopoczucie.
Artykuł powstał we współpracy z portalem o zwierzętach Rozpieszczony.pl
Artykuł sponsorowany