Ruszyła całodobowa placówka dla seniorów

Jastrzębscy seniorzy mogą korzystać z domu dziennego pobytu. Placówka znajduje się przy ulicy Wrzosowej i zapewnia swoim podopiecznym ciekawe zajęcia.

Ruszyła całodobowa placówka dla seniorów

Do Dziennego Domu Pomocy jest już zapisanych 10 osób. Seniorzy mogę spędzać czas w placówce w godzinach 7:00-17:00. Mają zapewnione śniadanie i obiad, ale  też zajęcia ze specjalistami. Mogą korzystać z komputerów, książek i gier planszowych.

- Na taki dom czekaliśmy od wielu, wielu lat. Czekali na niego, oczywiście, przede wszystkim seniorzy, którzy potrzebują pomocy w ciągu dnia, a nie opieki całodobowej. Jesteśmy pewni, że będą się tu dobrze czuli – mówiła podczas otwarcia prezydent Anna Hetman.

Na ścianach zostały już zawieszone  pierwsze imiona, osób, które będą korzystać z tej formy opieki. O dekorację pracami plastycznymi zadbały dzieci z placówki wsparcia dziennego. Wszystko po to, by osoby starsze mogły czuć się jak u siebie w domu.

- W Jastrzębiu brakowało takiego miejsca. Mamy całodobową placówkę dla seniorów, mamy klub dla osób sprawniejszych. To miejsce to natomiast przede wszystkim pomoc dla rodzin, które opiekują się osobami starszymi, a muszą chodzić do pracy. Będziemy przyjmować tu ludzi, którzy potrzebują wsparcia, ale nie całodobowej opieki. Staraliśmy się przygotować przestrzeń tak, by stworzyć jak najbardziej domowe warunki - mówiła Klaudia Nietrzebka dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej, który sprawuje pieczę nad domem.

Zgodnie z przepisami, podstawą do przyjęcia do Dziennego Domu Pomocy jest wywiad środowiskowy. Później należy czekać na decyzję administracyjną i decyzję o odpłatności - ta uzależniona jest od sytuacji materialnej kandydata.

Projekt jest realizowany w ramach zadania „Akademia Seniora”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu Dzienny Dom Pomocy będzie funkcjonował do końca czerwca 2023 roku, lecz w budżecie miasta zabezpieczono środki na kolejne 2 lata funkcjonowania domu. Łączny koszt całego przedsięwzięcia to prawie 1 milion 400 tysięcy złotych, w tym ze środków zewnętrznych pozyskano 1 milion 274 tysięcy złotych.

 

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Nikolas (193.239. * .96) 25.03.2022 21:55

Jastrzębie jest miastem "starzejącym się" Młodzi z tąd uciekają więc takich instytucji powinno być z 3 razy więcej

~Gość (80.51. * .251) 18.03.2022 19:23

Panie Szereda a pana kaganiec na facjacie nie dotyczy? Może policja by temu panu wystawiała mandat na podstawie dowodu w postaci tegoż zdjęcia?

~???????????????????????????????????????????? (80.188. * .244) 18.03.2022 11:59

Nie chcę burzyć tej dobrej nowiny, ale...

Może by coś tym razem, tak dla odmiany, dla młodych?

Nie wiem... może uczlenię jakąś wyższą, nowego inwestora, darmową komunikację, kolej, teatr, operę, aquapark?

~Poławiacz pereł (80.188. * .244) 18.03.2022 07:32

Cała upadająca osada to przytułek dziennego pobytu dla seniorów w znaczeniu młodych emerytów górniczych.

~Pies Barona Munchhausena (178.26. * .180) 18.03.2022 07:19

"Seniorzy mogę spędzać czas w placówce w godzinach 7:00-17:00."

Całodobowa.