Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce

Mieszkańcy zdecydowali i już wiadomo, jakie zadania zostaną wykonane w ramach budżetu obywatelskiego. Tym samym zostało rozdysponowane 3 mln zł.

Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce

W tym roku w głosowaniach nad budżetem obywatelskim wzięła udział rekordowa liczba mieszkańców, padło 11 tysięcy głosów. Jastrzębianie głosowali zarówno w formie tradycyjnej, papierowej, jak i za pomocą platformy internetowej.

Pod głosowanie poddanych zostało 10 projektów ogólnomiejskich oraz 36 osiedlowych i sołeckich w 10 jednostkach pomocniczych. Na zadanie ogólnomiejskie głosują mieszkańcy całego miasta, zaś na osiedlach i sołectwach jedynie tam, gdzie suma projektów przekroczyła kwoty przeznaczonej na daną jednostkę.

W osiedlach i sołectwach zostaną zrealizowane następujące projekty:

 • osiedle Zdrój: „Zdrój bardziej dostępny” oraz „Wymiana nawierzchni i krawężników”,
 • osiedle 1000-lecia Szeroka: „Wykonanie - położenie chodnika przy drodze osiedlowej ok. 35 mb”, oraz  „Biblioteka pełna nowości”,
 • osiedle Jastrzębie Górne i Dolne: „II etap budowy rodzinnego placu rekreacyjnego” oraz „Cykl imprez na Osiedlu Jastrzębie Górne i Dolne”,
 • osiedle Gwarków: „Park Trampolin w Jarze Południowym”,
 • osiedle Bogoczowiec: „Likwidacja chodnika przy ul. Bogoczowiec i utwardzenie terenu” - Osiedle Bogoczowiec,
 • osiedle Barbary: „Kultura dla Barbary”,
 • osiedle Arki Bożka: „Zagospodarowanie skweru wypoczynkowego na Osiedlu Arki Bożka”,
 • osiedle Chrobrego: „Wymiana uszkodzonych i skorodowanych słupów oświetlenia ulicznego” - Osiedle Chrobrego,
 • osiedle Morcinka: „Mega zjeżdżalnia na Morcinku”,
 • osiedle Pionierów: „Remont chodników na Osiedlu Pionierów”,
 • osiedle Przyjaźń: „Festyn Jesienny Sportowa Jesień”, „Wesołe rozpoczęcie wakacji”, „Wymiana chodnika”, „Bezpieczny plac zabaw”,
 • osiedle Staszica: „Budowa ścieżki spacerowej”,
 • osiedle Tuwima: „Remont chodnika ulicy Goździków od Gazowni w stronę ul. Cieszyńskiej”,
 • osiedle Zofiówka: „Przebudowa oświetlenia ulic”,,
 • osiedle Złote Łany: „Utworzenie strefy przystankowej (wiata + stacja naprawy rowerów)”,
 • sołectwo Borynia: „Odtworzenie rowu na ul. 3 Maja z przebudową przepustów od nr 91 do 99a”,
 • sołectwo Skrzeczkowice: „Remont nawierzchni drogi na ul. Myśliwskiej w Jastrzębiu-Zdroju od ul. Świerklańskiej do granic miasta (w ramach posiadanych środków) cd.”,
 • sołectwo Szeroka: „Utwardzenie odnogi drogi ul. Powstańców Śląskich 28-28E”, „Zakup oraz zabudowa tablic informacyjnych”, „Budowa oświetlenia ul. Ludowa od nr 7 do wyczerpania środków”, „Zakup ubrań specjalnych SX 4 GOLD 2 częściowych OPZ oraz rękawic ochronnych”,
 • sołectwo Bzie: „Budowa chodnika wzdłuż ul. Niepodległości w Bziu”,
 • sołectwo Ruptawa Cisówka: „Pomóż, byśmy mogli pomóc innym - wsparcie służby strażaków ochotników z OSP Ruptawa- zakup lekkiego auta i urządzenia gaśniczo-tnącego”,
 • sołectwo Moszczenica: „Remont fragmentu nawierzchni ulicy Komuny Paryskiej oraz uzupełnienie oświetlenia ulicznego” – sołectwo Moszczenica.

Wśród zadań ogólnomiejskich najwięcej głosów uzyskał projekt „Jastrzębscy strażacy ochotnicy razem dla bezpieczeństwa mieszkańców - zakup pojazdu dla ratowników, psów ratowniczych i potrąconych zwierząt wraz z zakupem umundurowania strażackiego niezbędnego do akcji ratowniczo-gaśniczych”

Pula środków o przeznaczeniu, której bezpośrednio decydowali jastrzębianie, opiewała na   kwotę 3 milionów złotych, z czego na zadanie ogólnomiejskie przeznaczone jest 600 000,00 tysięcy złotych, a na zadania osiedlowe i sołeckie 2 400 000,00 zł.

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Karol (37.47. * .49) 29.07.2022 11:00

Super, bardzo duże zainteresowanie budżetem obywatelskim.

~Tomasz (37.47. * .49) 29.07.2022 10:59

Budżet obywatelski to świetna inicjatywa. Dzięki takim inicjatywom miasto się rozwija.

~Gość (185.207. * .222) 29.07.2022 08:42

U nas powstała siłownia na świeżym poietrzu i więcej jest spożywających niż ćwiczących.

~Gość (80.51. * .251) 28.07.2022 22:12

Ok. W Szerokiej na Tauzenie napisali ile tego chodnika.
Bzie tylko budowa - po to nie podano metrażu żeby nie drażnić bo robią sporo?
A Moszczenica i Komuny Paryskiej to wszyscy tu na miejscu wiemy kto i komu to robi tylko pod konkretny adres. Jak zawsze.

~J-bie (46.198. * .219) 28.07.2022 18:10

Ostatnio bylem swiadkiem jak o malo osobowka nie zabila na Cichej kobiety z dzieckiem. Tam jest miejsce tylko na dwie osobowki, jak idzie pieszy to... jest problem, jak jedzie wiekszy to... tragedia wisi w powietrzu. To samo z rowerzystami.
Nie ma co czekac na tragedie. Miseczka C z grzywka, wez sie do roboty ul. Cicha potrzebuje gruntownej przebudowy, z chodnikiem i droga rowerowa.

~Czesław (83.10. * .23) 28.07.2022 16:36

Ja nadal czekam na realizację budżetu z zeszłego roku. Gdzie na osiedlu 1000-lecia jest nowe boisko?? Gdzie jest radny i Sołtys?? Kiedy powstanie obiecane boisko??

~Dawo Hanys (46.205. * .190) 28.07.2022 12:40

Na Barbary to trzeba zamalować te giekaesowe bazgroły tej kibolskiej patologii.

~Mirek (194.15. * .160) 28.07.2022 11:49

Nic dziwnego, u nas jak był problem z zarządzaniem na osiedlu to tragedia była, o remont się doprosić to cud. No i zmieniliśmy zarządcę na Fadrowskiego to od razu zaczęli działania i powoli prostują sytuację :)

~Iza (188.137. * .108) 28.07.2022 09:29

Na Górnym drugi etap budowy rekreacyjnego planu rodzinnego? Dobry żart. A kiedy był pierwszy etap i gdzie?Skończy się na festynach, jak zwykle.

~Gość (5.184. * .177) 28.07.2022 09:06

super wyzwolenia dalej bez chodnika, spacer z wózkiem jest niemal niemożliwy, ale ważne, że na centrum można

~Pies Barona Munchhausena (178.27. * .69) 28.07.2022 08:18

Myślałem, że wywieziono niektórych na taczkach.

~Dobry (89.64. * .28) 28.07.2022 07:20

Jedna ławka za kilka tys zł bo tyle miasto płacisz każdy wybetonowany placyk setki tysi a tu na dziesięć projektów 3mln i starczy ,ciekawe??

~Gość (37.30. * .65) 28.07.2022 07:00

Po przeczytaniu tytułu myślałem ze usunięto Anne z stanowiska .

~Jan Mieszkaniec (83.10. * .216) 28.07.2022 06:23

Osiedle Bogoczowiec: ?Likwidacja chodnika przy ul. Bogoczowiec i utwardzenie terenu? a to się mieszkańcy ucieszą hahahahha.
Osiedle Gwarków: ?Park Trampolin w Jarze Południowym? trampoliny to są na basenie , będziecie skakać na główkę na asfalt hahahhaha

~menel (89.64. * .39) 28.07.2022 00:05

osiedle Barbary: ?Kultura dla Barbary - co to znaczy?
czyżby Bajkę mieli otworzyć i balangi do rana?