Jastrzębscy niepełnosprawni pod żaglami na Mazurach

Grupa osób niepełnosprawnych z Jastrzębia-Zdroju wzięła udział w warsztatach żeglarskich w sercu Wielkich Jezior Mazurskich - Giżycku. Uczestnicy nie tylko świetnie się bawili, ale również część z nich zdobyła patent sternika-żeglarza i sternika-motorowodnego.

Jastrzębscy niepełnosprawni pod żaglami na Mazurach

W V warsztatach żeglarskich wzięli udział członkowie jastrzębskich klubów: Klubu Sportowo-Turystycznego Niewidomych i Słabowidzących „CROSS”, „Nadzieja” i Miejskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK im. Henryka Sławika, przy Oddziale Rejonowym PCK w Jastrzębiu-Zdroju. Dwa sierpniowe tygodnie szybko minęły, a były wypełnione ciekawymi aktywnościami.

Jastrzębianie mogli obejrzeć zapierający dech w piersiach pokazy akrobacji samolotowych „Mazury Air Show 2022 nad jeziorem Niegocin”. Dużą atrakcją było również obserwowanie 24-godzinnych regat Mistrzostw Polski w dezetach, czyli dużych łodzi żaglowych pozbawionych silnika. Oprócz tego, jak to na Mazurach ogniska i wspólne śpiewanie szant do białego rana.

- Warsztaty zakończyły się regatami na jachtach "Sasanka 620", w których instruktorzy żeglowali z uczestnikami. Regaty te wygrała załoga: Marian Zakowicz (sternik), Józefa Juźko, Andrzej Grzanka i Bernadeta Muszyńska. Kilku uczestników zdało egzaminy na sternika motorowodnego oraz żeglarza jachtowego. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tegorocznych warsztatów i zgłosili chęć udziału w następnym roku - podsumowuje wyjazd Marian Zakowicz prezes Stowarzyszenia Ludzi Niepełnosprawnych.

Jastrzębianie z Klubu Sportowo-Turystycznego Niewidomych i Słabowidzących „CROSS” są stałymi bywalcami nad mazurskim jeziorami. Takie wyjazdy wiele wnoszą w ich życie.

- Do Giżycka przyjeżdżamy co roku. Dla członków naszego stowarzyszenia dużą frajdą jest żeglowanie, pływanie motorówkami, spędzanie czasu na łonie pięknej przyrody. To sposób, na dopełnienie naszej rehabilitacji, naszego funkcjonowania w społeczeństwie. Takie wspólne wyjazdy doskonale integrują członków naszego stowarzyszenia - podkreśla Józefa Juźko z Klubu Sportowo-Turystycznego Niewidomych i Słabowidzących „CROSS”.

Jastrzębscy niepełnosprawni dotkniecie nieraz poważnymi schorzeniami, nie tracą pogody ducha i swoją aktywnością mogliby zawstydzić niejedną osobę w sile wieku. Już planują kolejny wyjazd w przyszłym roku w myśl zasady, że kogo raz wiatry przywiodły na Mazury, to zawsze będą tam wracać.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Derek (83.10. * .13) 14.09.2022 08:44

Wolność słowa to nie istnieje widać na tym portalu.Niewygodne odpowiedzi się usuwa.

~Derek (83.10. * .13) 12.09.2022 14:01
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Derek (83.10. * .13) 11.09.2022 10:41
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Borutek (83.10. * .13) 11.09.2022 10:16
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Borutek (83.10. * .13) 11.09.2022 10:13
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Icek (89.77. * .147) 25.08.2022 11:49

Sprawni inaczej z uśmiechem na twarzy.
Trzeba to powtórzyć w przyszłym roku.

~Gość (46.134. * .244) 25.08.2022 02:23
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem