Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jastrzębie przygotowuje się do Industriady. Będą odniesienia do Porozumienia Jastrzębskiego [ZDJĘCIA, LIVE]

Kroniki filmowe, biesiada, zlot zabytkowych samochodów, bitwa kulinarna, a przede wszystkim… koncert Orkiestry Adama Sztaby. Te i wiele innych atrakcji już w sobotę, 3 września na jastrzębskiej Industriadzie.

Jastrzębie przygotowuje się do Industriady. Będą odniesienia do Porozumienia Jastrzębskiego [ZDJĘCIA, LIVE]
Obecne na konferencji prasowej od lewej: rzeczniczka prasowa jastrzębskiego magistratu Małgorzata Krzeszkiewicz, pani prezydent Anna Hetman oraz dyrektorka Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica Izabela Grela

Po szychcie. Czas na fajrant

Miasto przygotowuje właśnie pierwszą w historii Jastrzębia-Zdroju Industriadę, która będzie imprezą plenerową. Prace nad budową parkingu i zagospodarowaniem terenu wokół budynku Łaźni Moszczenica przy ulicy Towarowej 7 są na finiszu. To właśnie tam odbędzie się Industriada. Tegoroczne hasło cyklu imprez promujących postindustrialne dziedzictwo to "Po szychcie. Czas na fajrant!".

- Skupiamy się na tym wszystkim, co górnicy, pracownicy robili w latach 70-tych po zakończeniu pracy, zatem będzie można zobaczyć, np. wystawę komiksów, papierosów, zapałek. Do tego będzie biesiada, opowieść Marka Szołtyska o śląskich zabawkach, bitwa kulinarna - powiedziała obecna na konferencji dyrektorka Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica Izabela Grela

Industriada nie dla każdego

Industriadę organizować mogą jedynie obiekty znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki lub posiadające status "obiektu zaprzyjaźnionego" - a żeby tak się stało, należy wygrać konkurs ogłoszony przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

- To impreza o szczeblu wojewódzkim. Żeby móc ją organizować, musieliśmy wygrać ogłoszony konkurs -  potwierdza Izabela Grela

W tym roku wyłoniono w nim zaledwie 7 obiektów, które mogą się poszczycić tytułem "zaprzyjaźnionych" - najsilniej zaangażowanych w organizację i promocję festiwalu. O ten status starała się Łaźnia Moszczenica, której projekt znalazł uznanie jury i został wybrany do tej elitarnej siódemki. 

Z nawiązaniem do Porozumienia Jastrzębskiego

3 września to data szczególna w historii miasta Jastrzębie, a to ze względu na rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Na Industriadzie nie zabranie odniesień do tej daty.

- Mamy wystawę fotograficzną z czasów strajku, poza tym sam koncert Adama Sztaby, który jest TOP polskiej piosenki o wolności - powiedziała Izabela Grela. 

Zobacz relację LIVE z konferencji w Urzędzie Miasta w Jastrzębiu-Zdroju

Orkiestra Adama Sztaby i wiele innych atrakcji

Podczas koncertu Orkiestra Adama Sztaby usłyszymy aranżacje najpiękniejszych polskich piosenek. Nie pytaj o Polskę, Co mi Panie dasz czy Mury to tylko niektóre z nich. Industriada to także wystawy i pokazy. Poza obrazami Ludwika Holesza zobaczymy stare fotografie miasta czy kopalni Moszczenica. 

Na uczestników czeka też wyjątkowe starcie kulinarne. Tradycyjna kuchnia śląska prezentowana przez Remigiusza Rączkę zmierzy się z kuchnią molekularną. Uczestnicy wezmą udział w prawdziwej śląskiej biesiadzie, wysłuchają opowieści o historii śląskich zabawek i będą mogli zwiedzić miasto PRL-owskim „ogórkiem” lub Autosanem z przewodnikiem. Na miłośników motoryzacji czeka zlot starych samochodów i motocykli. Impreza zakończy się pokazem teatru ognia i seansem jastrzębskich kronik filmowych.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Arteks 31.08.2022 16:50

Na świecie epoka industrialna zaczęła się wraz z wynalezieniem maszyny parowej w XVIII wieku. Wtedy na Śląsku zaczęły powstawać pierwsze kopalnie, huty i inne zakłady. W Jastrzębiu pierwsza kopalnia powstała w latach 60. Czy jest więc co świętować? Poniemieckich pięknych budynków industrialnych jakimi mogą pochwalić się inne śląskie miasta też w Jastrzębiu nie ma. Jaka industriada w Jastrzębiu i gdzie?