Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

40. Rawa Blues Festival w Katowicach – odważny muzyczny eksperyment

W sobotę 8 października, po pandemicznej przerwie, w katowickim Spodku odbyła się 40. jubileuszowa edycja Rawa Blues Festival. Zróżnicowany repertuar, a na scenie największe polskie i światowe gwiazdy, w tym amerykańska piosenkarka soul i R&B Macy Gray – zapowiadana przez organizatorów jako największa gwiazda tegorocznej edycji.

40. Rawa Blues Festival w Katowicach – odważny muzyczny eksperyment
Macy Gray, amerykańska piosenkarka soul i R&B była zapowiadana przez organizatorów jako największa gwiazda tegorocznej edycji Rawa Blues Festival. Jej występ w tym wydarzeniu wydaje się jednak nieco kontrowersyjny

Święto bluesa w Katowicach rozpoczęło się przesłuchaniami na Małej Scenie ulokowanej na antresoli Spodka, gdzie swoich szans mogły spróbować młode zespoły - tegorocznym zwycięzcą części konkursowej został zespół Coffee Experiment.

O godzinie 15:00 ruszyła Scena Główna, gdzie wystąpili: Lublin Street Band, Tony Big Mouth Pearson, Familok, Free Blues Band, Magda Magic Piskorczyk, laureat konkursu Małej Sceny, a także Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa. Tym ostatnim „stuknęło” w tym roku czterdziestolecie działalności.

Główna część festiwalu rozpoczęła się od występu wielokrotnego laureata Blues Music Awards, amerykańskiego gitarzysty i piosenkarza Mike’a Zito. Na scenie nie zabrakło i tym razem twórcy, pomysłodawcy festiwalu - Irka Dudka, który wraz z Big Bandem zaprezentował nieco senne, melancholijne muzyczne wspomnienia – materiał z płyty „No.1”.

Finał 40. Edycji Rawa Blues Festivalu należał jednak do Chrisa Caina i Kris Barras Band! Mocne punkty programu, które nie zawiodły nikogo, kto pojawił się w sobotę w katowickim Spodku by posłuchać prawdziwego bluesa.

Występ utytułowanej i wielokrotnie nagradzanej, pochodzącej z nieco innego muzycznego świata Macy Gray w ramach tego typu wydarzeniu wydaje się nieco kontrowersyjny. Czy warto wprowadzać do line-up’u tak dużej, znaczącej, wielopokoleniowej bluesowej imprezy „zamieszanie”? Czy Macy Gray mogła zaistnieć w Katowicach bez wspaniałych muzyków, którzy towarzyszyli jej na scenie? Dlaczego tak wiele osób opuszczało miejsce pod sceną w trakcie występu głównej gwiazdy?

Opuściłem Spodek z pewnym niedosytem – wydaje się nieco za mało, jak na czterdziesty jubileusz. Zabrakło emocji, podsumowań, gości specjalnych, naprawdę mocnych muzycznych akcentów, wydarzeń towarzyszących i atmosfery, która powinna panować w trakcie takiego jubileuszu.

Maciej Kanik | Nowiny.pl

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].