Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

6 grzechów głównych grzybiarzy. Las ma swoje prawa

W ostatnich tygodniach nastąpił długo oczekiwany wysyp grzybów. Niestety nie wszyscy rozumieją na czym polega prawidłowe grzybobranie i jakie są podstawowe zasady obecności w lesie.

6 grzechów głównych grzybiarzy. Las ma swoje prawa

Grzybiarzy można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczyć należy tych, którzy mają las w sercu i rozumieją, że jest to specyficzna rzeczywistość rządząca się swoimi prawami, które należy uszanować. Druga grupa to osoby, których obecność w lesie jest szkodliwa. Analizując ostatnie zachowania grzybiarzy w lesie można zauważyć kilka negatywnych zjawisk.

Wjazd do lasu i parkowanie w miejscach niedozwolonych

Wybierając się na grzyby pamiętajmy, że nie można wjeżdżać pojazdami silnikowymi na teren leśny. Przepisy zabraniają takich zachowań. Samochody powinny być zaparkowane w miejscach do tego przeznaczonych. Ważne jest również, aby nie parkować na drogach przeciwpożarowych i drogach wjazdowych do lasu tak, aby uniemożliwiać wjazd służb i innych uprawnionych osób. W obszarze leśnym, swoje działki mogą mieć prywatni właściciele, którzy mają prawo wjazdu.

Niszczenie grzybów trujących, krzewów i drzew

Każde niszczenie krzewów, drzew oraz grzybów niejadalnych jest złamaniem prawa. W lesie jesteśmy gośćmi i nie mamy prawa niszczyć czegokolwiek. Osobnym problemem jest wchodzenie na tereny upraw leśnych. Często te obszary są ogrodzone i oznakowane. Niektórzy grzybiarze korzystają wręcz z okazji, że nikt tam nie wchodzi i próbują przedostać się aby powiększyć zbiory. Zniszczenie upraw jest nieodwracalne.

Śmieci

To kolejny problem, który niestety ciągle występuje. Puszki z piwa, butelki, opakowania po papierosach, woreczki foliowe i wiele innych śmieci pozostawianych jest podczas grzybobrania. Tak jakby nie można było zabrać tego z powrotem. Zdarza się również tak, że podczas grzybobrania ktoś przy okazji czyści sobie samochód wyrzucając wszystko co ma w schowkach. 

Rodzinny wypad z psem, chomikiem i radiem

Las to nie jest park miejski. Niestety niektórzy nie dostrzegają różnicy. W parku możemy w wyznaczonych miejscach biwakować, słuchać muzyki, bawić się z dziećmi itd. W lesie nie możemy. Las to złożony, poukładany i połączony system, którego naruszenie może mieć poważne konsekwencje. Pies w lesie nie może biegać wolno. Musi być na smyczy. Nie nosimy w lesie radia i nie słuchamy muzyki. Las nie jest też placem zabaw dla dzieci, które z patykiem w ręku niszczą muchomory i gonią żaby. Takie zjawiska niestety wciąż mają miejsce. Ich konsekwencje mogą być tragiczne, zdarza się, że spłoszona zwierzyna wpada pod koła samochodu, zaś zniszczonych roślin nie da się uratować.

Teren zalesiony znaczy publiczny?

Wszyscy właściciele działek prywatnych doskonale wiedzą o jaki problem chodzi. Często zdarza się, że przyjeżdżając na własną działkę spotykają zaparkowane samochody i osoby, które ze zdziwieniem dowiadują się, że jest to teren prywatny. Bywa też, że ktoś dokonujący wycinki drzew, czy wykonujący porządki na swojej działce, jest obserwowany przez grzybiarzy podejrzewających go o kradzież drzewa, którzy na dodatek robią mu zdjęcia. Wszak są oni w lesie, więc coś jest podejrzane. Należy zatem wyjaśnić, że nie wszystko co jest zalesione, jest lasem. Lasy Państwowe to teren państwowy lub działki prywatne będące na ich obszarze. Istnieją jednak obszary rolne lub tereny zalesione graniczące z lasami państwowymi, na których istotnie rosną drzewa, ale są to prywatne działki, których właściciel nie życzy sobie obecności grzybiarzy.

Niewybuchy

Należy pamiętać również o tym, że na naszym terenie toczyły się działania wojenne. Las ciągle nie jest oczyszczony, więc możemy natrafić na pozostałości po  II wojnie. Warto jednak pamiętać o zasadach, które zapewnią nam bezpieczeństwo. Nie można dotykać czy przenosić takich znalezisk, skutki mogą być tragiczne. Od razu należy powiadomić odpowiednie służby, które ocenią sytuację i zabezpieczą stosownie dany obszar.

Las jest specyficznym środowiskiem, w którym jesteśmy tylko gośćmi. Nie mamy prawa nic zmieniać i niszczyć. Każda nieprzemyślana ingerencja może mieć bowiem skutki bardzo złe. 

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Bulwers 16.10.2022 16:02

Wszystkie grzyby są jadalne , ale niektóre tylko raz .

~1234789 (46.114. * .126) 16.10.2022 09:09

No ale zara zara... Niewybuchy i ta druga grupa... hmmm...