Prezydent podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy

Ustawę z dnia 27 października 2022 o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę w środę 2 listopada.

Prezydent podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy
fot. Maciej Biedrzycki KPR,P prezydent.pl

Uchwalone przepisy umożliwiają włączenie się gmin w proces zakupu, dystrybucji i sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach członkom wspólnot lokalnych oraz rozstrzygną problem jego zakupu przez gospodarstwa domowe znajdujące się pod jednym adresem w odrębnych lokalach.

To rozwiązanie ma stanowić wsparcie m.in. dla gospodarstw najuboższych energetycznie.

W terminie do dnia 30 kwietnia 2023 r. podmiot wprowadzający do obrotu (przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliwa stałego, wymieniony w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw aktywów państwowych), może sprzedawać gminom paliwo stałe, z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych.

Paliwo stałe będące przedmiotem umowy, odbierać ma gmina z miejsca jego składowania przez podmiot wprowadzający do obrotu. Cena paliwa stałego zakupionego przez gminę nie może być wyższa niż 1500 złotych brutto za tonę. Do ceny tej nie wlicza się kosztów transportu paliwa stałego z położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca jego składowania do miejsca składowania przez gminę.

Termin dokonania przez gminę płatności z tytułu realizacji umowy wynosi 60 dni liczonych od dnia wydania paliwa.

Do dokonania zakupu preferencyjnego jest uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym.

Wniosek o zakup preferencyjny może być złożony najpóźniej do dnia 15 kwietnia 2023 r.

SPRAWDŹ: Gminy mogą zarabiać na sprzedaży węgla. 54 pytania i odpowiedzi nt. dystrybucji opału przez samorządy

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~StefanBycz (89.64. * .225) 03.11.2022 12:35
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Rząd PiS nie poradził sobie, lub celowo doprowadził do braku węglą. Teraz winę zrzucili na samorządy. To świadczy o celowym wrobieniu samorządy w to co celowo sprowokowali pisowcy.
Kara jak ich czeka musi być wyższa od najwyższej możliwej. Wystarczy ją uchwalić w sejmie i zatwierdzić w senacie.

~Dziad (37.235. * .38) 02.11.2022 23:29
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

To kacze popychadlo wszystko podpisuje. Zadna to istotna informacja.