Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wojciech Kałuża: Takie życie polityka. Marszałkiem się nie jest, ale się bywa [WYWIAD]

Z byłym już wicemarszałkiem Wojciechem Kałużą rozmawiamy o kulisach przewrotu w Sejmiku, nowym układzie politycznym, hejcie, zarzutach oraz wykonanej pracy.

Wojciech Kałuża: Takie życie polityka. Marszałkiem się nie jest, ale się bywa [WYWIAD]
Teraz, choć byłem niezrzeszony, dopiszę się do Prawa i Sprawiedliwości - mówi nam Wojciech Kałuża. fot. arch.

Wojciech Kałuża: Takie życie polityka. Marszałkiem się nie jest, ale się bywa [WYWIAD]

Czy coś wcześniej wskazywało na to, co się wczoraj wydarzyło?

Nie, zupełnie. Rano wszystko jeszcze wyglądało normalnie, natomiast później nastąpiła wolta.

Wśród komentatorów pojawiają się głosy, że od kilku miesięcy istniał kryzys w zarządzie. To prawda?

Zarząd to różne osoby, różne charaktery, ale trzeba ze sobą rozmawiać i dalej pracować dla województwa. To jedynie powoduje pewne różnice zdań. Do tej pory jednak udawało nam się wspólnie działać.

Co w takim razie, po nastąpieniu nowego układu sił politycznych?

Nadal jestem radnym, więc będę realizować to, co obiecałem mieszkańcom województwa, a co wynika z mandatu radnego.

Żory pewnie też będą u Pana bliskie sercu?

Najbliższe sercu.

Jakie były u Pana pierwsze emocje, po nastąpieniu wolty marszałka? Może był szok, złość, strach?

Jestem politykiem, więc pewne rzeczy przyjmuję na chłodno. To sytuacja niewygodna w tym sensie, że mieliśmy większość zbudowaną na mojej decyzji o zostaniu koalicjantem. Nie przeszedłem do PiS-u, ale zostałem jego koalicjantem. Teraz ten PiS traci większość, więc jest trudna sytuacja dla całej formacji i dla mnie osobiście. Raczej trudno mówić o złości czy innych emocjach. Trzeba to kalkulować na chłodno, oni też sobie to skalkulowali na chłodno, policzyli szable. Zobaczymy, jak teraz ten zarząd będzie pracować. Ja teraz, choć byłem niezrzeszony, dopiszę się do Prawa i Sprawiedliwości!

Cztery lata temu było podobnie. Mówią, że karma wraca…

Ja nie mam sobie nic do zarzucenia. Przez te cztery lata mocno pracowałem dla dobra regionu. Mieliśmy mnóstwo projektów, zakończyliśmy sporo działań. Odpowiadałem też za wrażliwe kwestie, związane z funduszami europejskimi. Udało się bardzo sprawnie tym zarządzać i realizować dofinansowania, ogłaszać kolejne konkursy. Było tego mnóstwo, a teraz programowaliśmy nowe fundusze europejskie i jestem bardzo dumny, że udało się te ponad 5,1 mld euro wynegocjować z Komisją Europejską. To budujące i cztery lata pracy w tym zarządzie oceniam bardzo dobrze. W całym naszym Subregionie Zachodnim również powstało sporo inwestycji, ale nie tylko, bo przecież wypromowaliśmy nowy produkt turystyczny – Kraina Górnej Odry. Zawsze byłem też do dyspozycji samorządowców, od wójta, przez burmistrzów, do prezydentów. Takich spotkań było wiele. Myślę, że wiele osób mogłoby moją pracę ocenić pozytywnie. Oczywiście najważniejsi są mieszkańcy. Dla mnie pewien element drogi zawodowej się zamknął, ale zawsze coś się zamyka, a coś otwiera. Dalej pracuję jako radny i będę pilnować spraw związanych z naszym Subregionem. Takie życie polityka. Marszałkiem się nie jest, ale się bywa.

W przestrzeni publicznej pojawiają się zarzuty wiążące Pana osobę z nieprawidłowościami w Funduszu Górnośląskim. Co Pan na to?

Wszyscy pamiętamy, jakie to były czasy, przynajmniej ja pamiętam. To był czas realizowania najtrudniejszego projektu, związanego z środkami ochrony osobistej mieszkańców województwa w dobie pandemii. Jestem przekonany, że dzięki temu projektowi i ludziom, którzy go realizowali, czyli ówczesnemu prezesowi Funduszu Górnośląskiego Krystianowi Stępniowi i wiceprezesowi Jackowi Mikecie oraz zespołowi zadaniowemu, który był do tego powołany, udało się uratować setki, jeśli nie tysiące ludzkich istnień - konkretnie mieszkańców naszego województwa. Śledztwo prowadzi prokuratura, a nie mam zwyczaju komentować działań organów. Postępowanie jednak toczy się w sprawie, a nie przeciwko komuś i jestem przekonany, że sprawa będzie wyjaśniona. Uważam, że wszystkie działania podjęte przez Fundusz Górnośląski i osoby odpowiedzialne za ten projekt były prawidłowe.

Wiadomo już, kto przejmie Pana kompetencje w nowym zarządzie?

Nie mam pojęcia, zarząd musi się ukonstytuować.

Do kiedy musi się Pan spakować?

Już jestem spakowany, jestem w domu. W nocy zabrałem rzeczy.

Czy już Pan współczuje marszałkowi hejtu i krytyki, bo pewnie teraz spadnie na niego to, co na Pana?

Nie życzę ani marszałkowi, ani innym osobom w zarządzie takiego hejtu i agresji. Politycy powinni zmieniać styl dyskusji, jeśli staje się to zbyt agresywne, bo to wpływa na wyborców. Z tym powinno się walczyć, a nie w jakiś sposób to promować.

Dla jednych to zmiana barw, dla innych zdrada. Pan na to patrzy po prostu politycznie?

Oczywiście, polityka to zajęcie, które trzeba brać na chłodno. Wszyscy mówią, że celem jest zdobycie władzy i jej utrzymanie. Moim zdaniem jednak funkcje polityczne i sprawy społeczne trzeba umiejętnie łączyć.

Ludzie

Jakub Chełstowski

Były marszałek Województwa Śląskiego

23 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Amen (5.173. * .30) 03.12.2022 10:12
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dla większości jest zdrajcą a przynależność do partii która niszczy Polskę i łamie konstytucję jeszcze to potęguje
Synonim zdrady i tak już zostanie na zawsze!

~jaaakkk (5.173. * .197) 03.12.2022 08:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pan Kałuża ma za przeproszeniem jaja, nie jest żadnym zdrajcą. Postawił na swoim, wyszedł z cienia, poustawiał ludzi. Mogą go cmoknąć i pozazdrościc. A teraz radę sobie da.

~Yataman (91.224. * .12) 24.11.2022 12:47
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kałuża synonim spluwaczki

~Żorek123 (109.196. * .95) 23.11.2022 13:03

Nie zapominamy !!! Żory !!!

~ad_vocem (89.25. * .182) 23.11.2022 08:19

Czy jak przeciw Pisowi zagłosowała radna od Ziobry to znaczy, że koalicja w sejmie też się rozpadnie?

~Rafałspec (89.200. * .112) 23.11.2022 05:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Portal przepełniony reklamami.

~pisda (178.255. * .106) 22.11.2022 21:52
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Jastrzomb (91.204. * .132) 22.11.2022 21:33
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Sluchej synek jak terozki przejdziesz do pisu to u mie dopiyro mosz przerombane,zapomnij ze jezes nasz...

~KampaniaBuraczana (37.130. * .150) 22.11.2022 20:17
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~PeOwiec (155.133. * .231) 22.11.2022 20:11
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~KampaniaBuraczana (37.130. * .150) 22.11.2022 19:15
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~KampaniaBuraczana (37.130. * .150) 22.11.2022 19:04

"Czy ktoś wie aby coś nasz subregion zawdzięczał Kałuży?"

Typ dobrze sie najadl i strasznie roztyl.

~mandaryn (188.137. * .64) 22.11.2022 19:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czy ktoś wie aby coś nasz subregion zawdzięczał Kałuży? Ja sobie nie przypominam. Natomiast on sobie zrobił stanowisko na 4 lata przez swoją zdradę i to mu będziemy pamiętać.

~KampaniaBuraczana (37.130. * .150) 22.11.2022 18:45
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Tatuś 22.11.2022 18:31
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~KampaniaBuraczana (37.130. * .150) 22.11.2022 18:12
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~PeOwiec (155.133. * .231) 22.11.2022 18:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do poniżej jaki portal prawicowy dla mnie lewacki i to przechodzący w komunistow

~KampaniaBuraczana (37.130. * .150) 22.11.2022 16:09
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~ciekawy (188.137. * .185) 22.11.2022 15:41

Powstrzymalibyście się przed promowaniem ........

~Mordimer_Madderdin (89.25. * .86) 22.11.2022 14:34
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

"Ja nie mam sobie nic do zarzucenia"
doskonały przykład pisowskiego zakłamania

~Tdi (5.252. * .50) 22.11.2022 13:42
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Czujemy smród

~KampaniaBuraczana (193.28. * .1) 22.11.2022 13:30
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Skarbnik (178.43. * .65) 22.11.2022 13:27
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Szczególne zasługi ma dla tej osady , gdzie remontują chodniki kładąc ponownie stare płytki z czasów komuny , bo na nowe nie ma pieniędzy .To gdzie są te 5,1 mld Euro !!!!!!!!!!!!