Jakub Chełstowski
Były marszałek Województwa Śląskiego
Urodził się 7 kwietnia 1981 r. w Tychach. Samorządowiec, menedżer, społecznik. Marszałek Województwa Śląskiego 6 kadencji.
Posiada wykształcenie wyższe. Studia magisterskie ukończył na Wydziale Nauk Społeczno-Pedagogicznych w Katowicach Wyższej Szkoły Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie. Następnie ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz studia podyplomowe z zakresu zarządzania projektami europejskimi na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Przez wiele lat był związany zawodowo z szeroko pojętą spółdzielczością w Tychach. Pełnił funkcje zarządcze w sektorze finansowym m.in. Dyrektora ds. Nadzoru Właścicielskiego oraz Dyrektora ds. Aktywów Strategicznych. Był Prezesem Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej z siedzibą w Tychach oraz Sekretarzem Społecznej Rady Sportu przy Ministrze Sportu i Turystyki. Jest ekspertem z zakresu projektów restrukturyzacyjnych w przemyśle stoczniowym oraz aktywizacji obszarów poprzemysłowych.
Angażował się w działalność sektora pozarządowego (ngo) - Stowarzyszenia „Tychy Naszą Małą Ojczyzną”. Dwukrotnie (2010 rok, 2014 rok) uzyskał mandat Radnego Rady Miasta Tychy. Inicjator m.in. powstania Tyskiego Budżetu Obywatelskiego. W 2014 roku ubiegał się o urząd Prezydenta Miasta Tychy. Uzyskał drugi rezultat.
W 2018 roku uzyskał mandat Radnego Sejmiku Wojewódzkiego Śląskiego. Zdobył 33 315 głosów. 21 listopada 2018 roku został wybrany na stanowisko Marszałka Województwa Śląskiego.
Urząd ten sprawował do 6 maja 2024 roku. W tym samym miesiącu został prezesem zarządu Towarzystwa Finansowego Silesia z siedzibą w Katowicach
Do historii samorządu przejdzie niczym święty Jerzy pogromca smoka. Jakub Chełstowski pokonał smoga, bo wdrożył w życie uchwałę antysmogową pomimo licznych sprzeciwów.
Rozbudowa zaplecza technicznego Kolei Śląskich, pozyskanie środków i zamówienie dziesiątek nowych składów, rozbudowa siatki połączeń regionalnego przewoźnika czy rosnące płace załogi Kolei Śląskich – to wszystko nie byłoby możliwe bez marszałka i województwa śląskiego, które jest 100-proc. właścicielem...
Materiał partnera
Województwo Śląskie podpisało z Newagiem umowę na dostawę nowoczesnych składów dla Kolei Śląskich. Jej wartość to 1,3 mld zł. W cenie jest 26 składów (z możliwością dokupienia kolejnych 4) i usługi serwisowe. Pierwszy pociąg Impuls II wjedzie na śląskie tory do 30 czerwca 2026 roku.
Materiał partnera
Koleje Śląskie doczekają się solidnego zaplecza technicznego. Rozbudowa i doposażenie przestrzeni przy ul. Raciborskiej w Katowicach pochłonie niespełna 48 mln zł i potrwa dwa lata. Obok zakupu nowego taboru, to kolejny element, który w perspektywie kilku lat przełoży się na wzrost atrakcyjności regionalnego przewoźnika na rynku transportu...
Materiał partnera
W hotelu Złoty Groń w Istebnej, znajdującym się na trójstyku Polski, Czech i Słowacji, odbyło się uroczyste podpisanie trójstronnej współpracy transgranicznej. Porozumienie o zacieśnianiu współdziałania zostało zawarte pomiędzy Województwem Śląskim, Krajem Morawsko-Śląskim oraz Samorządowym Krajem Żylińskim.
AKTUALIZACJA
Już od 1 marca mieszkańcy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą mogli korzystać ze wspólnych biletów 30-dniowych i dobowych Kolei Śląskich, Zarządu Transportu Metropolitarnego oraz Polregio.
Materiał partnera
W poniedziałek 19 lutego gościem Radia Piekary był marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. Podczas rozmowy z redaktorem Marcinem Zasadą, marszałek zapowiedział, że nie będzie startować w wyborach samorządowych w kwietniu.
W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego odbyła się konferencja prasowa, poświęcona uruchomieniu nowego połączenia kolejowego, które zapowiada się jako kluczowa inwestycja w regionalnym transporcie pasażerskim. Projekt “Kolej na Lotnisko” nie tylko wprowadza nową trasę, lecz również liczne udogodnienia, umożliwiające bezproblemowe...
Materiał partnera
Koleje Śląskie będą wozić pasażerów do lotniska Katowice w Pyrzowicach. Pierwszy pociąg wyruszy już 10 grudnia 2023 roku.
W bazie Kolei Śląskich w Katowicach podpisano umowę na dostawę fabrycznie nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz z wieloletnim utrzymaniem do wykonywania pasażerskich przewozów kolejowych.
W Sejmiku Województwa Śląskiego gorąca dyskusja o stanowisku w sprawie "sprzeciwu wobec łamania Konstytucji i dalszej dekonstrukcji ustroju demokratycznego Państwa". Ma to związek z głośną ustawą o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, zwaną...
W Pyrzowicach otwarto przebudowaną drogę wojewódzką nr 913 od ronda na skrzyżowaniu z ul. Piłsudskiego do skrzyżowania przy wjeździe na lotnisko.
- Jako wyraz protestu w związku z podpisaniem przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich (nazwaną w mediach "lex Tusk"), rezygnuję z członkostwa w prezydenckiej Radzie do spraw Samorządu Terytorialnego - czytamy w piśmie marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.
Podczas sesji sejmiku woj. śląskiego radni PiS złożyli wniosek o odwołanie marszałka Jakuba Chełstowskiego. Po dyskusji wniosek poddano pod głosowanie tajne. W wyniku głosowania Jakub Chełstowski pozostanie na stanowisku.
- Musimy zabezpieczyć swoje regiony energetycznie. Potrzebujemy rewolucji energetycznych, wodorowych, solarnych. Jednym zdaniem, musimy uniezależnić się od paliw kopalnych - mówi marszałek Jakub Chełstowski.
- Spotkanie było krokiem w kierunku skutecznego wykorzystania funduszy europejskich dla województwa śląskiego - komentuje prezydent Anna Hetman powołanie do komitetu monitorującego program dla Śląskiego.
Sejmik Województwa Śląskiego przychylił się do wniosku marszałka Jakuba Chełstowskiego, który zaapelował do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka o pilne zwołanie posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.